Anna Lewandowska (ur. 1988) jest polską sportsmenką i działaczką sportową, przedsiębiorczynią, trenerką personalną i dietetyczką. Jej mężem jest piłkarz Robert Lewandowski.
Wzrost: 168 cm
Instagram: @annalewandowskahpba
Anna Lewandowska – mama, ojciec, brat
Anna Maria Lewandowska (z domu Stachurska) urodziła się 7 września 1988 roku w Łodzi.
Przyszła na świat jako córka Marii Stachurskiej, kostiumografki i producentki zewnętrznej TVP oraz Bogdana Stachurskiego, operatora filmowego. Ma brata Piotra, absolwenta warszawskiej ASP, który jest młodszy od niej o dwa lata.
Cioteczną prababcią Anny była Stanisława Leszczyńska (1896-1974), niezłomna i oddana Bogu położna, która trafiła do Auschwitz. W obozie do maja 1943 roku nowo narodzone maluchy topiono w beczce z wodą. Stanisława miała certyfikat położnej, dlatego kazano jej przyjmować porody. Lekarz SS, Joseph Mengele rozkazał mordować noworodki, jednak Stanisława zdecydowała, że żadnego dziecka nie zabije. Ryzykowała życiem, lecz przez dwa lata przyjęła na świat 3 tys. niemowlaków, każdego ochrzciła i polecała w modlitwie. Wszystkie dzieci rodziły się żywe, czego nie osiągano w najlepszych klinikach Rzeszy. Nie było żadnych zgonów, ani dzieci, ani matek. Jak to możliwe? Po tym jak Stanisława Leszczyńska zdała egzamin na położną, zjawiła się w kościele Wizytek w Warszawie i złożyła przyrzeczenie, że jeśli straci choć jedno dziecko, natychmiast odejdzie z zawodu. Położna z Auschwitz i jej córka przeszły piekło, jednak w końcu doczekały dnia wyzwolenia.
Mamie Anny Lewandowskiej, Marii Stachurskiej, podczas Międzynarodowego Kongresu Obrońców Życia w Rzymie zaproponowano nakręcenie dokumentu o ciotecznej babce. Podjęła się tego wyzwania, choć było to dla niej trudne zadanie. Mimo wielu trudów, film udało się zrealizować. W czerwcu 2021 roku premierę miał film dokumentalny w reżyserii Marii Stachurskiej pt. „Położna”. Bohaterka filmu jest Służebnicą Bożą Kościoła katolickiego, a od 1992 roku toczy się jej proces beatyfikacyjny.
Anna Lewandowska – wczesne lata
Anna Lewandowska miała 12 lat, kiedy jej ociec odszedł od rodziny. Ich warunki materialne uległy wówczas znacznemu pogorszeniu, a życie dorastającej dziewczynki wywróciło się do góry nogami. Ania do dziś pamięta, że chodziła zimą w dziurawych butach, wstydziła się, nie mogąc kupić podręczników. Zostali bez pieniędzy, pomagał im Caritas.
Mama wychowywała dzieci w wierze. Gdy byli w rozpaczliwej sytuacji finansowej Maria Stachurska złożyła przysięgę św. Józefowi, że będzie z oddaniem służyć Maryi.
Anna czuje miłość i wdzięczność do swojej mamy, wiele jej zawdzięcza i łączy ich silna więź. Kiedy byli w trudnej sytuacji mogli liczyć na pomoc brata mamy – Krzysztofa Krzywańskiego, sportowca, karateki i prezesa Fundacji Rozwoju Karate Tradycyjnego. Krzysztof zaraził Annę pasją do karate. Wyremontował ich niewykończony dom oraz opiekował się całą trójką. To właśnie w ośrodku treningowym swojego wujka trenerka obecnie organizuje swoje obozy. Jest to dla niej forma zrewanżowania się za pomoc, której Krzysztof Krzywański udzielił jej w dzieciństwie.
Anna Lewandowska – kariera sportowa
Anna Lewandowska rozpoczęła treningi karate w wieku 11 lat. Została namówiona do tego przez wujka (wielokrotnego medalistę międzynarodowych zawodów) i jego córkę, Katarzynę, która zdobyła mistrzostwo Polski, Europy i świata w karate indywidualnym. Gdy miała 13 lat, zapisała się do Karate Klub Pruszków.
Najważniejsze sukcesy Anny Lewandowskiej:
- 2. miejsce w mistrzostwach Polski w kumite indywidualnym w kat. juniorów (2005)
- Brązowy medal na mistrzostwach Europy w kat. kadetów (2006)
- Brązowy medal w drużynie na mistrzostwach świata (2008)
- Złoty medal mistrzostw Europy seniorów (2009)
- Brązowy medal Mistrzostw Europy w konkurencji (2011)
- 2. miejsce podczas Mistrzostw Świata w „kata” drużynowym (2012)
- Pięć medali mistrzostw Polski (2012)
- Złoto w mikście i srebro indywidualnie podczas Mistrzostw Europy (2013)
W 2014 roku Anna Lewandowska zakończyła karierę, podczas której zdobyła w sumie 38 medlali mistrzostw Polski, Europy i świata w federacji WWF.
Anna Lewandowska – wykształcenie
Anna Lewandowska z wykształcenia jest menedżerką sportu i specjalistką ds. żywienia. Oba fakultety ukończyła na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Anna Lewandowska – projekty sportowe i żywieniowe
Anna Lewandowska prowadzi szeroką działalność obszarze dbania o zdrowie i samopoczucie oraz budowania dobrych nawyków Polek i Polaków. W tych tematach wydaje książki, ebooki, kalendarze, sprzedaje ubrania oraz organizuje treningi.
Najważniejsze przedsięwzięcia Anny Lewandowskiej:
- Healthy Plan by Ann – blog z poradami żywieniowymi i sportowymi udzielanymi przez Annę i jej zespół
- Foods by Ann – marka stworzona w 2016 roku, skupiająca się m.in. na produkcji zdrowych przekąsek, suplementów czy smoothies
- Diet&Training by Anna – aplikacja wspomagająca zdrowy styl życia, w której znaleźć można nagrania z planami treningowymi i dietę rozpisaną wg filozofii zgodnej z blogiem Anny Healthy Plan by Ann
- Phlov by Anna Lewandowska – założona w październiku 2019 roku marka naturalnych, wegańskich kosmetyków
- SuperMenu by Anna Lewandowska – catering dietetyczny, który wyeliminował ze wszystkich swoich diet biały cukier, pszenicę oraz surowe mleko. We własnych szklarniach są uprawiane ekologiczne zioła oraz warzywa. Dostarczają dietę w 14 wariantach do ponad 2 tys. miejscowości. SuperMenu zdobyło tytuł Zdrowej Marki Roku 2020.
Anna Lewandowska – działalność społeczna
W sierpniu 2016 roku Anna Lewandowska została prezeską Olimpia Specjalnych Polska. Kluczowym zadaniem organizacji oraz prezesa jest organizowane treningów i zawodów sportowych dla osób z intelektualną niepełnosprawnością, a także wspieranie zawodników i ich rodzin. Anna dzięki tej roli, chce docierać do jak największej liczby osób i przekonywać ich, że sport jest przestrzenią dla każdego.
Anna Lewandowska zasiada również w radzie fundacji „4F Pomaga” i jest ambasadorką akcji „SKS – wracamy do formy”. Prywatne, wraz ze swoim mężem, kierują się ku ideom filantropii i regularnie wspierają inicjatywy charytatywne
Anna i Robert Lewandowscy oraz ich dzieci
Anna Lewandowska swojego przyszłego męża, Roberta Lewandowskiego, poznała podczas sportowego obozu integracyjnego w 2007 roku. Po kilku miesiącach zostali parą. Zaręczyli się w czerwcu 2011 roku podczas wakacji na Malediwach. Ich ślub odbył się w podwarszawskim Serocku dnia 22 czerwca 2013 roku.
Robert i Anna Lewandowscy mają dwie córki: Klarę (ur. 4 maja 2017) i Laurę (ur. 6 maja 2020). Mama Anny jest dla córki ogromnym wsparciem. Dumna babcia opiekuje się wnuczkami. Paradoksalnie, Annę i Roberta połączył brak jednego z rodziców, Anna wychowywała się bez ojca od dwunastego roku życia, z kolei Robert stracił ojca w wieku 17 lat.
Zobacz także
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
„Dobry Tydzień”, Nr 41 (363)https://viva.pl/ludzie/newsy/ojciec-anny-lewandowskiej-o-relacjach-z-corka-smutne-dziecinstwo-trenerki-kim-jest-krzysztof-krzywanski-29174-r3/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Lewandowska_(ur._1988)
https://hpba.pl/team/
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: