Anna Wyszkoni (ur. 1980) jest solową wokalistką wykonującą muzykę pop. W latach 1996-2010 śpiewała w zespole Łzy.
Data urodzenia: 21 lipca 1980
Wiek: 44 lat(a)
Instagram: @annawyszkoni_official
Krótki życiorys Ani Wyszkoni
Urodziła się w 1980 roku w Tworkowie (woj. śląskie). Pragnęła występować na scenie od dziecka.
Debiutowała w gminnym zespole, a w 1996 roku została wokalistką zespołu Łzy. Z zespołem, który był autorem taki hitów jak „Agnieszka już dawno…” czy „Narcyz się nazywam” nagrała 3 albumy. Z zespołem Łzy zyskała popularność na krajowej arenie. W 2010 roku odeszła z zespołu, aby poświęcić się karierze solowej.
Jako solowa artystka wydała już 4 albumy. Ostatni album pt. Jestem tu nowa (2017) stał się dla niej formą terapii i radzenia sobie z chorobą nowotworową o której dowiedziała się w 2016 roku. Przeszła operację wycięcia tarczycy i wygląda na to, że z tego trudnego doświadczenia wróciła jako jeszcze silniejsza kobieta.
Biografia rozszerzona Ani Wyszkoni
Dzieciństwo
Anna Wyszkoni urodziła się 21 lipca 1980 w Tworkowie, wsi w woj. śląskim. Jest rodowitą Ślązaczką. Jej mama pochodzi z Tworkowa, a tata ze Studziennej. Jako dziecko robiła przedstawienia śpiewając do szczotki i do dezodorantu, które służyły jej jako mikrofony. Gdy jako dziecko oglądała Opole, powiedziała rodzicom: „Zobaczycie, ja tam kiedyś będę śpiewać”. Już wtedy wiedziała, że będzie robić wszystko, aby stać na scenie.
Edukacja
Ania Wyszkoni ukończyła Szkołę Podstawową w Tworkowie i Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu. Zrobiła studium finansów, jednak zrobiła to dla swojej mamy, gdyż sama tego nie czuła.
Początki kariery
Jako wokalistka debiutowała w gminnym zespole Miraż, była wtedy zbuntowaną rockmanką i niepokorną uczennicą. Jej idolką była wtedy Alanis Morissette.
Łzy
W 1996 roku Ania Wyszkoni została wokalistką zespołu Łzy. Jej pierwszym, solowym sukcesem było 1 miejsce miejsce na Festiwalu Wokalnym w Wyszkowie, gdzie zdobyła wyróżnienia sponsorów i Nagrodę Publiczności. W 1998 roku wydana została debiutancka płyta zespołu Łzy pt. Słońce.
Podczas festiwalu Gama w Radomiu w 1999 zdobyła Grand Prix i została także zauważona przez Elżbietę Skrętkowską oraz zaproszona do programu Szansa na sukces, który w 2000 roku wygrała śpiewając utwór „Długość dźwięku samotności” grupy Myslovitz. Występując na festiwalu Po-graj w Opolu z grupą Łzy, otrzymała nagrodę dla najlepszej wokalistki.
Na drugim albumie zespołu Łzy pt. W związku z samotnością pojawiły się takie utwory jak „Agnieszka już dawno…” czy „Narcyz się nazywam”, które stały się ogólnopolskimi hitami, a płyta osiągnęła status platyny sprzedając się w ponad 150 tys. egzemplarzy. Zespół dzięki utworom z tej płyty stał się popularny w całej Polsce. W 2003 roku Ania Wyszkoni z grupą Łzy otrzymała nagrodę w konkursie Premier na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za utwór „Oczy szeroko zamknięte”.
Trzeci album zespołu Łzy pt. Nie czekaj na jutro uzyskał status platyny, sprzedając się w ilości ponad 80 tys. egzemplarzy.
Początkiem 2004 roku Łzy z utworem „Julia, tak na imię mam” zajęły 2. miejsce w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji. W czerwcu 2004, podczas festiwalu w Opolu zespół zdobył dwie Superjedynki.
W 2006 roku wokalistka wraz z ze swoim zespołem świętowała okrągłe dziesięć lat kariery artystycznej. Ukazała się wtedy na rynku kompilacja utworów pod tytułem „The Best Of 1996-2006”, a także załącznik w postaci pierwszego DVD dokumentującego wydarzenia z dziesięcioletniej historii grupy Łzy. W 2010 roku Ania Wyszkoni wystąpiła z zespołem na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, a w listopadzie oficjalnie zakończyła współpracę z zespołem, gdyż zdecydowała się rozwijać swoją karierę solową.
Kariera solowa
Ania Wyszkoni w sierpniu 2008 nagrała z zespołem Video utwór „Soft”, który stał się hitem puszczanym na falach radiowych i telewizyjnych.
Na początku czerwca 2009 roku natomiast ukazał się pierwszy solowy album Anny Wyszkoni, który zatytułowała „Pan i Pani”. Singlową piosenkę „Czy ten pan i pani” wokalistka miała okazję zaprezentować podczas koncertu Premier na opolskim festiwalu za którą zdobyła nagrodę Srebrna Premiera. Album pokrył się podwójną platyną.
W 2011 roku Ania Wyszkoni otrzymała Superjedynkę podczas 48. KFPP w Opolu za utwór „Wiem, że jesteś tam”, który zwyciężył w kategorii Przebój roku.
13 listopada 2012 wydany został drugi album studyjny Ani Wyszkoni pt. Życie jest w porządku. Był on promowany singlem „Zapytaj mnie o to, kochany”. 13 maja 2015 album uzyskał status podwójnie platynowej płyty.
20 listopada 2015 Ania Wyszkoni wydała album z kolędami Kolędy wielkie oraz singel „Od nieba do nieba”.
28 maja 2016 podczas Polsat SuperHit Festival Ania Wyszkoni zagrała recital z okazji 2-lecia swojej pracy artystycznej. Została nagrodzona przez Polsat krzyształowym „Sercem dla muzyki” i nagrodą specjalną radia RMF FM.
31 marca 2017 Ania Wyszkoni wydała czwarty album studyjny pt. Jestem tu nowa, który promowały single: „Oszukać los”, „Nie chcę Cię obchodzić”, „Zanim to powiem” oraz „Mimochodem”. 15 września 2015 odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a 17 września wystąpiła na 54 KFPP w koncercie „Od Opola do Opola” i odebrała nagrodę specjalną Telewizji Polskiej.
26 października 2018 wydała reedycję płyty Jestem tu nowa, która pojawiła się w wersji dwupłytowej i zawiera m.in. zbiór akustycznych przebojów artystki wykonanych na żywo.
3 czerwca 2019 wydany został singiel „Księżyc nad Juratą”, który jest owocem kontynuacji współpracy Ani z Janem Borysewiczem.
Rak
U Ani Wyszkoni w 2016 roku zdiagnozowano nowotwór złośliwy, guza tarczycy. Od razu rozpoczęto leczenie. Początkowo nikomu nie mówiła o chorobie, nawet dzieciom. W walce z rakiem wspierał ją kochający partner, Maciej Durczak. Dopiero w czasie 54. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu artystka zdradziła, że zmaga się z nowotworem i poprosiła fanów o wsparcie.
Gdy dowiedziała się, że ma raka, jej życie wywróciło się do góry nogami. Towarzyszył jej strach i niedowierzanie, wiele nocy przed operacją przepłakała. Było to dla niej doświadczenie graniczne. Kiedy wszystko wróciło do normy wstąpiła w nią euforia, wielka chęć życia i rzuciła się w wir pracy. Po okresie pół roku pojawiły się chwile zwątpienia, gdyż dotarło do niej, co się stało. Skorzystała z pomocy psychologa, który uświadomił jej, że wahania nastrojów wywołane są zmianami hormonalnymi w związku z usunięciem tarczycy.
Praca nad płytą Jestem tu nowa stała się dla niej formą terapii i oswajania lęków związanych z chorobą. Wierzyła, że poprzez dzielenie się swoimi wątpliwościami, jest w jakimś stopniu pomóc ludziom zmagającymi się z podobnymi problemami. W jej tekstach jej dużo siły i wiary w to, że można poradzić sobie ze wszystkim.
Życie prywatne
Mężem Ani Wyszkoni był Adam Piguła. Z ich związku w 2001 roku urodził się syn Tobiasz. Para się rozwiodła.
Obecnie Ania Wyszkoni związana jest z Maciejem Durczakiem, który jest jej menedżerem. Mają córkę Pole, która urodziła się w 2012 roku. Tworzą rodzinę patchworkową. W sumie wychowują troje dzieci, gdyż Maciej ma córkę z poprzedniego związku. Ich związek nie jest usłany różami i choć mają inne zdania na różne tematy, to kochają się i wiedzą, że miłość trzeba pielęgnować. Mieszkają w podwrocławskich Pasikurowicach.
Ciekawostki o Ani Wyszkoni
- Gdy miała 14 lat wygrała wybory Miss Nastolatek Gminy Krzyżanowice.
- Ania Wyszkoni wystąpiła w jednym z odcinków serialu Na dobre i na złe.
- Wystąpiła w 2. edycji programu telewizji Polsat Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami, gdzie z partnerem tanecznym Janem Klimentem dotarli do finału i zajęli 2 miejsce.
- Zasiadała w jury podczas finału krajowych eliminacji do 14. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci (2016).
Cytaty Ani Wyszkoni
„Żyjemy po to, by się rozwijać i zmieniać. Stawać się lepszymi i ciekawszymi ludźmi, choćby kosztem siateczki zmarszczek na twarzy.”
„Jeśli kochając, oczekujesz czegoś w zamian, skazujesz miłość na śmierć.”
„Pojawiła się propozycja zagrania w serialu i z przyjemnością ją przyjęłam. Nie należę do tych piosenkarek, które chcą nagle zostać aktorkami, tylko po prostu lubię wyzwania. A ten epizod traktuję jak przygodę. Tym bardziej, że „Na dobre i na złe” ma swoją historię i renomę.”
„Od dziecka pchałam się na scenę. Jeszcze nie chodziłam do przedszkola, a już terroryzowałam rodzinę moimi popisami wokalnymi.”
„Ja realizuję swoje pomysły na bieżąco, w miarę. I jak czegoś chcę spróbować to po prostu próbuję. Nie boję się, po prostu. 20 lat czekałam na to żeby wyjść na kort i zacząć grać w tenisa. No i w końcu powiedziałam: na co ty czekasz. Idź i graj.”
„Nie lubię gdybać. Jestem tu i teraz, i albo będę się użalać, że czegoś nie zrobiłam, albo zrobię to dzisiaj.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://muzyka.interia.pl/news-anna-wyszkoni-biografia,nId,1645046
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Wyszkoni
- http://www.aniawyszkoni.pl/
- https://kobieta.interia.pl/gwiazdy/video,vId,2280611
- https://www.gala.pl/artykul/ania-wyszkoni-w-gali-o-chorobie-slubie-dzieciach-nowy-wywiad-z-wyszkoni-anna-wyszkonie-o-raku-i-zyciu-po-chorobie-w-magazyn-gala-180216042255
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Jarosław Roland Kruk. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: