August II Mocny, przyszedł na świat w Dreźnie 12 maja 1670 roku. Zmarł w Warszawie 1 lutego 1733 roku. Był synem Jana Jerzego III Wettyna i Anny Zofii Oldenburg, od 1694 był elektorem Saksonii jako Fryderyk August I, natomiast w latach 1697–1706 i 1709–1733 był elekcyjnym królem Polski, czyli pierwszym królem Polski z saskiej dynastii Wettynów.
Biografia i życiorys Augusta II Mocnego
W 1697 roku szlachta polska wybrała go królem. Władca zjednał sobie nieprzychylnych mu polskim panów wręczając im łapówki. August II zawarł wymierzony przeciwko Szwecji sojusz z Danią. W roku 1700 doszło do walk o Inflanty. Sytuacja, w jakiej znalazło się państwo Augusta II, wymusiła zawarcie przez niego kolejnego traktatu z Rosją, by razem wyruszyć znów przeciwko Szwecji. Okazało się jednak, że starcie z północnym sąsiadem przerastało siły polsko-rosyjskie (klęska pod Kliszowem).
W roku 1703 miał miejsce sejm w Lublinie. Rok później, wobec tej przegranej, król został zdetronizowany. Jego następcą został Stanisław Leszczyński. W roku 1706 August II dobrowolnie zrzekł się praw do polskiego tronu.
Kiedy Szwecja została wreszcie pokonana przez armię cara Piotra I, August II zdecydował się z kolei powrócić do Rzeczpospolitej. Aby władze tą zyskać, musiał zawrzeć niezbyt korzystny pakt z carem Rosji, dający mu wpływ na sytuacje wewnętrzną w RP. Kolejny raz do spotkania Augusta i Piotra doszło w 1716 roku w Gdańsku. Car wprowadził wówczas swe wojska na teren Polski, a następnie podjął regularną ingerencje w politykę wewnętrzną RP. August II musiał wobec tego szukać pomocy u innych krajów, by znieść rosyjską hegemonie. Wojska rosyjskie zostały przy pomocy Austrii wyparte poza granice Polski w roku 1719.
Podczas swojego panowania August II zdołał zawierać ugody i sojusze z wieloma różnymi państwami. W roku 1730 wszedł na przykład w układ z Francją. Sprzymierzeńcy wymierzyli swe polityczne cele w Austrie, która z kolei musiała wobec tego zawrzeć układ z Rosją.
August II Mocny, zmarł w Warszawie dnia 1 lutego 1733 roku.
Ciekawostki o Auguście II Mocnym
- W 1697 roku August II Mocny zdecydował się, w związku z zabiegami o koronę polską, na konwersję z luteranizmu na katolicyzm, co pozwoliło mu wziąć udział w stosownej elekcji.
- Został ogłoszony królem po tym jak popierający go Rosjanie przekupili część szlachty.
- Ze względu na opór Mocny włamał się do skarbca koronnego i wyniósł z niego insygnia niezbędne do koronacji. Koronowany został na króla we wrześniu 1697; jednak legalność jego wyboru i władzy potwierdził sejm zwołany dopiero dwa lata później.
- Jego rządy rozpoczęły faktycznie okres pełnego uzależnienia Rzeczpospolitej od Rosji.
Cytaty Augusta II Mocnego
„Całe moje życie było jednym nieprzerwanym grzechem. Boże, zlituj się nade mną!”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://ciekawostkihistoryczne.pl/leksykon/august-ii-mocny-1670-1733/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/August_II_Mocny
- https://wypracowania24.pl/historia/1386/august-ii-mocny-biografia?strona=3
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: