Aleksander Kwaśniewski jest polskim politykiem. Był prezydentem RP w latach 1995-2005, czołowym działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W okresie PRL jako członek PZPR brał czynny udział w organizowaniu polityki na wyższych szczeblach władzy.
Krótki życiorys Aleksandra Kwaśniewskiego
Aleksander Kwaśniewski przyszedł na świat w Białogardzie 15 listopada 1954 roku. Był studentem Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Studiów nie ukończył. Zasilił szeregi Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Pierwsza połowa lat osiemdziesiątych oznaczała dla niego działalność organizacyjną i dziennikarską w redakcjach takich czasopism jak „Sztandar Młodych” oraz „Itd.”. Działał następnie w Komitecie Młodzieży i Kultury Fizycznej jako przewodniczący, a także jako minister ds. młodzieży – był zatem w Komitecie Centralnym PZPR. Później wszedł w skład rządu Mieczysława Rakowskiego jako przewodniczący Komitetu Społeczno – Politycznego Rady Ministrów. Był współtwórcą Okrągłego Stołu. Był prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W momencie przekształcenia PZPR w SdRP wszedł w jej skład, będąc posłem na Sejm w latach 1991 i 1993. W roku 1991 współtworzył Sojusz Lewicy Demokratycznej. Od 1995 do 2005 był prezydentem RP. Kluczem polityki zagranicznej Aleksandra Kwaśniewskiego były wysiłki akcesyjne, które dostosowywały Polskę do wstąpnienia w struktury NATO oraz Unii Europejskiej. Był też zwolennikiem obecności wojsk polskich na Bliskim Wschodzie, co związało się z wysłaniem przez Polskę kontyngentu wojskowego do Iraku. Warto odnotować, iż pomyślność prezydentury Kwaśniewskiego podyktowana była relacjami na linii prezydent – rząd, bowiem współpraca najlepiej układała się podczas działań koalicyjnych SLD.
Odnośnie natomiast stosunków politycznych z Rosją, Aleksander Kwaśniewski dążył do zwiększenia efektywności przesyłu źródeł energetycznych, nie podejmując jednak prób dywersyfikacji dostaw. Tymczasem w uznaniu zasług przyznano mu wiele państwowych odznaczeń. Później był współtwórcą ruchu Europa Plus. Prowadzi fundację „Amicus Europae”, mającą na celu wypracowywanie konsensusu w drażliwych kwestiach politycznych regionu.
Biografia rozszerzona Aleksandra Kwaśniewskiego
Młodość
Aleksander Kwaśniewski studiował handel zagraniczny na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Ostatecznie studiów nie ukończył, co było przedmiotem dylematów oraz przedwyborczej dyskusji na jego temat „w przeddzień” wyborów prezydenckich w Polsce. W wyborach, w których, jak się okazało, wziął udział z sukcesem. Należał do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich.
Zaangażowany przed demokracją i w jej trakcie
W latach 1981 – 1985 redaktor naczelny pism młodzieżowych „ltd.” i „Sztandar Młodych”, a następnie minister do spraw młodzieży i przewodniczący rządowego Komitetu Młodzieży i Kultury Fizycznej oraz członek KC PZPR. W latach 1988 – 1989 przewodniczący Komitetu Społeczno – Politycznego Rady Ministrów w rządzie Mieczysława Rakowskiego, współtwórca Okrągłego Stołu z ramienia władz komunistycznych, a od 1990 roku przewodniczący SdRP i poseł na Sejm z okręgu warszawskiego w latach 1991 i 1993. Współzałożyciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej w 1991 roku oraz następnie Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w latach 1991-1995. W latach 1988–1991 prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Od grudnia 1995 roku prezydent RP przez dwie kadencje, do roku 2005. Był kandydatem SLD, pokonując w 1995 roku w drugiej turze Lecha Wałęsę. W jednym z wywiadów Kwaśniewski stwierdził, że „PRL to było całe społeczeństwo”, a co bywa współcześnie cytowane jako element zagadnienia stawianego uczniom i studentom.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski
Jako prezydent Rzeczpospolitej organizował środowiska popierające przystąpienie Polski do struktur NATO i Unii Europejskiej. Na wniosek Leszka Millera, ówczesnego premiera, wysłał do Iraku pierwszych polskich żołnierzy. Współpracował i utrzymywał kontakty z wieloma głowami państw, jak choćby królową Elżbietą II, cesarzem Japonii Akihito, Georg’em Bush’em czy też Bill’em Clinton’em. Zaangażowany był także w zmiany polityczne na Ukrainie w związku z tak zwaną pomarańczową rewolucją. Aleksander Kwaśniewski ma na swym koncie wiele orderów państwowych. Po roku 2005 Aleksander Kwaśniewski był zaangażowany w różne projekty polityczne. Należał do współtwórców ruchu Europa Plus. Oprócz tego były prezydent prowadzi fundację „Amicus Europae”, która wspiera proces dialogu i pojednania odnośnie konfliktów politycznych i regionalnych w Europie.
Ciekawostki o Aleksandrze Kwaśniewskim
- Aleksander Kwaśniewski nie ma wyższego wykształcenia, mimo, iż w kampani wyborczej do fotela prezydenckiego zgłosił fakt pomyślnej obrony pracy magisterskiej, fakt mijający się z prawdą. Zaciekawia tu reakcja opinii publicznej, poniewż ówczesne wybory wygrał – co tłumaczono też słabością jego konkurentów.
- Został udekorowany trzydziestoma ośmioma honorowymi nagrodami i odznaczeniami.
- Był redaktorem naczelnym „Sztandaru Młodych”.
- Starania dziesięcioletniej prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego ukoronowała akcesja Polski w struktury NATO i UE – okazało się wówczas, iż chętnych do emigrowania za chlebem jest w Polsce miliony.
- Jego żoną jest Jolanta Kwaśniewska. W 1981 roku roku na świat przyszła ich córka – Aleksandra Kwaśniewska.
Cytaty Aleksandra Kwaśniewskiego
„Banalne dla naukowców stwierdzenie, że skręt jest mniej groźny od wódki, to dla wielu Polaków trudna do przyjęcia rewelacja.”
„Chcę zaapelować do wszystkich Polaków i Rosjan i do wszystkich ludzi dobrej woli, abyśmy tak postępowali i tak kształtowali nasze stosunki i wychowywali nowe pokolenie, aby nigdy nie doszła do głosu ideologia pogardy do człowieka.”
„Dziś partie wypłukują się i z idei, i z emocji. Nastąpiła wielka ewolucyjna konwergencja. Lewica przyjęła idee liberalno-konserwatywne, patrz Blair czy Miller. Prawica, jak Merkel i Sarkozy, nie waha się sięgać po takie narzędzia jak interwencja państwa. Polityka jest coraz bardziej techniką sprawowania władzy. Coraz mniej jest się o co spierać.”
„Historia tego hymnu pokazuje istotę całej Rosji. Jaki wniosek powinniście wyciągnąć z tego wy, Europejczycy i Amerykanie? Rosja jest krajem, który bardzo szanuję, jak wielu z was, ale musicie pamiętać: ten kraj może zmieniać słowa, wiersze, słownictwo, ale Rosja nigdy nie zmieni melodii.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Książka o Aleksandrze Kwaśniewskim
„Wygraliśmy przyszłość” jest książką o prezydenturze Aleksandra Kwaśniewskiego, która potrafi zainteresować głodnych wiedzy na temat najnowszej historii Polski.
Źródła:
- https://wiadomosci.wp.pl/aleksander-kwasniewski-6030157430920321c
- https://biografia24.pl/aleksander-kwasniewski/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Kwa%C5%9Bniewski
- http://kwasniewskialeksander.pl/biografia
- „Historia 1956-1997” Anna Radziwił, Wojciech Roszkowski
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: