Adam Słodowy (1923-2019) zasłynął jako popularyzator majsterkowania, autor i prowadzący program telewizyjny pt. Zrób to sam. Był autorem wielu książek oraz kilku scenariuszy.
Kim był Adam Słodowy?
Adam Słodowy był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzący popularny program dla młodzieży „Zrób to sam”. Program ten nadawany był w latach 1959-1983. Adam Słodowy prezentował w nim, jak z ogólnie dostępnych materiałów robić zabawki i przedmioty użytkowe. Był również autorem scenariuszów do serii filmów animowanych dla dzieci „Pomysłowy Dobromir” oraz „Pomysłowy wnuczek”, a także autorem scenariuszy do filmów „Śrubokręt i spółka” i „Dziura w ścianie”. Adam Słodowy napisał wiele książek poświęconych majsterkowaniu i motoryzacji.
Życiorys Adam Słodowego
Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku w Czarnkowie, mieście w województwie wielkopolskim.
Gdy wybuchła II wojna światowa Adam Słodowy miał niecałe 16 lat. W czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1944 pracował w fabryce maszyn rolniczych. W 1944 roku wstąpił na ochotnika do wojska w Szczecinie, a wojnę kończył jako oficer artylerii. Od 1950 do 1958 roku był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, uzyskując stopień majora.
Adam Słodowy swoją karierę związał z telewizją. Początkowo pracował jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych, a w latach 1961-1978 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP.
Program Zrób to sam
Już w czasie swojej kariery wojskowej Słodowy zajmował się majsterkowaniem. Gdy w 1959 roku Adam Słodowy kupił swój pierwszy telewizor, oglądał w nim program edukacyjny, który bardzo mu się nie spodobał. Poszedł do telewizji, gdzie dostał propozycję napisania scenariusza do programu. W ten właśnie sposób powstał program „Zrób to sam”, który Adam Słodowy prowadził od 1959 roku. Był on częścią czwartkowego „Ekranu z bratkiem”, a następnie niedzielnego „Teleranka”.
W pierwszym programie Adam Słodowy pokazał jak zrobić karmnik dla ptaków. Pokazywał w swoim programie jak zrobić proste zabawki, które dzieci mogłyby same zbudować z dostępnych materiałów. Uczył przy okazji swoich widzów praw fizyki, mechaniki oraz szacunku do narzędzi.
Program był ogromnie popularny i nadawano go przez 24 lata, aż do 1983 roku. Wyemitowano łącznie 505 odcinków w których Adam Słodowy uczył młodych widzów kreatywności i samodzielności poprzez niestandardowe wykorzystanie różnych materiałów.
Scenariusze
Adam Słodowy w latach 1973-1975 wraz z Romanem Huszczo napisał scenariusz do serialu animowanego „Pomysłowy Dobromir”, który zawierał 20 odcinków. Tytułowy Dobromir był chłopcem, który wymyślał urządzenia usprawniające funkcjonowanie domu, w którym mieszkał ze swoim dziadkiem i ptaszkiem. Adam Słodowy stworzył w drugiej połowie lat 80. kontynuację tego serialu, która nosiła nazwę „Pomysłowy wnuczek”. Był także autorem scenariusza do filmów „Śrubokręt i spółka” oraz „Dziura w ścianie”.
Książki
Adam Słodowy był również autorem 10 książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu i motoryzacji. Jego książka pt. Lubię majsterkować została przeznaczona dla starszych odbiorców, w której Słodowy zamieścił informacje prezentowane wcześniej w telewizji, a także projekty wielu nowych zabawek i urządzeń. Została przetłumaczona na języki obce, a jej nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy.
Życie prywatne
Adam Słodowy mieszkał w Warszawie z żoną Bożeną. Miał dwóch synów. Jego młodszy syn Wojciech jest lekarzem mieszkającym w Chicago, a starszy syn Piotr jest matematykiem i fizykiem mieszkającym w Melbourne.
Śmierć
Adam Słodowy dzień po swoich urodzinach, czyli 4 grudnia 2019 roku trafił do szpitala. Zmarł 10 grudnia 2019 roku w Warszawie. Informacja została potwierdzona przez jego żonę, która mówiła, że jego problemy zdrowotne zaczęły się od udaru, który przeszedł 4 lata wcześniej. Dodała również, że cieszy się, iż dane było jej przeżyć z nim pół wieku.
Ciekawostki o Adamie Słodowym
Został w 1976 roku na wniosek dzieci Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Otrzymał w 1983 roku nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ze względu na bycie autorem najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.
19 lipca 2019 portal Interia.pl opublikował informację o śmierci Adama Słodowego, którą otrzymali rzekomo z 2 różnych źródeł. W ślad za tym wiele innych mediów internetowych opublikowało tą samą informację i niemal cały internet huczał na ten temat. Jednak jeden z mniejszych portali skontaktował się z rodziną Adama Słodowego i okazało się, że informacje o jego śmierci są nieprawdziwe.
Adam Słodowy był autorem opowiadań wydanych w 1993 roku pt. „Diabły drzemią na ścianach”.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Słodowyhttps://culture.pl/pl/tworca/adam-slodowy
http://www.nostalgia.pl/zrob-to-sam
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-adam-slodowy-nie-zyje-byl-autorem-popularnego-programu-zrob-,nId,3382260
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: