Alan Walker (ur. 1997) to norweski producent muzyczny, tancerz i didżej, urodzony w Anglii. Autor hitu „Faded” i przebojowych singli „Sing Me to Sleep” i „Alone”. Słynie z występów z charakterystyczną maską na twarzy i kapturem na głowie.
Wzrost: 180 cm
Instagram: @alanwalkermusic
Alan Walker – cudowne dziecko muzyki
Alan Olav Walker przyszedł na świat 24 sierpnia 1997 roku w angielskim miasteczku Northampton, sto kilometrów na północ od Londynu. Późniejsze lata spędził w Norwegii, a karierę muzyczną rozpoczynał bardzo wcześnie; już jako nastolatek wydał swoje pierwsze utwory. W młodości jednak planował zostać grafikiem komputerowym, a później informatykiem. Myślał o projektowaniu stron internetowych i tworzeniu gier komputerowych. Kiedy jednak odkrył swoje muzyczne fascynacje, które ujawniły się dzięki temu, że ówczesnemu 14-latkowi rodzice kupili własny komputer, wszystko się zmieniło. Uznał nawet tę dziedzinę sztuki za podobną do tworzenia grafiki czy projektowania, gdyż – jak mówił w wywiadzie z dziennikarzem „Dzień dobry TVN” – „tworzenie dźwięków, podobnie jak i obrazów, ma swoje warstwy i wymaga liczenia, a w fazie komponowania i nagrywania muzyki działają podobne mechanizmy, co w pracy z grami”. Być może ze środowiska graczy wyniósł charakterystyczny sposób ubierania się, który potraktował jako późniejszy sceniczny image.
Alan Walker – kariera rodem z sieci
Kariera artystyczna Alana Walkera rozpoczęła się od zdobywania internetu; kiedy w sieci zaczął nieodpłatnie publikować swoje pierwsze utwory. Poszedł śladem starszych i doświadczonych kolegów z branży, którzy zaczynali w ten sam sposób i z każdym dniem cieszył się coraz większym zainteresowaniem publiczności. Szybko talent muzyka dostrzegły wytwórnie płytowe.
Na początku swojej kariery młody artysta nie zdecydował się jednak na nagrywanie pod własnym nazwiskiem, ale występował pod pseudonimem DJ Walkzz. Tak właśnie w latach 2012-13 wydawał swoje pierwsze single. Piosenki zdobyły swoją publiczność, co ośmieliło muzyka do ujawnienia swojego prawdziwego nazwiska.
Na triumf artystyczny nastolatka nie trzeba było długo czekać – już w 2015 roku zaprezentował singiel „Faded”, doskonale przyjęty przez słuchaczy z całej Europy. Singiel uzyskał status międzynarodowego hitu i wspiął się na szczyty list przebojów w dziesięciu krajach. Utwór cieszył się też ogromną popularnością na YouTube, uzyskując ponad 3 mld wyświetleń.
„Byłeś cieniem mojej światłości
Czy czułeś nas?
Następny początek
Zanikasz”
– śpiewał w kultowym już „Faded”, a w wywiadzie przyznał, że słowa do swoich piosenek czasami pisze sam, ale częściej pomagają mu w tym inni. Jego team na stałe zasila czwórka młodych ludzi, którzy współpracują z artystą tak w zakresie tekstów jak i muzyki.
Zachęcony doskonałym przyjęciem „Faded”, już w kolejnym roku wydał single: „Sing Me to Sleep”, „Routine” i „Alone” (2016). Do udziału w następnym, wydanym rok później „All Falls Down” (2017) zaprosił gościnnie Noah Cyrus.
Rok 2018 zaowocował debiutanckim albumem studyjnym wydanym w Wytwórni Sony Music, pt. „Different World”, który znów podbił notowania artysty i wspiął się na pierwsze miejsce na liście najchętniej kupowanych płyt w Norwegii oraz w Finlandii. W Polsce album studyjny Walkera potrójnie pokrył się platyną. Talent młodego artysty szybko został dostrzeżony przez środowisko muzyczne i nagrodzony trzema Europejskimi Nagrodami Muzycznymi MTV w kategorii Najlepszy wykonawca z Norwegii. Uwagę fanów zaskarbiły sobie kolejne utwory z bogatego repertuaru artysty, wykonującego muzykę dance, progressive house, electropop, electro house itp.
W 2019 roku nagrał singiel „Play” stworzony we współpracy ze szwedzkim didżejem Mangoo. Rok później Alan nagrał singiel „Space Melody”, który osiągnął nad Wisłą status złotej płyty. W 2021 roku wydał single „Believers”, „Sweet Dreams”, „Running Out Of Roses” i „Don’t You Hold Me Down”, które jednak nie powtórzyły sukcesów „Faded” czy innych z początkowego okresu kariery muzyka.
Alan Walker – na estradzie
W ślad za szturmowaniem list przebojów i nagraniami studyjnymi przyszły międzynarodowe koncerty na najważniejszych estradach Europy.
W Polsce artysta wystąpił kilka razy; m.in. w czasie FEST Festival w sierpniu 2019 roku, a następnie w sierpniu 2021 roku w Parku Śląskim w Chorzowie. Oprócz norweskiego muzyka na chorzowskiej scenie wystąpili tacy wykonawcy, jak Mura Masa, Princess Nokia, Tommy Cash.
Po odwiedzeniu Polski gościł z występami w Niemczech i za naszą południową granicą; w 2019 roku pojawił się na koncercie w czasie Lollapaloozy na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, a fani w Ostravie mieli okazję podziwiać artystę w czasie „Beats for Love” w 2018 roku.
Alan Walker – maska i kaptur
Sceniczny wizerunek artysty to ciemna maska zakrywająca usta i nos i bluza z kapturem naciągniętym głęboko na czoło. Wymyślił ten oryginalny strój na długo przed pandemią i obowiązkowym zakrywaniem twarzy. Co skrywał pod maską i dlaczego zdecydował się na taki wizerunek? Internauci zadawali sobie pytania, jak wygląda twarz artysty bez tego scenicznego image, ale okazało się, że to pilnie strzeżona tajemnica. Jedynie dziennikarze podczas ESKA Music Awards 2016 mieli okazję zobaczyć prawdziwe oblicze artysty i przekonać się, że nieodłączne atrybuty to wyłącznie sceniczny wizerunek muzyka. Bez nich jest krótkowłosym, szatynem z grzywką zaczesaną na bok i uśmiechniętym chłopakiem o figlarnych oczach. Co ciekawe, sceniczny image artysty przyczynił się również do sukcesów sprzedażowych firm odzieżowych, a czarne i granatowe maski z charakterystycznymi inicjałami AW zdobyły ogromną popularność wśród młodych fanów. W czasie pandemii producenci reklamują swoje maski przeciwsmogowe z inicjałami artysty, jako doskonale chroniące przed wirusem. Popularnością cieszą się też charakterystyczne czapki z daszkiem, ozdobione inicjałami artysty.
W rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Alan Walker powiedział: „Wszyscy tworzymy wspaniałe rzeczy, bez względu na to, kim jesteśmy, a jesteśmy tylko anonimowymi przechodniami i ta maska jest tego symbolem”.
Alan Walker – prywatnie
Niewiele wiadomo o jego związkach, ale za to chętniej udziela informacji o swoich prywatnych pasjach. Jedną z nich są gry komputerowe – Walker uwielbia gry na konsolę, a w sieci ukazało się nawet zdjęcie, jak grał w Fornite.
W czasie, kiedy nie koncertuje, lubi się dobrze wyspać, chętnie podróżuje. Prowadzi zdrowy tryb życia, stara się jeść regularnie urozmaicone posiłki.
Alan Walker – ciekawostki
W ciągu swojej muzycznej kariery marzył o nagraniu utworu z Ellie Goulding.
Któregoś razu czekając na lotnisku na samolot usiadł na walizce i zaczął jeździć po korytarzu. Nieszczęśliwie upadł i uszkodził kolano.
Jego wczesne hity jak „Faded” czy „Spectre” na początku nagrywane były bez wokalu.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alan_Walkerhttps://www.eska.pl/news/alan-walker-bez-maski-wiemy-jak-wyglada-aa-nLWY-Zi8g-SDLc.html
https://goout.net/pl/alan-walker/pzlvotf/
https://www.eska.pl/news/alan-walker-13-mocnych-faktow-i-ciekawostek-z-zycia-producenta-aa-cBM9-oRU3-xsg5.html
https://dziendobry.tvn.pl/gwiazdy/alan-walker-czlowiek-w-masce-da224087
https://swedishcharts.com/showinterpret.asp?interpret=Alan+Walker
https://www.facebook.com/alanwalkermusic/info/?tab=page_info
www.alanwalker.no
https://norwegiancharts.com/showinterpret.asp?interpret=Alan+Walker
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Maximilian Wild | Licencja: CC BY-SA 4.0
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: