Arkadiusz Jakubik (ur. 1969) – polski aktor oraz muzyk; założyciel zespołu Dr Misio. Znany m.in. z filmów Wojciecha Smarzowskiego; ostatnio zagrał „Kuma” Kaplicę w serialu „Król”. Prywatnie lubi mieć wszystko pod kontrolą i precyzyjnie planuje harmonogram dnia.
Wzrost: 178 cm
Arkadiusz Jakubik – życiorys
Arkadiusz Benedykt Jakubik urodził się 14 stycznia 1969 roku w Strzelcach Opolskich. Przez długi czas jego i brata wychowywała matka, ponieważ ojciec wyjechał do Stanów „za chlebem”. O mamie wypowiadał się z uznaniem: „pracowała jako kierowniczka kadr w fabryce mebli i była idealną mamą” – mówił w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”.
Porozumienie z ojcem było trudniejsze. Dla rodziny nastał trudny czas, również pod względem materialnym. „Pamiętam co czułem, kiedy w najważniejszych momentach życia taty nie było przy mnie. Kiedy zdawałem maturę, kiedy udało mi się zdać do szkoły teatralnej itp. Pamiętam też, że kiedy po tych dziewięciu latach ojciec wrócił, trudno było odbudować relacje ojcowsko-synowskie” – wspominał.
Wchodzenie w dorosłość przypadło na czasy masowej emigracji. Z klasy, do której chodził, również wielu wyjechało. „Pamiętam moją klasę, w której było trzydzieści osób, a jak weszła ustawa Bundestagu w połowie lat osiemdziesiątych, że wszyscy, którzy się urodzili na terenach Trzeciej Rzeszy dostają automatycznie obywatelstwo, zasiłek dla bezrobotnych, mieszkanie, to pełne pociągi wyjeżdżały z Opolszczyzny do Niemiec. I zostało nas w klasie maturalnej piętnaście osób” – mówił w rozmowie z portalem Legalna Kultura.
Swoje miejsce odnalazł w sporcie. „Wygrywałem wszystkie międzyszkolne konkursy lekkoatletyczne. Do dziś mam medale z zawodów wojewódzkich. Skakałem w dal, biegałem na sto metrów, byłem w sztafecie” – wspominał. Kariera sportowca nie była mu jednak pisana…
Arkadiusz Jakubik – kariera aktorska
Mając zaledwie osiem lat zadebiutował rolą Gustlika w filmie „Okrągły tydzień” Tadeusza Kijańskiego (1977). To była niezła zabawa „Zdjęcia trwały rok. W ogóle nie chodziłem do pierwszej klasy podstawówki” – mówił. Udział w produkcji był szokiem dla młodziutkiego Jakubika, ponieważ w filmie aż roi się od scen nagości. Młody aktor też musiał wystąpić „jak go Pan Bóg stworzył”. „Wpadłem oczywiście w histerię, ale i tak zostałem zmuszony do zagrania. Nie pamiętam, czy prośbą, groźbą, czy szantażem” – wspominał.
Te „artystyczne” kreacje nie spodobały się kolegom. „Musiałem zmienić szkołę, bo sobie nie radziłem z popularnością – wspominał swój debiut w „rozbieranych” scenach i zastrzegał, że nigdy nie zostanie aktorem.
Na szczęście zmienił zdanie. Następne role nie były aż tak drastyczne, a w 1979 roku został jeszcze zaangażowany do filmu „Cóżeś ty za pani?” tego samego reżysera.
Do szkoły aktorskiej we Wrocławiu dostał się za pierwszym razem… warunkowo, bo się mocno jąkał i – jak orzekła komisja kwalifikacyjna – miał fatalną dykcję.
W 1992 ukończył studia na Wydziale Aktorskim we Wrocławiu. Na początku myślał o założeniu własnego teatru, ale się nie udało. Życie zrekompensowało pragnienie występów… pracą w operetce. W latach 1993-94 śpiewał z największymi gwiazdami: Grażyną Brodzińską i Bogusławem Morką na scenie Operetki Warszawskiej. Do lżejszej muzy powrócił w latach 1997-2000 na deskach warszawskiego Teatru Rampa.
Od 1993 roku pracuje jako lektor. „Dzięki tej pracy nie muszę dziś brać wszystkiego, jak leci. Zarabiam na życie i jestem niezależny finansowo” – mówił.
A wcześniej próbował różnych zawodów: w agencji reklamowej, pisząc scenariusze do reklam, a jeszcze na studiach – pracując w zakładzie pogrzebowym przy produkcji pomników. „Robiłem lastriko, a później je szlifowałem na mokro. Ciężka robota. Chyba nawet gorsza od wyrabiania bloczków betonowych, bo i tego spróbowałem” – mówił.
Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych i telewizyjnych. Znany jest przede wszystkim z filmów Smarzowskiego – wystąpił w „Domu złym” (2009), „Drogówce (2013), zagrał Macieja Skibę w „Wołyniu” (2016). Ta ostatnia rola wymagała trochę wyrzeczeń. „Trzy lata temu, kiedy kolega Smarzowski, po wygranej w castingu zaprosił mnie do filmu Wołyń, to nie był żaden warunek z jego strony tylko delikatna sugestia, a może byś zrzucił parę kilogramów, zobacz sobie zdjęcia z Wołynia z tamtych czasów, tam raczej ludzie nie dojadali i dobrze by było gdybyś zrzucił parę kilogramów. „Oczywiście wziąłem sobie to bardzo do serca i miałem na to trzy miesiące. Od razu wykonałem telefon do dietetyczki i krótko mówiąc w ciągu tych trzech miesięcy schudłem 15 kg, z czego jestem bardzo dumny” – wspominał.
Wiesława Kalickiego kreował w „Jestem mordercą” (2016), w „Cichej nocy” (2017) zagrał ojca, w filmie „Najlepszy” (2017) wcielił się w kierownika basenu. Księdza Kukułę kreował w „Klerze” (2018), w „Psach 3. W imię zasad” (2020) zagrał Moralesa, współwięźnia Franza Maurera. W 2020 roku bardzo sugestywnie kreował „Kuma” Kaplicę, przywódcę mafijnego półświatka przedwojennej Warszawy. Serial powstał na podstawie powieści Szczepana Twardocha. „Dawno nie miałem tak ciekawej i skomplikowanej postaci do zagrania. Z jednej strony król robotniczo-żydowskiej Warszawy, uwielbiany przez gawiedź, piosenki o nim śpiewa ulica, bo potrafi pomóc ludziom w potrzebie, nakarmić, a z drugiej strony po prostu gangster, który ma kilka mrocznych tajemnic za uszami” – mówił w rozmowie z Jackiem Cieślakiem na łamach „Rzeczpospolitej”.
Ma na koncie reżyserię dwóch filmów: „Prosta historia o miłości” (2010) i „Prosta historia o morderstwie” (2016). Czterokrotnie otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska. W 2021 roku z Wojciechem Smarzowskim pracuje przy filmie „Wesele 2”, gdzie gra wokalistę zespołu disco-polo.
Arkadiusz Jakubik – kariera muzyczna
W młodości zafascynował się piosenkami Kory i utworami zespołu TSA, a w czasie studiów występował w zespole „Bez krzywdy”, ale jak mówi, niewiele miało to wspólnego z muzyką. Pewnie dlatego w 2008 roku założył własną formację Dr Misio, a pięć lat później za pośrednictwem YouTube opublikowali pierwszy teledysk do utworu „Młodzi”. Klip wyreżyserował Smarzowski, a utwór stał się na tyle popularny, że muzykami zainteresowała się wytwórnia Universal Music Polska. Efektem było wydanie pierwszej płyty zespołu. Później występowali na festiwalu w Jarocinie i na Przystanku Woodstock, a lider nie ukrywał, że bardziej niż film pociągała go właśnie muzyka. W rozmowie z Mają Szabłowską mówił: „tak naprawdę nigdy nie chciałem być aktorem, tylko rock’n’rollowcem, chociaż śpiewać za bardzo nie potrafię”. O Dr Misio mówił: „to zespół, na który czekałem całe życie. Trudno zakwalifikować go muzycznie, ja to nazywam rock’n’rollem bez przebaczenia. (…) Dla mnie Dr Misio to podróż do wnętrza człowieka, to próba rozprawienia się z naszymi lękami i depresjami”.
Dziesięć lat po debiucie grupy wytwórnia Universal Music Polska wydała debiutancki, tym razem solowy, album Jakubika pt. „Szatan na Kabatach”.
„Muzyka to absolutnie korba napędowa i moje ukochane dziecko. Tym bardziej, że jest to ta przestrzeń aktywności, którą sam mogę swobodnie generować. Będąc aktorem muszę natomiast czekać na ten upragniony telefon i zastanawiać się czy zadzwoni, czy nie zadzwoni, czy to będzie ciekawy scenariusz i ciekawy twórca, czy wyjdzie interesujący film… To jest ode mnie niezależne” – mówił w wywiadzie. W muzyce kreuje siebie sam, choć ma świadomość, że przyklejono mu „łatkę” śpiewającego aktora.
Arkadiusz Jakubik – życie prywatne: żona, dzieci
W 1992 r. poślubił aktorkę Agnieszkę Matysiak. „Ślub wzięliśmy z prozaicznych powodów: chcieliśmy mieć swoje gniazdo i musieliśmy po prostu wziąć kredyt” – wspominał. Ma dwóch synów – Jakuba i Jana. Mimo że jeden rozpoczął studia w Łódzkiej Szkole Filmowej (scenariopisarstwo) Jakubik nie widzi ich w roli celebrytów. „Chcę synów nauczyć skromności”, wyznał w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.
„Ja jestem „Człowiek-plan”. Słabo sobie daję radę w improwizacji. W rzeczach, które wymykają się spod kontroli i burzą mój poukładany harmonogram dnia”. Pewnie dlatego wciąż wstaje po piątej nad ranem i ze szwajcarską precyzją ustawia grafik dnia. „Przestawiłem sobie swój zegar dobowy, codziennie wstaję o 5.30, biorę prysznic, potem napój kawopodobny i to jest mój absolutny rytuał”.
Arkadiusz Jakubik – ciekawostki
Autorem tekstów piosenek dla zespołu Dr Misio jest dziennikarz Krzysztof Varga.
Uwielbia porządek, starannie zaplanowany czas dnia. Gdy tylko może – wstaje po 5. rano.
Zanim został aktorem imał się różnych zawodów; pracował na budowie, w agencji reklamowej, a nawet w zakładzie pogrzebowym.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: Flickr.com | Autor: Fryta 73 | Licencja: CC BY-SA 2.0
https://www.legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/rozmowy/news/3045,arek-jakubik-1https://www.polskieradio.pl/7/160/Artykul/810659,Jak-Arkadiusz-Jakubik-wpedzil-w-depresje-Marie-Szablowska
https://pl.wikipedia.org/wiki/Arkadiusz_Jakubik
https://www.rp.pl/Wywiady-i-rozmowy/201029917-Arkadiusz-Jakubik-Strach-XXI-wieku.html
https://wywiadowcy.pl/arkadiusz-jakubik-2/
https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,152731,24631635,arkadiusz-jakubik-staje-sie-coraz-bardziej-samotny-czujemy.html
https://www.gala.pl/artykul/arkadiusz-jakubik-codziennie-trzeba-walczyc-o-milosc-powstajac-ze-swego-lozka-wywiad-170413051547
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: