Andrzej Grubba (1958-2005) był najwybitniejszym zawodnikiem w historii polskiego tenisa stołowego. Wyprowadził polski tenis stołowy ze świetlicy na światowe salony.
Biografia Andrzeja Grubby
Andrzej Grubba przyszedł na świat w Brzeźnie Wielkim, 14 maja 1958 roku.
Andrzej Grubba – rodzina, wykształcenie, zainteresowania
Andrzej Grubba był synem Alojzego i Ludomiry Kulas. Pochodził z nauczycielskiej rodziny.
Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Gdańsku (1977 rok), a następnie otrzymał tytuł magistra wf na gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego (1987 rok).
Jego żoną była Lucyna Galus – reprezentacyjna piłkarka ręczna. Miał z nią dwóch synów: Macieja i Tomasza.
Andrzej Grubba początkowo próbował swoich sił w takich dyscyplinach jak piłka nożna, piłka ręczna i biegi. Był wszechstronnie uzdolniony, jednak to właśnie w tenisie stołowym się zakochał.
Kariera tenisisty stołowego
Zaczynał w małym klubie LZS Zelgoszcz. Nie było tam zbyt dobrych warunków, lecz pomimo tego szlifował swój talent. Kolejnym etapem w jego karierze był Neptun Starogard Gdański (1972-1973). Kluczowym momentem był jego transfer do AZS Uniwersytet Gdański (1973-1976), za którym stała matka Leszka Kucharskiego, wybitnego tenisisty z którym razem później na treningach toczyli boje, a które na pewno dały im obojgu wiele dobrego pod względem umiejętności. Leszek Kucharski wypowiadał się o nim jako szalenie ambitnym zawodniku, który właśnie dzięki tej ambicji dotarł na światowy szczyt.
Z kolei od 1976 do roku 1985 Grubba reprezentował barwy klubu AZS-AWF Gdańsk. W 1985 rozpoczął występy w niemieckim klubie o nazwie TTC Zugbrucke Grenzau, w którym grał do 1987 roku. Na zakończenie kariery zawodniczej wrócił do AZS AWF Gdańsk.
Andrzej Grubba imponował techniką gry i zmysłem taktycznym. Był podziwiany za swój backhand i pracę nóg.
Andrzej Grubba 26-krotnie został mistrzem Polski, był zwycięzcą turnieju Europa TOP-12 (1985) oraz zdobywcą Pucharu Świata (1988 rok). Na mistrzostwach świata i Europy zdobył razem piętnaście medali, lecz tylko jeden złoty. W roku 1982 wygrał rywalizację w Budapeszcie w grze mieszanej, występując razem z Holenderką Bettiną Vresekoop.
Jako jeden z pierwszych Europejczyków nawiązywał walkę z Chińczykami, zdarzało się że ich ogrywał. Trzykrotnie został brązowym medalistą Mistrzostw Świata, jednak na Igrzyskach Olimpijskich nie udało mu się zdobyć krążka.
To właśnie dzięki niemu w latach 80. Polacy pokochali tenis stołowy. Sprawił, że cały kraj zaczął interesować się tym sportem, a na jego mecze przychodziły takie tłumy kibiców, że nie dla każdego wystarczało miejsca.
Swoją karierę sportową Andrzej Grubba zakończył w 1998 roku, jednak wciąż poświęcał się tej dyscyplinie jako trener i działacz. Nie żałował niczego, gdyż czuł się spełniony, a medale nie miały dla niego największej wartości.
Jego żona wspominała: „Największą przyjemność sprawiło mu zwycięstwo w plebiscycie na najlepszego sportowca za rok 1984. To wyróżnienie zawsze najczęściej wspominał. Wielkim przeżyciem były olimpiady, choć stamtąd medalu nie przywiózł.„
Był trenerem TTC Zugbruecke – wielokrotnego mistrza Niemiec, z którym jako grający trener zdobył Puchar Europy.
Choroba i śmierć
Andrzej Grubba o swojej chorobie dowiedział się 4 października 2004 roku. Żona słysząc jego kaszel namówiła go do zrobienia rentgena klatki piersiowej. Okazało się, że cierpi na raka płuc.
Był wojownikiem i utrzymywał optymizm mimo choroby. Chemioterapie wyniszczyły jego organizm, bywało że ludzie mieli problem z rozpoznaniem go. Rodzina szukała dla niego ratunku w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych, jednak w klinikach mówiono, że nowotwór jest w zbyt zaawansowanym stadium by z nim wygrać.
21 lipca 2005 Polskę obiegła jakże smutna wiadomość – Andrzej Grubba zmarł w swoim domu w Sopocie w wieku zaledwie 47 lat. „Zmarł w małym pokoiku pośród setek pucharów, które zdobył w swej prawie trzydziestoletniej karierze” – powiedział Machnikowski.
Wybitnego zawodnika i dżentelmena pochowano w Sopocie. Podczas pogrzebu towarzyszyło mu wielu wiernych fanów. Na zawsze pozostanie tym, który odmienił wizerunek tego sportu w naszym kraju i legendą tego sportu.
Ciekawostki o Andrzeju Grubbie
- Zdobył odznaczenia takie jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, jak również odznaczenie pod nazwą „Osobowość 60-lecia Kroniki Sportowej – Polskie Radio”.
- Mimo, że był leworęczny, grał ręką prawą.
- Została napisana jego biografia, autorem której jest Marek Formela, a pozycja książkowa nosi tytuł „Ostatnia Piłka”.
- Jest patronem 2 różnych szkół podstawowych.
- Firma Butterfly produkuje deskę Andrzej Grubba All+, którą można nabyć m.in. w sklepie ze sprzętem do tenisa stołowego ustefiego.pl.
Polecamy
Zapraszamy również do przeczytania biografii utytułowanej Polskiej tenisistki stołowej, Natalii Partyki:
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Vladimir Mirskiy. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Grubba
https://sport.onet.pl/tenis-stolowy/andrzej-grubba-legenda-za-zycia-czarodziej-rakietki/mthe6y
https://sport.trojmiasto.pl/Rozmowa-z-Andrzejem-Grubba-n3714.html
http://www.sport.pl/sport/1,69628,2527324.html
http://www.wykop.pl/ramka/4430291/kochaly-go-miliony-polakow-zmarl-na-raka-w-malym-pokoiku-wsrod-setek/
https://www.olimpijski.pl/pl/bio/657,grubba-andrzej.html
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: