Andrzej Duda (ur. 1972) jest polskim politykiem i prawnikiem piastującym od 6 sierpnia 2015 urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wiek: 52 lat(a)
Wzrost: 182 cm
Wykształcenie: doktor nauk prawnych
Andrzej Duda – pochodzenie, dzieciństwo, rodzice, rodzeństwo
Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie, kiedy jego rodzice mieszkali w hotelu asystenckim. Wybłagali rektora, aby dał im oddzielny pokój. Otrzymali go i byli szczęśliwi na tych kilku metrach, ze wspólną kuchnią na korytarzu. Gdy nie mieli z kim zostawić synka, brali go na wykłady. Żyli tak przez 9 lat, do momentu gdy na świat przyszła siostra Andrzeja, Ania, młodsza od Andrzeja o 8 lat. Jan i Janina kochali bardzo swoje dzieci i pozwalali im mieć własne zdanie, choć starali się być autorytetem dla nich. Uważali, że trzeba je szanować, gdyż dzięki temu, gdy dorosną będą szanować innych. Gdy Andrzej miał 16 lat rodzice adoptowali malutką Dominikę, więc w domu zrobiło się jeszcze ciaśniej. Andrzej jako najstarszy z rodzeństwa czuł się odpowiedzialny za siostry. Rodzice starali się przekazać dzieciom moralne drogowskazy i chodzili z dziećmi co niedziele do kościoła. Ojciec Andrzeja kazał dzieciom uczyć się historii, gdyż uważał to za ważną kwestię.
Rodzicami Andrzeja Dudy są Jan Duda i Janina Milewska-Duda, którzy pobrali się w 1970 roku. Andrzej Duda ma dwie młodsze siostry: Annę i Dominikę.
Jan Duda jest na emeryturze i pracuje jako profesor na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Jest także radnym sejmiku małopolskiego.
Janina Milewska-Duda jest profesorem nauk chemicznych. Związana jest z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą.
Dominika Duda jest adoptowaną córką Janiny i Jana Dudów. Ma obecnie 33 lata i zajmuje stanowisko pracownika administracji na wyższej uczelni. W 2018 roku urodziła synka – Oskara.
Druga siostra Andrzeja Dudy – Anna Duda-Kękuś ma 41 lat, czwórkę dzieci i jest pracownikiem naukowym w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Dziadek Andrzeja ze strony ojca, Alojzy Duda, był kuśnierzem. Mieszkał na Sądecczyźnie i miał sześcioro dzieci. Babcia zajmowała się prowadzeniem domu.
Brat dziadka Andrzeja Dudy, Franciszek Duda, podczas II wojny światowej od 1943 roku walczył w szeregach Armii Krajowej na Podkarpaciu. W więzieniu w Tarnowie został zaatakowany przez gestapo. Do dziś miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.
Z kolei dziadek Andrzeja Dudy od strony matki, Nikodem Milewski, brał udział w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej jako kwatermistrz. Był piłsudczykiem. Jego matka, czyli prababka Andrzeja Dudy, Joanna z domu Mrozowska, wywieziona została podczas II wojny światowej przez Niemców, a jej losy są nieznane. Brat Nikodema, Wiktor Milewski, walczył w woj. radomskim w partyzantce. Syn Nikodema, Lech Milewski, w wieku szesnastu lat walczył w powstaniu warszawskim. Osadzono go w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, a później w Mauthausen, gdzie dożył wyzwolenia w 1945 roku.
Andrzej Duda – wiara, harcerstwo, sport
Andrzej Duda pochodzi z głęboko wierzącej, katolickiej rodziny. W wieku siedmiu lat uczestniczył w pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do ojczyzny. Dnia 9 czerwca 1979 roku wraz z rodzicami znajdował się wśród setek tysięcy ludzi na krakowskich Błoniach. W czasie tej mszy Ojciec Święty mówił: „Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością„.
Andrzej Duda był przez 6 lat związany z harcerstwem. W sierpniu 1984 roku, w wieku 12. lat uczestniczył w swoim pierwszym harcerskim obozie w Wierchomli (Beskid Sądecki). Tę przygodę zakończył 6 lat później, jako drużynowy 5. KDH „Piorun”. Dzięki obozom uczył się solidarności i trudów życia.
Andrzej Duda jako dziecko grał w piłkę nożną i trenował judo, a gdy zaczął studiować prawo, przerzucił się na narciarstwo alpejskie.
Andrzej Duda – wykształcenie i praca
Andrzej Duda w latach 1987-91 był uczniem klasy humanistycznej w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.
W 1991 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a magisterium obronił w lutym 1997 roku. Następnie podjął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego, a w roku 2001 w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W styczniu 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym“.
Wiosną 2005 roku założył własną kancelarię prawną. Następnie po wyborach parlamentarnych tego samego roku, został ekspertem od legislacji Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Został powołany 1 sierpnia 2006 roku przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko wiceministra sprawiedliwości, z którego odwołany został 15 listopada 2007, gdyż wybrany został przez Sejm w skład Trybunału Stanu.
Prezydent Lech Kaczyński mianował 16 stycznia 2008 roku Andrzeja Dudę na podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Andrzej Duda złożył dymisję ze stanowiska w związku z wyborem w lipcu 2010 roku Bronisława Komorowskiego na Prezydenta RP.
Kandydował w 2010 roku z ramienia PiS na prezydenta Krakowa, jednak bez powodzenia. Zajął w pierwszej turze 3. miejsce z wynikiem 22,38%. W tym samym roku Andrzej Duda uzyskał mandat radnego miasta Kraków i został przewodniczącym klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku startował z listy Prawa i Sprawiedliwości. Został wybrany posłem na Sejm i objął stanowisko Wiceprzewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
Od 27 listopada 2013 do 9 stycznia 2014 był rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości, następie został wybrany przez Komitet Polityczny PiS na szefa sztabu kampanii do Parlamentu Europejskiego. W dniu 25 maja 2014 roku zdobył 97 966 głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i tym samym uzyskał mandat posła.
Andrzej Duda – prezydentura i reelekcja
Andrzej Duda wygrał 24 maja 2015 roku w drugiej turze wybory prezydenckie, zdobywając 51,55% ważnych głosów i pokonując tym samym Bronisława Komorowskiego. Urząd objął 6 sierpnia 2015 roku, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.
Końcem 2018 roku w rozmowie dla TVP Info powiedział, że za swoje sukcesy uważa program 500+ i obniżenie wieku emerytalnego i wspominał o tym co mu się nie udało, czyli reforma sądownictwa i sprawa frankowiczów.
Podczas swojej pierwszej kadencji Andrzej Duda odbył 109 oficjalnych wizyt zagranicznych, przyjął 166 wizyt delegacji zagranicznych w Polsce, zawarł 78 porozumień międzynarodowych oraz ratyfikował i ogłosił 370 umów międzynarodowych. W dziedzinie bezpieczeństwa militarnego jego priorytetami były m.in. trwała obecność wojsk NATO w Polsce, reforma systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP oraz utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Z kolei kluczowym aktywnościami Prezydenta w zakresie polityki społecznej były działania wspierające polską rodzinę i emerytów, podniesienie płacy minimalnej i różne inicjatywy proobywatelskie. W kwestii służby zdrowia zwiększono publiczne nakłady z 80 mld w 2015 roku do 110 mld w 2020 roku, opracowano Narodową Strategię Onkologiczną, utworzono Fundusz Medyczny i program „Leki 75+”. Prezydent podpisał 1066 ustaw, a 9 zawetował. W sejmie złożył 32 inicjatywy ustawodawcze.
Andrzej Duda 5 lutego 2020 roku ogłosił, że będzie się ubiegał o reelekcję w wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja 2020. Podczas konwencji inaugurującej kampanię wyborczą, która odbyła się 15 lutego Andrzej Duda poruszył m.in. kwestię tego, co udało mu się dokonać oraz tego, jakie wyzwania stoją przed Polską. Za swoją chlubę uznał program 500+, obniżenie wieku emerytalnego oraz różnego rodzaju świadczenia dla Polek i Polaków. Spośród ważnych wyzwań jakie stoją przed naszym krajem wymienił kwestię służby zdrowia, niskich rent i emerytur, naprawę wymiaru sprawiedliwości.
W pierwszej turze głosowania przeprowadzonej 28 czerwca 2020 roku Andrzej Duda zajął pierwsze miejsce zdobywając 43,50% głosów ważnych (8 450 513 głosów). Do drugiej tury wyborów wszedł razem z Rafałem Trzaskowskim, który otrzymał 30,46% głosów ważnych. W drugiej turze głosowania, które odbyło się 12 lipca Andrzej Duda zdobył 51,03% głosów ważnych i tym samym został wybrany na drugą kadencję.
Dnia 6 sierpnia 2020 roku ponownie objął urząd Prezydenta RP, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.
Andrzej Duda – ślub, żona i córka
Andrzej Duda poznał Agatę Kornhauser pod koniec trzeciej klasy liceum, w czasie imprezy urodzinowej ich wspólnego kolegi. Odprowadził ją i koleżankę do domu, a następne zaczęli się spotykać, wychodząc wspólnie do kina czy na urządzane wtedy w Pałacu pod Baranami “Tańce letnie”. Zostali parą we wrześniu 1990 roku.
Ślub cywilny wzięli w 1994 roku, a przed ołtarzem krakowskiego kościoła Wizytek stanęli 18 lutego 1995 roku. Podczas uroczystości młodzi czytali Pismo Święte, a ksiądz Maliński z ciepłym uśmiechem, pięknie mówił o tym, jak ważny jest sakrament małżeństwa i przygotowywał ich na trudy i radości rodzicielstwa.
Agata Kornhauser-Duda ukończyła filologię germańską, a następnie była nauczycielką Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, aż do czasu zostania pierwszą damą.
Dnia 21 listopada 1995 roku na świat przyszła ich córka – Kinga. Kinga Duda ma obecnie 26 lat, a w 2019 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Została wyróżniona m.in w prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla wybitnych studentów.
Andrzej Duda – ciekawostki
- Trafił do polityki niedługo po doktoracie. Arkadiusz Mularczyk szukał prawnika, który pomoże PiS-owi przygotować projekt ustawy lustracyjnej i Andrzej Duda został mu polecony przez znajomego.
- „Ziobryści” próbowali wyciągnąć Dudę z PiS, gdy zakładali swą Solidarną Polskę. Andrzej Duda wprawdzie jakiś czas wahał się, jednak ostatecznie oświadczył, że decyduje się pozostać „wierny Lechowi Kaczyńskiemu”.
- Jeśli chodzi o języki obce to potrafi swobodnie komunikować się w języku angielskim, choć zdarzają mu się wpadki. Sam jednak przyznał w jednym z wywiadów, że daleko mu do perfekcji. Powiedział również, że „jak trzeba” to porozumiewa się po rosyjsku, a także całkiem sporo rozumie po niemiecku, jednak w tym języku nie mówi.
- W szkole i na studiach był prymusem. Z kolei harcerstwo zaczęło ujawniać jego zdolności przywódcze. Dwaj wiceministrowie mówili o początkach jego pracy w polityce, że zawsze był profesjonalnie przygotowany. Nie brakuje też anegdot o jego otwartości i wrażliwości. Jako poseł wykupił starszemu człowiekowi w aptece okulary z recepty, a jeszcze jako nastolatek znalazł w zaspie śpiącego człowieka i odniósł go do domu.
Przeczytaj również
Biografia Agaty Kornhauser-Dudy
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie główne pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest KG PSP. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.
Zdjęcie w treści pochodzi z portalu Flickr.com. Jego autorem jest Piotr Drabik. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Duda
- https://forsal.pl/artykuly/887116,wszystkie-twarze-dudy-kim-jest-nowy-prezydent-polski.html
- https://fakty.interia.pl/polska/news-9-rzeczy-ktorych-mogliscie-nie-wiedziec-o-andrzeju-dudzie,nId,1864407
- https://wiadomosci.wp.pl/jan-duda-zarabia-wiecej-od-syna-ojciec-prezydenta-dudy-jest-emerytem-ale-ostatnio-kupil-auto-i-mieszkanie-6267898872575617a
- https://jastrzabpost.pl/newsy/dominika-duda-adoptowana-siostra-prezydenta-urodzila-syna_694427.html#galeria0
- https://www.wprost.pl/kraj/10060773/jaroslaw-kaczynski-konczy-68-lat-zobacz-najlepsze-memy.html
- https://www.wprost.pl/polityka/10179582/andrzej-duda-w-tvp-info-tematami-sadownictwo-i-podsumowanie-prezydentury.html
- https://wiadomosci.onet.pl/kraj/21-urodziny-kingi-dudy-zobacz-zdjecia/ngp28y
- Dobry Tydzień, nr 5 (119)
- Dobry Tydzień, nr 23 (32)
- https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1828,piec-lat-prezydentury-andrzeja-dudy.html
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezydent-powolal-Rade-ds-Srodowiska-Energii-i-Zasobow-Naturalnych-8144544.html
- https://mowic.pl/poligloci/kandydaci-na-prezydenta-rp-i-ich-jezyki-obce/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Brawo Panie Prezydencie Duda !