Agata Danuta Mróz-Olszewska przyszła na świat w Dąbrowie Tarnowskiej 7 kwietnia 1982 roku. Zmarła we Wrocławiu 4 czerwca 2008 roku. Była polską siatkarką 138-krotna reprezentantką Polski na przestrzeni lat 2003–2006, zdobywczynią złotych medali na Mistrzostwach Europy siatkówce kobiet w roku 2003 i 2005.
Biografia i życiorys Agaty Mróz
Agata Mróz przyszła na świat w Dąbrowie Tarnowskiej, jednak dorastała w Tarnowie, gdzie rozpoczęła treningi siatkarskie. Agata Mróz urodziła się w rodzinie usportowionej, bowiem oboje jej rodzice uprawiali w młodości sport, jej rodzeństwo natomiast robi to obecnie – siostra Katarzyna jest zawodową siatkarką, a brat Paweł zawodowym koszykarzem.
Jej talent dostrzeżono szybko, w wieku jej wczesnych lat nastu. Zaproponowano jej wówczas sosnowiecką Szkołę Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Będąc już w trzeciej klasie wymienionego liceum ogólnokształcącego Mróz odniosła swój pierwszy ważny sukces. Reprezentacja Polski kadetek wywalczyła wówczas złoty medal, podczas gdy Agata Mróz była wtedy kapitanem ówczesnej reprezentacji. Tuż po tym, mianowicie wiosną 2000 roku, przerwała treningi. Powodem były pierwsze objawy choroby, która później okazała się dla Agaty tragiczna. Dokończyła jeszcze trzecią klasę w LO przy SMS by powrócić do Tarnowa. Po dłuższej przerwie jednak rozpoczęła treningi w drużynie serii B polskich rozgrywek siatkarskich kobiet, w akademickiej drużynie Ostrowca Świętokrzyskiego. Stąd też otrzymała pierwsze powołanie już do kadry seniorskiej, co wywołało spore poruszenie, gdyż jej drużyna AZS WSBiP Ostrowiec Świętokrzyski nie była znana, a zwłaszcza ona sama. Wkrótce rozczarowała wspaniale, ponieważ jako jeden z filarów podczas zwycięskich Mistrzostw Europy (2003), sprawiła, że była sprawcą sukcesu – ta nieznana dotąd zawodniczka, którą nagle zainteresowało się wiele czołowych klubów, bynajmniej nie tylko polskich. Agata Mróz zdecydowała się wówczas przyjąć propozycję klubu BKS Stal Bielsko-Biała, z którą to drużyną wywalczyła następnie mistrzostwo Polski (2004), a w latach 2004 i 2006 – sam Puchar Polski. Była przy tym wielokrotną reprezentantką Polski w piłce siatkowej. W 2005 roku Agata Mróz ponownie wywalczyła złoty medal na Mistrzostwach Europy. Od roku 2006 Mróz występowała w zespole Gruppo Murcia 2002, z którym następnie w 2007 roku zdobyła m.in. mistrzostwo oraz Puchar Hiszpanii. W 2007 roku jednak ze względu na zły stan zdrowia, dotyczący dolegliwości związanych z mielodysplazją szpiku, Agata Mróz postanowiła przerwać karierę.
Zmarła we Wrocławiu 4 czerwca 2008 roku.
Ciekawostki o Agacie Mróz
- Otrzymała wysokiej rangi nagrody i odznaczenia, w tym takie jak Złoty Krzyż Zasługi w roku 2005, Osobowość polskiej siatkówki 2007 roku oraz pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w roku również 2008.
- Zmarła we Wrocławiu na skutek wystąpienia posocznicy, w efekcie wstrząsu septycznego po zabiegu przeszczepu szpiku kostnego.
- Zdobyła trzykrotnie Mistrzostwo Europy – kadetek z Reprezentacją Polski oraz dwukrotnie z Reprezentacją Polski; Mistrzostwo i Puchar Polski; Mistrzostwo i Puchar Hiszpanii; Puchar Top Teams Cup z Gruppo 2002 Murcia.
Cytaty Agaty Mróz
„Staram się żyć każdym dniem, cieszyć się tym, co przynosi. Myśleć o tym, co dobre, a nie złe. Bo tak jest łatwiej. Nie przejmować się tym, co było, ani tym, co mnie jeszcze czeka. Wiadomo, że to nie jest proste. Ale nie wybiegam daleko w przyszłość, najdalej o dzień, dwa. Żyję chwilą. Dużo przeszłam i to mnie nauczyło, że nie warto wszystkiego planować. Życie i tak pisze swój własny scenariusz.”
„Mój organizm jest nieprzewidywalny. Nauczyłam się pewne symptomy wyolbrzymiać, a pewne wprost przeciwnie – ignorować. To ciągłe balansowanie na krawędzi. Skala reakcji i odczuć jest ogromna. Dużo jest niespodzianek.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Agata_Mr%C3%B3z-Olszewska
https://www.filmweb.pl/person/Agata+Mr%C3%B3z+Olszewska-908493/trivia
http://viva.pl/ludzie/wywiady-vivy/ostatni-wywiad-z-agata-mroz-z-2008-roku-21842-r3/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: