Alicja Szemplińska (ur. 2002) jest polską piosenkarką, zwyciężczynią The Voice of Poland w 2019 roku. Będzie reprezentować Polskę w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji.
Życiorys Alicji Szemplińskiej
Pochodzenie, edukacja, rodzina
Alicja Szemplińska urodziła się 29 kwietnia 2002 roku w Ciechanowie. To właśnie z tego miasta położonego w woj. mazowieckim pochodzi. Uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Jest przykładną uczennicą i wciąż zadziwia rodziców świadectwami z paskiem. W wywiadach podkreśla, że może liczyć na wsparcie najbliższych jej osób, czyli rodziców i siostry: „Zawsze mogę liczyć na ich ogromne wsparcie i zawsze, gdy oni zobaczą, że coś jest nie tak są ze mną szczerzy w 100% i powiedzą mi to. Jestem im bardzo za to wdzięczna, że zawsze mogę na nich liczyć.„
Początki muzyczne
Od okresu przedszkolnego Alicja śpiewała piosenki na różnych uroczystościach. Podczas pobytu w przedszkolu jej przedszkolanka wyprowadzała grupę na zewnątrz, gdzie Alicja śpiewała wraz z rówieśnikami, używając zestawu do karaoke. Zaszczepiło to w niej miłość do muzyki.
Pierwszą inspiracją muzyczną Alicji był Michael Jackson, którego utwory namiętnie puszczał w domu jej tata.
Jako dziecko, Alicja Szemplińska uczestniczyła w zajęciach wokalnych w lokalnym domu kultury oraz śpiewała w chórze kościelnym. Brała udział w wielu festiwalach, konkursach i przeglądach wokalnych. Gdy miała 12 lat, zapisała się na profesjonalne lekcje śpiewu. Uważa ten moment za krok milowy w jej życiu, dzięki któremu jej życie potoczyło się w kierunku kariery muzycznej.
Kariera muzyczna
W 2016 roku Alicja Szemplińska wzięła udział w programie TVP2 pt. Hit, Hit, Hurra! Nie tylko dotarła do finału, ale dzięki poparciu telewidzów zwyciężyła i otrzymała w nagrodę zaproszenie do udziału w zajęciach śpiewu u Setha Riggsa, który był trenerem wokalnym Micheala Jacksona i Prince’a. Lekcje, które odbyła nagrywane były na płyty. Alicja lubi do tych lekcji wracać i powspominać. Poza treningiem wokalnym, czerpała również z doświadczenia Setha w świecie muzycznym.
The Voice of Poland
O możliwości udziału w castingu do The Voice of Poland Alicję poinformowała jej mama. Alicja początkowo nie była na to zdecydowana, jednak rodzice powiedzieli że wg. nich jest na to gotowa, a w razie czego może spróbować w kolejnych latach. W ten sposób zaczęła się jej wielka droga z tym programem. W 2019 roku Alicja pomyślnie przeszła przesłuchania do 10. edycji programu TVP2 The Voice of Poland. Dołączyła do zespołu Tomsona i Barona, a następnie przeszła przez rundy eliminacyjne i dotarła do finału. Zdobyła największe poparcie telewidzów i została zwyciężczynią całej edycji. Otrzymała w nagrodę kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska oraz czek na 50 tys. złotych. Udział w finale pozwolił jej wydanie debiutanckiego singla pt. „Prawie my” wraz z teledyskiem, który w ciągu 2 miesięcy od premiery osiągnął ponad 3 miliony wyświetleń w serwisie YouTube.
O pracy z Tomsonem i Baronem mówiła w jednym z wywiadów: „Chłopaki z Afromental przez całą drogę programu i też po programie byli dla mnie ogromnym wsparciem i nie tylko takim muzycznym, ale również psychicznym„.
Eurowizja 2020
Alicja Szemplińska wzięła udział w styczniu 2020 w programie Szansa na Sukces. Eurowizja 2020, którego celem było wyłonienie reprezentanta Polski do 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Alicja zaśpiewała cover utworu Edyty Górniak „To nie ja!” i dostała się do finału. W finale natomiast zaśpiewała piosenkę Loreen „Euphoria” oraz autorski utwór pt. „Empires” . Zwyciężyła w głosowaniu widzów i jurorów, tym samym została reprezentantką Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020, który odbędzie się w maju w Rotterdamie. Zaprezentuje tam właśnie utwór „Empires”, który przygotowali dla niej Patryk Kumór, Dominic Buczkowski Wojtaczek i Laurell Barker. Pierwsza dwójka jest autorami hitu Superhero, z którym Viki Gabor zwyciężyła na Eurowizji Junior. Ich ostatnią produkcją jest utwór „Jak Gdyby Nic”, który stał się premierowym singlem zwycięzcy 3. edycji The Voice Kids, Marcina Maciejczaka. Natomiast Laurel Barker jest znana fanom Eurowizji, gdyż to ona napisała dwa ostatnie utwory, które wykonywali reprezentanci Szwajcarii w konkursie. Napisany przez nią utwór She Got Me uplasował się na 4 miejscu podczas finału w Tel Awiwie, a w poprzednim roku o zwycięstwo biły się również dwie inne jej kompozycje – Sisters (Niemcy) i Bigger Than Us (Wielka Brytania).
Ciekawostki o Alicji Szemplińskiej
Do jej marzeń należy wydanie własnej płyty oraz supportowanie Beyonce, Jorji Smith czy Toma Odella.
Dzięki udziałowi w programie „Hit Hit Hurra” wówczas 14-letnia Alicja Szemplińska mogła wystąpić razem z Marylą Rodowicz. Wspólnie zaśpiewały przebój „Niech żyje bal”.
Jest po Sashy Strunin drugą najmłodszą reprezentantką Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Jej największą muzyczną inspiracją jest Jorja Smith. To właśnie dzięki niej Alicja zakochała się w muzyce soul.
Cytaty Alicji Szemplińskiej
„Myślę, że uczymy się całe życie i tak naprawdę jeszcze mam mnóstwo do nauczenia się.”
„W muzyce przede wszystkim jest ważna prawda i to słychać czy jesteś prawdziwy w tym co robisz czy nie. I to jest dla mnie najważniejszy aspekt.”
„Myślę, że praca przede wszystkim – całe życie ciężka praca. Nauczyłam się tego przez lata, ponieważ kiedy zaczynałam śpiewać, wiele osób na mojej drodze powiedziało mi, że się do tego nie nadaję. Zdarzało się, że jeździłam na konkursy bez żadnych wyników, albo też jury po konkursie mówią mi, że śpiewam nieczysto, żebym sobie odpuściła to śpiewanie. Natomiast ja opornie jeździłam dalej, ćwiczyłam dalej i dopiero po kilku latach porażek, zaczęłam odnosić jakiekolwiek sukcesy w śpiewaniu, więc cała moja droga muzyczna nauczyła mnie tego, że praca to jest podstawa.”
Źródła
https://www.youtube.com/watch?v=IUDnWUPnALchttps://pl.wikipedia.org/wiki/Alicja_Szempli%C5%84ska
https://eurowizja.org/alicja-szemplinska-posluchaj-eurowizyjnej-piosenki/