Aristotelis Onasis przyszedł na świat w Smyrnie, 15 stycznia 1906 roku. Zmarł w Paryżu 15 marca 1975 roku. Był greckim przedsiębiorcą, magnatem transportu morskiego, jedną z najbogatszych osób żyjących w jego czasach.
Biografia i życiorys Aristotelisa Onasisa
W roku 1922, podczas wojny turecko-greckiej, jego rodzinną miejscowość Smyrnę zdobyli Turcy, sprawiając, że jego rodzina to wówczas straciła niemal wszystko. Onasisowi uratował wówczas życie porucznik armii tureckiej. Wtedy to też prawdopodobnie udało mu się sfałszować jego datę urodzenia (miał bowiem przyjść na świat w roku 1904). Rok 1923 ozacza tymczasem w biografii Onasisa emigracje na pokładzie parowca Tommaso di Savoia – udał się wtedy do Argentyny, by tam następnie móc zarobić majątek na handlu tytoniem.
W roku z kolei 1928 Onasis został poproszony przez grecką stronę rządową o poprowadzenie negocjacji układu handlowego Grecji z Argentyną, by następnie zostać konsulem generalnym. Już zatem w wieku swych 25 lat Onasis był milionerem, interesowała go zarówno produkcja papierosów, jak również handel surowcami. W roku 1932 kupił Onasis swych sześć pierwszych statków. W latach kolejno czterdziestych i pięćdziesiątych flota Onasisa wzrosła, a co za tym idzie – handlowe jego imperium rozkwitło. Zbudował wówczas flotyllę swych olbrzymich zbiornikowców i kontenerowców, większą niż występuje w posiadaniu nie jednej marynarki państwowej. Natomiast w 1957 został również Onasis właścicielem i zarządzającym grecką kompanią lotniczą.
Głównym jego źródłem wpływów, obok rzecz jasna flotylli, były polowania urządzane na wieloryby. Łamał tym samym międzynarodowe umowy, które chronią do dziś wieloryby (faktem jest, iż 95% wielorybów złowionych przez jego statki nie odpowiadało warunkom pozwalającym na legalne odławianie tych ssaków, a to w świetle ówczesnych przepisów lat 50. i 60.). Statki wielorybnicze, które wówczas należały do Onasisa, pływały pod banderą panamską, w związku to z tym, iż to Panama była krajem, który nie podpisał międzynarodowych umów odnośnie ochrony wielorybów. Po pewnym czasie jednak rząd Peru, czyli kraju, u wybrzeży którego miały miejsce połowy, zdecydował się zarekwirować statki, a ich właściciela zdołał obłożyć niezwykle wysoką karą pieniężną.
Był to jednakowoż czas, w którym Onasis dążył do zdobycia monopolu na transport wydobytej w Arabii Saudyjskiej ropy. Zagroziło to wówczas interesom poważnych amerykańskich przewoźników tego surowca, którzy podjęli decyzję, by zwrócić się do swojego rządu, aby ten uruchomił swe służby specjalne, zlecając zadanie osłabienia potęgi finansowej Onasisa. W efekcie rząd peruwiański w trakcie zaledwie 24 godzin zakończył te nielegalne połowy floty Greka, angażując w to też swoją wojenną armadę. Onasis zaprzestał w ten sposób dziesiątkowania wielorybów, stracił bowiem statki, lecz nie poniósł odpowiednich strat finansowych, ponieważ na taką to ewentualność zdołał się uprzednio ubezpieczyć w londyńskim towarzystwie ubezpieczeniowym Lloyd’s, otrzymując na to konto odszkodowanie liczone w milionach funtów.
Pierwszą żoną Onasisa była Athina Livanos – ze związku urodził się syn Aleksander i córka Christina. W 1959 natomiast rozpoczął się z kolei romans Onasisa z gwiazdą opery Marią Callas, na który żona początkowo godziła się, ale w momencie gdy romans stał się sprawą głośną, małżonkowie rozwiedli się – w roku 1960. Opiekę nad dziećmi zdecydowali się sprawować zarówno ona, jak i on. Data 22 października 1968 jest w jego biografii dlatego kluczowa, że to wtedy, w Grecji, Aristotelis Onasis poślubił Jacqueline Bouvier-Kennedy, czyli wdowę po Johnie F. Kennedym.
Nadzieje swe na kontynuowanie pomyślnych interesów Onasis wiązał z synem, którego to jednak nagła śmierć w wypadku samolotowym (22 stycznia 1973) plany te dramatycznie zniweczyła. Co więcej, po kilku już wtedy latach pożycia z Jacqueline, liczne konflikty w tym małżeństwie sprawiły, że Onassis pożałował swojej decyzji i wniósł poprawki do swego testamentu, pomniejszając udział małżonki w jego spadku ze 100 mln dolarów do 200 tys. dolarów w wymiarze rocznym. Cała reszta natomiast miała być udziałem jego córki. Kolejną tragedią była następnie śmierć Athiny Onassis, pierwszej żony Onassisa, która odeszłą na skutek przyjęcia śmiertelnej dawki barbituranów. Niedługo potem Onasis sam podupadł na zdrowiu (zachorował wówczas na miastenię), po czym zmarł mając lat 69. Został pochowany, obok syna Aleksandra, w Grecji. Jego spadek został oszacowany na miliard dolarów. Później, w wyniku procesu sądowego Jacqueline z córką Christiną, Jacqueline zostało przyznane w spadku po mężu ponad 20 mln dolarów.
Ciekawostki o Aristotelisie Onasisie
- Romansował z Marią Callas, na co przymykała oczy jego żona.
- W momencie śmierci majątek Onasisa oszacowano na miliard dolarów.
- Flotylla Onasisa bez żadnych skrupułów odbywała polowania na wieloryby, łamiąc przy tym rażąco międzynarodowe umowy chroniące ten gatunek. Odbyło się to za sprawą sprytu milionera, ponieważ zarejestrował tą działalność w kraju wolnym od podobnych umów międzynarodowych chroniących wieloryby (Panama). Działalność ukrócił dopiero rząd Peru, rekwirując statki Onasisa, przy czym ujawniła się znów jego zapobiegliwość, był bowiem od takich zdarzeń ubezpieczony na bardzo wysokie sumy.
- 22 stycznia 1973 roku miała miejsce w życiu osobistym Onasisa jego największa tragedia, ponieważ wtedy to w wieku 25 lat zginął w wypadku lotniczym jego ukochany syn Alexander.
Cytaty Aristotelisa Onasisa
„Bogaty mężczyzna jest często tylko biednym mężczyzną z bardzo dużymi pieniędzmi.”
„Gdyby nie było kobiet, pieniądze nie miałyby żadnego znaczenia.”
„Każdy Grek bije swoją żonę.”
„Masz tylko fujarkę w krtani, która nie chce już wydać pięknego dźwięku, a poza tym jesteś nikim.”
„Pieniądza nie należy gonić, trzeba wyjść mu naprzeciw.”
„Sekretem biznesu jest wiedzieć to, czego nie wiedzą inni.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autor pozostaje nieznany. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 NL. https://en.wikipedia.org/wiki/Aristotle_Onassishttps://www.filmweb.pl/person/Aristotle+Onassis-310369/trivia
https://www.filmweb.pl/person/Aristotle+Onassis-310369/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Aristotelis_Onasis
Polecam: ACProfil.pl – pokrycia dachowe Bielsko-Biała, Cieszyn, Śląsk
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: