Archanioł Rafał jest jednym z archaniołów w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej, który należy do grona aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu tworzenia świata.
Archanioł Rafał – kim jest?
Imię Rafał jest pochodzenia hebrajskiego i oznacza „Bóg uzdrawia”.
Archanioł Rafał występuje w Księdze Tobiasza. Przybiera ludzką postać o imieniu Azariasz. Towarzyszy młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii i opiekuje się nim, chroniąc go przed demonami, a po powrocie uzdrawiając jego ojca. Przeprowadza Tobiasza szczęśliwie wśród różnych przygód aż do Persji, gdzie mieszka krewny rodziny, który od ojca Tobiasza pożyczył niegdyś znaczną sumę pieniędzy. Archanioł nie tylko doprowadził Tobiasza do celu podróży, ale także nakłonił krewnego, aby oddał zapożyczony dług, a nawet Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę, którą archanioł uwalnia od złych mocy. Po szczęśliwym odprowadzeniu Tobiasza do domu anioł wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański (Tb 12,15)
W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano część siedmiu archaniołom, wymienianym w apokryfach, dlatego synody w Laodycei (361 rok) i w Rzymie (492 i 745 rok) zezwoliły, aby kultem liturgicznym otoczyć tylko św. Michała Archanioła, Św. Gabriela Archanioła i św. Rafała Archanioła, gdyż tylko o tych archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie świętym.
Pierwszy ślad kultu św. Rafała Archanioła spotykamy w VII wieku w Wenecji, gdzie wystawiono ku jego czci kościół. W tym samym wieku miasto Kordoba (Hiszpania) ogłosiło jego święto. Papież Benedykt XI w 1921 roku rozszerzył je na cały Kościół, wyznaczając doroczną pamiątkę 24 października.
Współcześnie Kościół rzymskokatolicki wspomina Archanioła Rafała 29 września (wraz z archaniołami Michałem i Gabrielem). Ten dzień ma rangę święta. Kościoły starokatolickie, mariawickie i tradycjonaliści katoliccy wspominają Rafała Archanioła 24 października, natomiast Kościół prawosławny 8 listopada.
Archanioł Rafał – patron, ikonografia
Archanioł Rafał jest w Kościele rzymskokatolickim czczony jako patron chorych, lekarzy, aptekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, wędrowców, uciekinierów, żeglarzy, terapeutów i policjantów.
Sztuka zachodnia przedstawia Rafała jako typowego anioła – młodzieńca bez zarostu, w tunice i chlamidzie lub zazwyczaj białej szacie. W dłoniach przeważnie trzyma berło i glob. W okresie wczesnochrześcijańskim i wczesnośredniowiecznym występuje z archaniołami Gabrielem i Michałem jako postać asystująca przy tronie Chrystusa albo towarzysząca Mu oraz jako obrońca oraz stróż przeciw demonom i innym nieszczęściom. Archaniołowie przeważnie są przedstawianie w scenach Narodzenia Jezusa i Sądu Ostatecznego.
Atrybutami Rafała w sztuce zachodniej są krzyż, laska pielgrzyma, a niekiedy ryba i naczynie. Wierni postrzegają go jako prawzór Anioła Stróża i adresują do niego modlitwy o zdrowie duszy.
Archanioł Rafał – modlitwa
Święty Rafale Archaniele, który czuwasz przed majestatem Bożym i z polecenia Stwórcy byłeś przewodnikiem w niebezpiecznej wędrówce Tobiasza. Czuwaj nad drogami naszego życia, ostrzegaj przed niebezpieczeństwami, jakie nas zgubić mogą. Ty odpędzałeś demony i uzdrawiałeś mocą Bożą. Broń nas przed uległością złu, a gdy zdrowie i życie nasze zagrożone będzie, wstawiaj się za nami u Boga, przedstawiaj nasze sprawy i bądź nam pomocny. Amen.
Źródła
Święci na każdy dzień, ks. W. Zaleski SDB, 1982https://pl.wikipedia.org/wiki/Archanio%C5%82_Rafa%C5%82
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Zobacz także
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: