Alicja Majewska jest polską piosenkarką i autorką ponadczasowych hitów. Kompozytorem jej utworów jest od ponad 40 lat Włodzimierz Korcz. Jej mężem w latach 1972-1984 był Janusz Budzyński.
Alicja Majewska – wiek, wzrost
Wiek: 76 lat(a)
Wzrost: nieznany
Krótki życiorys Alicji Majewskiej
Alicja Majewska urodziła się we Wrocławiu 30 maja 1948 roku. Uczyła się w liceum ogólnokształcącym. Następnie ukończyła studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Rok 1971 oznaczał dla Majewskiej wykonywanie partii wokalnych w zespole Partita. Natomiast z karierą solową ruszyła w roku 1974, zaczęła wykonywać wtedy repertuar Hanki Ordonówny zatytułowany „Miłość ci wszystko wybaczy”. Została zauważona przez Mariusza Waltera, padła wówczas propozycja by Majewska dokonała nagrań dla Studio 2. Jednocześnie Alicja Majewska była wciąż zaangażowana w działalność Teatru na warszawskim Targówku. Ważnymi momentami w karierze Alicji Majewskiej były festiwale. Koncertowała zarówno w Europie, jak i Azji oraz w Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie. Z tego okresu pochodzą jej słynne przeboje takie jak choćby „To nie sztuka wybudować nowy dom”, „Być kobietą”, „Odkryjemy miłość nieznaną” i „Jeszcze się tam żagiel bieli”. Była wielokrotnym laureatem nagród Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była na przestrzeni lat 1975 – 1989 indywidualnością artystyczną KFPP Opole, otrzymała również przyznawany przez Zarząd Polskiego Radia – 52. KFPP Opole 2015, nagrodę Złotego Mikrofonu. Nie wolno zapomnieć, że Alicje Majewską uhonorowano nagrodami specjalnymi za wykonanie utworów w NRD i na Kubie.
Alicja Majewska należy do artystów niezapomnianych, dokonujących wielu nagrań, wśród których są i te wykonane specjalnie dla Polskiego Radia czy firm fonograficznych. Nie zabrakło w karierze Majewskiej również współpracy z innymi artystami. Do legend przeszły jej piosenki zaśpiewane w duecie z takimi jak na przykład Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Jerzy Połomski, Dorota Osińska, Grzegorz Markowski, czy Ryszard Rynkowski. Artystka wykonywała też okazjonalnie kolędy, wśród nich znalazły się „Kolędy w Teatrze Stu”, gdzie odnaleźli swe partie wokalne tacy jak Halina Frąckowiak i Andrzej Zaucha, a nawet Strzyżowski Chór Kameralny. Odnotowała też udział w oratoriach takich jak Włodzimierz Korcz i Ernest Bryll. Do jej ulubionych wykonawców, jak sama przyznała, należy repertuar Wojciecha Młynarskiego. Warto zaznaczyć, że autorem większości muzyki wykonywanej przez Alicje Majewską jest kompozytor i pianista Włodzimierz Korcz. Wreszcie trzeba pamiętać, że Alicja Majewska jest polską piosenkarką, którą uhonorowano w 2005 roku Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W latach 1972-1984 jej mężem był Janusz Budzyński, który zmarł na raka w 1990 roku. Pomimo rozwodu byli przyjaciółmi i towarzyszyła mu w jego chorobie. Alicja Majewska nie ma dzieci.
Biografia rozszerzona Alicji Majewskiej
Alicja Majewska przyszła na świat 30 maja 1948 roku we Wrocławiu. Ukończyła liceum ogólnokształcące. Jest absolwentką Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1971 roku była piosenkarką zespołu Partita. Natomiast na rok 1974 datuje się jej kariera solowa – był to rok, w którym zaprezentowała się szerszej publiczności, mianowicie w programie telewizyjnym zawierającym repertuar Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy”. Występ sprawił, że zaistniała w środowisku. Zauważył ją wówczas Mariusz Walter, który zaproponował jej, aby odbyć sesję programu obsadzonego w stylistyce retro dla Studia 2. Wciąż jednak, bo do 1977 roku, Alicja Majewska była związana z Teatrem na Targówku w Warszawie. Lekcji śpiewu udzielała jej prof. Olga Łady.
Festiwale
Koncertowała w wielu krajach. Zarówno europejskich, azjatyckich, ale także miała występy dla środowisk polonijnych w USA, Kanadzie czy też w Australii. Wylansowała szereg przebojów, do których najpopularniejsze należą m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”. Wielokrotnie odebrała nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Miało to miejsce pierwszy raz w 1975 roku, następnie 1980, 1985, 1986 i 1987. Otrzymała nagrodę specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego KFPP Opole ’89 za indywidualność artystyczną, a także Złoty Mikrofon, przyznawany przez Zarząd Polskiego Radia – 52. KFPP Opole 2015. Zdobyła Grand Prix na festiwalach w Rostock’u – NRD (1980 r.) oraz w Hawanie na Kubie (1985 r.).
Nagrania
Dokonała wielu nagrań, z których istotne były chociażby te archiwalne, dokonane dla Polskiego Radia i firm płytowych. Podejmowała współpracę z innymi artystami. Owocem były niezapomniane piosenki śpiewane w duetach, między innymi z Andrzejem Zauchą, Zbigniewem Wodeckim, Jerzym Połomskim, Dorotą Osińską, Grzegorzem Markowskim, Ryszardem Rynkowskim. Były też płyty z kolędami – pierwsza z nich z Łucją Prus i Jerzym Połomskim, następnie „Kolędy w Teatrze Stu” z Haliną Frąckowiak i Andrzejem Zauchą oraz trzecia ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym. Ponadto wykonywała pieśni sakralne, które odnalazły rejestracje płytowe, były też koncerty telewizyjne, udział w oratoriach Włodzimierza Korcza i Ernesta Brylla. Do jej ulubionych wykonawców należy na przykład Wojciech Młynarski.
Włodzimierz Korcz
Od ponad 40 lat współpracuje z Włodzimierzem Korczem, który jest autorem muzyki większości jej piosenek. Poznali się we wczesnych latach 70. XX wieku, gdy Alicja Majewska śpiewała w zespole Partita. Przyjaźnią się, a Alicja Majewska nazywa go „muzycznym mężem”.
Alicja Majewska od 2019 roku jest trenerką w programie stacji TVP2 pt. The Voice Senior. Dnia 6 września 2020 roku w ramach 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odbył się koncert Majewska & Korcz – okrągłe 45, z okazji 45 lat jej współpracy artystycznej z tym kompozytorem.
Końcem marca 2022 roku Alicja Majewska otrzymała Superwiktora 2021 za całokształt swojej kariery zawodowej. Dnia 11 listopada 2022 roku premierę miał kolejny album artystki pt. Piosenki Korcza i Andrusa.
Życie prywatne Alicji Majewskiej – mąż, dzieci
Swojego męża, Janusza Budzyńskiego poznała w pracy. Odbywała wtedy tournee po Związku Radzieckim. Janusz Budzyński był w latach 60. i 70. wziętym konferansjerem, dziennikarzem i redaktorem. Prowadził m.in program „Wielka gra”.
Alicja Majewska wzięła z nim ślub, gdy miała 24 lata. Sama nie wierzyła w siebie, ale miała wokół siebie ludzi, którzy w nią wierzyli. To właśnie m.in dzięki mężowi, który był jej opiekunem, zaniosła dokumentu do komisji kwalifikującej na festiwal w Opolu. Janusz Budzyński nie był jej wierny i zostawił ją dla innej kobiety, dlatego w 1984 roku rozwiedli się. Piosenkarka wybaczyła mu i pozostali w przyjaźni. Gdy zdiagnozowano u niego raka, była przy nim i do końca przy nim pozostała. Janusz Budzyński zmarł w 1990 roku, a jego śmierć była dla niej ogromną traumą. Po jego śmierci nie związała się już z żadnym mężczyzną.
Zamieszkała następnie ze schorowaną mamą i poświęciła się opiece nad nią. Jej mama zmarła w 2011 roku, co było dla niej wielkim ciosem.
Alicja Majewska nie ma dzieci.
Ciekawostki o Alicji Majewskiej
- Debiutowała już w 1968 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
- Na koncercie z okazji 90-lecia Polskiego Radia i 40-lecia współpracy artystycznej Alicja Majewska i Włodziemirz Korcz odebrali nagrodę Honorowy Złoty Mikrofon.
- Jak stwierdziła, zawaliła rok studiów przez szampana.
- Na próbie w Opolu w 1986 miała strój w którym czuła się jak królowa, jednak ze względu na bolesną uwagę Wojciecha Młynarskiego, zmieniła go. Zapadło to jej na długo w pamięci.
Cytaty Alicji Majewskiej
„Świat obojętnym krokiem mija mnie codziennie
Bo, wielbiąc ludzkość, o człowieka mało dba
Nie podejrzewa pewnie nawet duszy we mnie
Więc trudno żądać, żeby słuchał, co w niej gra.”
„A pan mi mówi: „Nie lękaj się, nie lękaj
To była strachu chwila, taka maleńka
Przelotna i – słowo daję – wprost niedorzeczna
Ty zawsze będziesz przy mnie całkiem bezpieczna””
„Ballado mateńko, żarliwe kochanie
Duszy i sercu tak miłe
Daj światu zadumę, daj ptakom śpiewanie
A nam cierpliwym daj siłę”
„Miłość jest także grą,
Zagraj jak w bilard w nią.
Spróbuj jej bil, ile masz sztuk,
Wygrać i tak nie będziesz mógł.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Przeczytaj również
Włodzimierz Korcz – Kariera, Żona & Dzieci | Biografia
Elżbieta Starostecka – biografia, życiorys, ciekawostki, cytaty
Źródła
Autor zdjęcia Alicji Majewskiej: Daniel Kruczynski (Flickr)
http://www.alicjamajewska.com.pl/biografia.htmlhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Alicja_Majewska
http://www.nospr.org.pl/pl/koncerty/1173/alicja-majewska-wodzimierz-korcz-okragy-jubileusz
https://kobieta.interia.pl/show/news-alicja-majewska-samotna-ale-szczesliwa,nId,2299519
https://gwiazdy.wp.pl/trudna-milosc-alicji-majewskiej-nigdy-nie-opuscila-ukochanego-6358254751635585a
Artykuł został stworzony przy współpracy z firmą: Doradca Kredytowy Warszawa
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Uwielbiam Panią i pani piosenki. Jest pani bardzo utalentowana, i zawsze świetnie ubrana.
Dużo zdrowia i proszę nam śpiewać .
Witaj Alicjo:) Szukam korzeni rodowych. Podobno nasi dziadkowie byli kuzynami ( Majewscy, Malczewscy). Jeżeli wiesz coś o tym , proszę o kontakt. Pozdrawiam i życzę miłego dobrego dnia 🙂 Barbara Malczewska – Siwczyk
Pani Alicjo uwielbiam Pania I zycze zdrowia i pieknych piosenek pox. Wanda
Uwielbiam pania i pozdrawiam serdecznie
Sympatyczna Osoba, a na scenie ma swój styl, któremu jest wierna. I to nie tylko jeżeli chodzi o repertuar, ale stylizację i ubiór.