Agustin Marek Egurrola przyszedł na świat w Warszawie 8 września 1968 roku. Jest polskim tancerzem i choreografem o korzeniach polsko-kubańskich, człowiekiem, który założył sieć szkół tańca o nazwie „Egurrola Dance Studio”.
Krótki życiorys Agustina Egurroli
Agustin Egurrola został jurorem programu „You Can Dance”. Wbrew wszelkim pozorom urodził się w Polsce w roku 1968. Jego matka pochodząca z Polski była tłumaczką języka hiszpańskiego, natomiast ojciec – lekarz weterynarii – jest rodowitym Kubańczykiem. Tuż po urodzeniu Agustina rodzice postanowili wyemigrować na Kubę, gdzie mieszkali do momentu, aż Agustin ukończył 5 lat. W tym czasie jego rodzice rozwiedli się, matka wróciła z nim do Polski i osiedliła się na warszawskim Żoliborzu, gdzie wychowywał się Agustin, a dorastając ukończył szkoły.
Dziś Agustin Egurrola uchodzi za uznanego choreografa, zdolnego tancerza, jest dyplomowanym nauczycielem tańca, został więc sędzią i jurorem w programie „You Can Dance – Po prostu tańcz”. Pracował oprócz tego jako główny choreograf słynnego „Tańca z gwiazdami” i niezaprzeczalnie jest dzisiaj jednym z najsłynniejszych polskich celebrytów.
Biografia rozszerzona Agustina Egurroli
Agustin Marek Egurrola jest oprócz tego sędzią międzynarodowym tańca nowoczesnego i towarzyskiego. Jest wielokrotnym mistrzem Polski w South-American Show Dance jak i tańcach latynoamerykańskich. Wraz z partnerką Koanną Szokalską mógł zdobyć w tym zakresie 12 tytułów Mistrza Polski, reprezentując też Polskę na mających miejsce Mistrzostwach Europy i Świata. Był Egurrola również jurorem popularnych programów takich jak „Mam talent!” oraz „You Can Dance-Po prostu tańcz”.
Jego ojcem jest kubański lekarz weterynarii, matką zaś polska tłumaczka języka hiszpańskiego. Wyjechał jednak z Kuby w wieku swych pięciu lat, wprost n warszawski Żoliborz, gdzie dorastał, będąc m.in. ministrantem w lokalnej parafii. W efekcie swych starań edukacyjnych został absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Mając 19 lat zaczął tańczyć. Uczył się tańca u krajowych choreografów, jego nauczycielem był m.in. Arkadiusz Pavlović. Z czasem jednak również u tancerzy światowych, jak na przykład Juka Hapolainen, Hans Galke, Coline James, Michael Stillianos oraz Graham Oswick. Miejscami, w których uczył się tańca, były tez takie jak Pineapple Dance Studio a także londyński Dance Works.
W 1993 roku Equrrola założył formację taneczną o nazwie „VOLT”, która trzy lata później mogła już przejść z poziomu amatorskiego na poziom zawodowy, w jej miejsce zatem powstała grupa o nazwie V2.
Na swoim koncie Agustin Marek Egurrola ma stworzenie wielu choreografii, m.in. do festiwali jak na przykład te w Opolu i Sopocie, oraz na specjalne okazje, m.in. na 50-lecie Telewizji Polskiej, czy też 30-lecie TVP2. Dziełem jego zostały też układy choreograficzne w znanym programie „Taniec z gwiazdami”, czyli w paśmie TVN, lecz nie tylko, bowiem także w takich produkcjach jak ta zatytułowana „Jaka to melodia?: i „The Voice odf Poland”. Dołożył też Egurrola swych starań do stworzenia oprawy dla uroczystości sylwestrowych w TVP i TVN, ale i dla takich wydarzeń jak złożone ceremonie związane z wyborami „Miss Polski” i „Miss Polonia”.
Jako prezes fundacji „Świat Tańca”, jest równocześnie dyplomowanym nauczycielem tańca o nazwie World Dance and Dance Sport Council, a także jest założycielem dyrektorującym warszawskiemu studio tanecznemu „Egurrola Dance Studio”. Został jednym z jurorów popularnego programu telewizyjnego, mianowicie „You Can Dance – Po prostu tańcz”. Oprócz tego, w roku 2010 Egurrola współpracował na rzecz kampanii promującej Polską Organizacje Turystyczną – „Move Your Imaginations”. Na potrzeby otwarcia kampanii przygotował ceremonie taneczne z udziałem właśnie tancerzy „You can Dance-Po prostu tańcz”.Kolejny etap współpracy dotyczył opracowania choreografii tworzącej spot promujący polską prezydencję w Unii Europejskiej. 8 grudnia 2010 Agustin Egurrola został udekorowany Nagrodą Specjalną za stworzenie „Tanecznej Rewolucji w Polsce”. Kolejnym wyróżnieniem dla niego było przyznanie specjalnej nagrody w trakcie gali Viva Comet 2011, gdzie mógł odebrać Nagrodę Specjalną wręczaną za najlepszą choreografię w dziedzinie teledysku. W tym samym roku Egurrola został autorem widowiska na oficjalną i pierwszą prezentację maskotek, które miały promować jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce, czyli Euro 2012.
Od 2013, wraz z Agnieszką Chylińską oraz Małgorzatą Foremniak, Egurrola zasiadał w jury popularnego programu telewizyjnego „Mam talent!”, jaki emitował TVN. Natomiast 2013 roku oznaczał w jego rozkładzie zajęć pracę nad choreografią do spektaklu „Nie ma Solidarności bez Miłości”. Nie było to bynajmniej jego pierwsze doświadczenie związane z pracą nad tego typu spektaklem muzycznym. Wcześniej bowiem współpracował przy realizacji na przykład musicalu „Chicago”, który ukazał się w warszawskim Teatrze Komedia, a w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
Latem 2014 ten doświadczony już choreograf stworzył świetna oprawę do Ceremonii Otwarcia Mistrzostw Świata FIVB, która odbyła się na warszawskim Stadionie Narodowym. W tym jakże popularnym, bo transmitowanym do 168 krajów, widowisku, mogło wziąć udział przeszło 150 wykonawców, w tym tancerze samej grupy VOLT oraz ponad 120 tancerzy ze Studio właśnie Agustina Egurroli. Ten sam rok oznaczał tez dla niego zadebiutowanie w roli choreografa widowiska ściśle operowego. Miejscem tym została Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, gdzie artysta konfrontował się z utworami muzycznymi samego Wolfganga Amadeusa Mozarta, podchodząc so ruchu scenicznego w sposób co najmniej nowy.
Wiosną 2015 Egurrola odbył pracę nad oprawą Ceremonii Otwarcia Finału Ligi Europy UEFA, w której to znowu wzięli udział sprawni tancerze grupy zawodowej VOLT, lecz także ponad 300 tancerzy z samego Egurrola Dance Studio. Równolegle Egurrola mógł stworzyć choreografie do serialu zatytułownego „Bodo”, który opowiada o słynnym Eugeniuszu Bodo. Stworzył także wówczas oprawę do musicalu zatytułowanego „#WszystkoGra” w reżyserii popularnej wokalistki Agnieszki Chylińskiej.
22 lutego 2016 Agustin Marek Egurrola odebrał laury plebiscytu „Tele Tygodnia” 2016, czyli Telekamery, zostajączwycięzcą w kategorii o nazwie „Juror”. Natomiast Decyzją z 23 kwietnia 2016 został odznaczony międzynarodowym tytułem Kawalera Orderu Uśmiechu, który mógł odebrać 18 czerwca tego roku. W 2017 otrzymał z kolei drugą Telekamerę w tej samej kategorii – „Juror”.
Ciekawostki o Agustinie Egurroli
- Był osobą odpowiedzialna za oprawę i choreografie takich festiwali jak m.in. ten opolski i sopocki.
- Zaczął tańczyć dopiero w wieku 19 lat.
- Był w związku z Niną Tyrką, czyli tancerką, z którą ma córkę Carmen (urodzoną w 2008 roku).
- Współpracował nad oprawami tanecznymi występów bardzo wielu artystów polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej, wśród których można wyróżnić takich jak Garou, Zucchero, Danzel, Doda, Kasia Klich, czy też Gipsy Kings oraz Sexbomba.
- Jest wielokrotnym mistrzem Polski w zakresie South-American Show Dance jak i w ogóle w zakresie tego wszystkiego co tylko może się kryć pod nazwą tańce latynoamerykańskie.
- Nie zwycięstwo a porażka jest według tego wybitnego polskiego choreografa testem na siłę osobowości i zdolność samokreacji.
- W 1999 roku Agustin Egurrola wystąpił w teledysku promującym twórczość Renaty Dąbrowskiej pod tytułem „Czasami zbiera się na burzę”.
- Przez długi czas używał swojego drugiego imienia – Marek.
- Był ministrantem u samego bł. księdza Jerzego Popiełuszki.
- Ma za sobą sędziowanie na poważnych międzynarodowych wydarzeniach z zakresu tańca nowoczesnego i towarzyskiego.
- Jak doniosła niedawno prasa bulwarowa, nową dziewczyną Egurroli jest 26-letnia Paulina Kubicka, która była uczestniczką ostatniej edycji „You Can Dance”. Z Egurrolą znała się jednak już wcześniej – pracowała i nadal udziela się nie gdzie indziej, a właśnie jako asystentka menedżerki w jego szkole tańca.
Cytaty Agustina Egurroli
„Ale im więcej wzlotów i upadków człowiek przeżyje, tym lepiej wie, jak upadek może się skończyć i kto w tym momencie na pewno przy nim będzie. Ludzie są przy tobie, jak odnosisz sukcesy, ale kiedy dzieje się coś złego, zostają tylko najbliżsi. Dopiero w trudnych momentach człowiek widzi, które relacje przetrwają.”
„Jeśli chodzi o nowe style, to już dużym zaskoczeniem dla wielu uczestników było to, że po raz pierwszy na warsztatach pojawił się krump – prawdziwy taniec ulicy.”
„Każdy ponosi w życiu porażki. Mniejsze, większe. Tak naprawdę to sposób, w jaki o nich myślimy, nadaje im wielkość. Porażki uczą nas więcej niż kolejny sukces.”
„Porażka to egzamin dla samego siebie. Czy potrafisz wstać, jak szybko i jak będziesz dalej iść przez życie.”
„To sytuacje pokazują, ile jest w nas siły i jak bardzo jesteśmy mocni. Mogą się pojawić łzy i wiele innych rzeczy, o które byśmy się nie podejrzewali. Ale jeśli wstaniesz i pójdziesz dalej, to na pewno będziesz silniejszy.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Agustin_Egurrolahttps://muzyka.interia.pl/news-agustin-egurrola-biografia,nId,1654427
http://www.plotek.pl/plotek/1,78649,20348203,agustin-egurrola-ma-nowa-dziewczyne-to-uczestnika-ycd.html
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Egurroladancestudio. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: