Agatha Christie, czyli brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych. Przyszła na świat 15 września 1890 roku w Torquay. Odeszła 12 stycznia 1976 roku w Wallingford.
Krótki życiorys Agathy Christie
Agatha Christie to Brytyjka, urodziła się 15 września 1890 r. w Torquay. Jest dotąd pewnie najsławniejszą angielską powieściopisarką. Była trzecim dzieckiem swych rodziców. Jej ojciec umarł gdy miała 11 lat. Uczyła się tradycyjnych przedmiotów na rozmaitych paryskich pensjach. Rok 1912 oznaczał dla Agathy znajomość z pułkownikiem Archibaldem Christie, z którym to mogła pobrać się dwa lata później. Natomiast rok 1920 oznaczał już jej debiut, ponieważ wyszła wtedy jej powieść zatytułowana „Tajemnicza historia w Styles”. W roku 1922 pisarka wraz z mężem odbyła daleką podróż dookoła globu. W grudniu 1926 r. miało miejsce zdarzenie ważne w życiu Agathy Christie, bowiem nagle pisarka zniknęła na dziesięć dni. Skandal polegał na tym, że była w tym czasie w hotelu, jednak przyczyny były ważniejsze, a jedną z nich depresja. Wkrótce wzięła z mężem rozwód, udając się na Wyspy Kanaryjskie. Podróżowała na Bliski Wschód, tam też poznała swego przyszłego i o 14 lat młodszego męża. Później już razem wyjeżdżali na Bliski Wschód, gdzie on jako archeolog czynił wykopaliska. Czas II wojny ubiegł Christie w roli ochotniczego pracownika w przyszpitalnej aptece. W 1950 r., w związku z napisanymi utworami, zasiliła prestiżową Londyńską Akademie Nauk. Przewodniczyła również Klubowi Detektywów. Rok 1975 przyniósł czytelnikom ostatnią wydaną powieść Christie. Zmarła 12 stycznia 1976 w Wallingford.
Biografia rozszerzona Agathy Christie
Twórcze osiągnięcia
Agatha Christie była najpopularniejszą w świecie pisarką utworów kryminalnych oraz powieści o charakterze obyczajowym. Jest najpoczytniejszą autorką do dnia dzisiejszego. Ukazało się przeszło miliard jej książek po angielsku, drugi miliard sztuk to wersje jej książek wydanych w 45 językach, innych niż angielski: 40 milionów jej książek ukazało się na przykład w samym języku francuskim. Wydawała też pod pseudonimem Mary Westmacott równie skutecznie, bowiem wydanych kilka powieści obyczajowych cieszyło się popularnością wcale nie mniejszą od pozycji kryminalnych.
Wydała w sumie ponad 90 powieści, w tym także sztuki teatralne. Zaciekawia szczegónie, że akcje utworów autorka umieszczała głównie w pomieszczeniach zamkniętych, natomiast mordercą był zwykle ktoś z zamieszkujących miejsce opisywane. Chriestie przy tym należała do reformatorów, opisywała sytuacje w sposób wcześniej nieznany i sugestywny, przy tym zaskakuje rozwiązanie zakończeń – dość zaskakujące, tak na przykład jest z jej „Zabójstwem Rogera Ackroyda” czy w utworze „Morderstwo w Orient Expressie”. Zwróćmy uwagę też na jej utwór „Pułapka na myszy”, która zostając wystawioną po raz pierwszy w 1952 roku w Londynie, jest grana nadal, a łączna ilość przedstawień przekroczyła 20 tysiącach.
Sposobem na życie – pasja
Do postaci literackich Christie należą tacy jak starsza pani, detektyw Belga Herkules Poirot i panna Marple, czyli detektyw-amator. Będąc u szczytu kariery, napisała dwie swe powieści, jednak z zastrzeżeniem, że mogą zostać wydane dopiero gdy odejdzie. Powieści te miały zawierać ostatnie zagadki do rozwiązania przez jej postaci.
Warto pamiętać, że ekranizacji doczekało wiele z jej opowiadań i powieści, na przykład „Śmierć na Nilu” i „Morderstwo w Orient Expressie”. Na ich podstawie powstały też seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.
Inspiracje
Związek małżeński z Archibald’em Christie’m, ten sam, który zakończył się w 1928 roku rozwodem, przyniósł pisarce córkę Rosalind. Istnieje wiele ciekawych faktów z życia Agathy Christie. Na przykład podczas II wojny światowej Agatha Christie pomagała pracując w szpitalu jako technik farmaceutyczny. W ten sposób zaznajomiła się choćby z tematem trucizn, który był później przez nią wykorzystany w powieściach. Kolejnym ciekawym faktem było zaginięcie Christie na 11 dni w roku 1926, nagle tytuły prasowe rozpoczęły kampanie swych domysłów. Skandal wybuchł, gdy Christie znalazła się, bowiem uznano, że wykonała w te sposób akt autoreklamujący ją i jej działalność twórczą. Nie były to jednak jedyne motywy do późniejszych jej utworów. Oto w 1930 roku wyszła ponownie za mąż – jej mężem został archeolog Max Mallow, któremu później aktywnie towarzyszyła podczas jego wypraw archeologicznych na Bliski Wschód. Dzięki temu zdobyła nowe pomysły do swych następnych dzieł. Zmarła 12 stycznia 1976 roku.
Ciekawostki o Agacie Christie
- Z miejscem, w którym urodziła się, była związana silnym sentymentem. Było to później tym miejscem opisywanym w powieściach, dokąd przenosiła akcję utworów.
- Rok 1971 oznaczał dla niej uroczyste odebranie prestiżowego Orderu Imperium Brytyjskiego.
- Prawdopodobnie jej zaginięcie w 1926 roku było podyktowane załamaniem nerwowym lub depresją.
- Zmarła na skutek udaru mózgu.
- Została doktorem honoris causa Uniwersytetu Exeter w roku 1961.
- Miliard jej książek pojawiło się w samym języku angielskim. Drugi miliard sztuk wyszedł w wersji przetłumaczonej na 45 języków.
- 14 lat, tyle wynosiła równica wieku między Christie a jej drugim mężem.
Cytaty Agathy Christie
„Brak wyobraźni predysponuje do zbrodni.”
„Czuję się zawsze młoda. Mój mąż jest archeologiem. Archeolodzy to detektywi przeszłości.”
„Czyniąc dobrze, siejesz niewdzięczność.”
„Dbałość o męża podkopuje intelekt żony.”
„Fakt, że budzik nie zadzwonił, zmienił już wiele ludzkich przeznaczeń.”
„Gdy piszę powieść kryminalną, niemal na każdej stronie przychodzą mi do głowy nowe pomysły. Często jeszcze w połowie książki – zmieniam mordercę…”
„Gdyby wszyscy głupcy nosili białe czapki, ludzkość z lotu ptaka wyglądałaby jak stado gęsi.”
„Może w moich kryminałach nie ma zbyt głębokich myśli, ale dużo jest dramatycznych i przewrotnych pomysłów.”
„Można dochodzić prawdy dla samej satysfakcji jej wykrycia.”
„Nie ma nic smutniejszego niż spustoszenia, jakie czyni starość.”
„Nieszczęściem małych, pedantycznych mężczyzn jest to, że podobają im się zwykle duże i rzucające się w oczy kobiety.”
„Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Agatha_Christie
- https://biografia24.pl/agatha-christie/
- https://www.biography.com/people/agatha-christie-9247405
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: