Św. Dominika z Nikomedii
Św. Dominika z Nikomedii żyła w III wieku naszej ery. Swoje życie poświęciła Bogu. Zmarła w 289 roku, w wieku 21 lat. Jest świętą Kościoła katolickiego.
Św. Dominika z Nikomedii żyła w III wieku naszej ery. Swoje życie poświęciła Bogu. Zmarła w 289 roku, w wieku 21 lat. Jest świętą Kościoła katolickiego.
Pod imieniem Laura odnajdujemy dwie Święte. Pierwsza z nich to św. Laura z Kordoby, męczennica żyjącą w IX wieku, a druga to św. Laura Montoya (1874-1949), zakonnica kolumbijska. Jest także jedna błogosławiona o tym imieniu – bł. Laura Vicuña (1891-1904).
Świętej Nikoli nie ma w żywotach świętych, jednak znamy dwie błogosławione o tym imieniu. Są to zakonnice: bł. Nicola Ludwika Paulina Amelia (1847-1889) i bł. Ascencja Nicol Gońi (1868-1940).
Amelia to imię, które mogło powstać przez skrócenie imienia Amalberga, dlatego też imię Amalberga utożsamiamy z Amelią. Znamy trzy święte pod tym imieniem. O jednej z nich wiemy jedynie, że około 900 roku była ksienią w Süsteren i wspominano ją 21 listopada, jednak o dwóch pozostałych znamy więcej informacji.
Imię Zbigniew swoją obecną formę przybrało prawdopodobnie na skutek ciekawej pomyłki. Wśród znanych osób noszących to imię odnajdziemy wybitnego kardiochirurga, aktorów, muzyków, ale także politologa, który dołożył swoją istotną cegiełkę do pokonania ZSRR w czasie zimnej wojny.
Imię Władysław przybrało swoją obecną formę za pośrednictwem czeskich wpływów. Interesujące jest miejsce tego imienia w historii Polski. Nosiło je kilku królów, z których jeden zjednoczył nasze państwo oraz kilku dowódców, z których jeden złożył przysięgę, że żywy nie opuści linii obrony.
Imię Stefan jest historycznie powiązane z innym istniejącym współcześnie polskim imieniem. Samo zaś ma „południowe” pochodzenie. W historii Polski bez trudu odnajdziemy wybitnych dowódców o tym imieniu, ale także dwóch prozaików. Za granicą odpowiednik tego imienia nosił słynny fizyk.
Imię Witold można powiedzieć, że nie bez powodu związane było z postacią wielkiego księcia litewskiego, odpowiedź kryje się w jego znaczeniu. Imię to nosił też jeden z bohaterów okresu II wojny światowej, dwóch wybitnych znawców języka polskiego oraz znany powieściopisarz.
Imię Tadeusz w dużej mierze może nam się kojarzyć ze słynnym dziełem Adama Mickiewicza. Jednakże jeżeli sięgniemy do historii zauważymy, że było to imię wieku wybitnych polskich patriotów, a przede wszystkim wojskowych, tak dowódców, jak i (nie)zwykłych żołnierzy.
Imię Urszula może się kojarzyć z niezwykle silnym zwierzęciem. Co ciekawe, historycznie nie należało do najpopularniejszych imion w Polsce. Jednakże wśród noszących je Polek bardzo łatwo odnajdziemy przede wszystkim trzy sławne piosenkarki, ale także sportsmenki.