Urodzona w Wilanowie 14 sierpnia 1938 roku Beata Maria Tyszkiewicz-Kalenicka jest uznaną polską aktorką filmową i telewizyjną, córką Krzysztofa Tyszkiewicza i Barbary z Rechowiczów, pochodząc tym samym z arystokratycznej rodziny herbu Leliwa. W latach 1994–1998 prezesowała Fundacji Kultury Polskiej, jest też przewodniczącą rady Fundacji Dzieciom ”Zdążyć z pomocą”. Pierwszorzędne są jednak aktorskie wyczyny Beaty Tyszkiewicz. Któż nie kojarzy jej z roli Izabeli Łęckiej w filmie „Lalka” albo księżniczki Elżbiety w filmie „Popioły”, Niny w filmie „Kontrakt” Krzysztofa Zanussiego, czy też Stefanii Olszańskiej w „Noce i Dnie” Jerzego Antczaka.
Krótki życiorys Beaty Tyszkiewicz
Beata Tyszkiewicz przyszła na świat w Wilanowie 14 sierpnia 1938 roku. Podstawówkę ukończyła w Jeleniej Górze, później przeniosła się do Warszawy, gdzie podjęła naukę w liceum. Wtedy też debiutowała aktorsko. Wykształcenie średnie zdobywała w liceum Zakonu Sióstr Szarych Urszulanek w Milanówku, by następnie u Sióstr Niepokalanek w Szymanowie zdać maturę. Podjęła studia w latach 1957–1958 ucząc się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W następstwie tego tym pracę w TVP podjęła wkrótce w charakterze inspicjentki. Uprawnienia aktorskie zdobyła w 1973 roku, a to za sprawą Ministerstwa Kultury i Sztuki, które uczyniło to z pominięciem wymaganych egzaminów. Zagrała później w przeszło stu filmach. Zanim to jednak nastąpiło, debiutowała w 1956 roku postacią Klary w filmie „Zemasta”.
Dziś Beata Maria Tyszkiewicz-Kalenicka jest niezwykle uznaną polską aktorką filmową i telewizyjną. W latach 1994–1998 prezesowała Fundacji Kultury Polskiej, przewodniczy też radzie Fundacji Dzieciom ”Zdążyć z pomocą”. Wyczyny Beaty Tyszkiewicz w dziedzinie aktorstwa są bez wątpienia pierwszorzędne. Któż nie kojarzy jej z wyśmienitej roli Izabeli Łęckiej w filmie „Lalka” albo księżniczki Elżbiety w filmie „Popioły”. Beata Tyszkiewicz jako Nina w filmie „Kontrakt” Krzysztofa Zanussiego dała prawdziwy popis, czy też w charakterze Stefanii Olszańskiej w „Noce i Dnie” Jerzego Antczaka. Była zamężna trzykrotnie. Za pierwszym razem z Andrzejem Wajdą, z którym ma córkę. Drugim mężem był Witold Orzechowski, trzecim natomiast Jacek Padlewski.
Biografia rozszerzona Beaty Tyszkiewicz
Była zamężna trzy razy. Za pierwszym razem z Andrzejem Wajdą, z którym ma córkę. Za drugim razem w związku z Witoldem Orzechowskim, za trzecim natomiast z Jackiem Padlewskim.
II wojna światowa była tą okolicznością, która sprawiła, że rodzina się rozpadła, a ojciec podjął emigracje do Wielkiej Brytanii. Kontakt z córką nawiązał dopiero wówczas, gdy była dorosła.
Szkołę podstawową kończyła w Jeleniej Górze. Ze względu na pochodzenie arystokratyczne miała problemy z przyjęciem do gimnazjum, w czasach, gdy gimnazjum dawało tak zwaną małą maturę. W efekcie podjęła dalszą edukację aż w Karpaczu. Niezbędna była jednak interwencja matki w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Następnym ważnym etapem w biografii Beaty Tyszkiewicz była przeprowadzka wraz z matką do Lasek pod Warszawą, gdzie podjęła edukację w liceum. Był to moment, gdy brała udział w zdjęciach do debiutanckiego filmu, co jednak negatywnie wpłynęło na jej wyniki w nauce. W efekcie nie najlepszych ocen została przeniesiona do liceum Zakonu Sióstr Szarych Urszulanek w Milanówku, by następnie jeszcze raz zmienić liceum, tym razem na Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Maturę zdała dopiero za drugim razem.
Beata Tyszkiewicz ukończyła jednak liceum i podjęła studia w latach 1957–1958. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, po czym udało się jej podjąć pracę w TVP w charakterze inspicjentki. Uprawnienia aktorskie zdobyła w 1973 roku, a to za sprawą Ministerstwa Kultury i Sztuki, które uczyniło to z pominięciem wymaganych egzaminów.
Debiutowała w filmie, jak wyżej wspomniano, jeszcze jako uczennica, po czym w następnych dekadach zagrała w niemalże stu produkcjach. Debiutem była postać Klary w ekranizacji ”Zemsty”, którego to filmu reżyserem był Antoni Bohdziewicz. Film został nakręcony w 1956 roku, z kolei w następnym roku miał premierę. Znakomitą rolę Katarzyny odnotowała w roku 1961 w filmie „Zaduszki” na motywach dzieła Tadeusza Konwickiego. Nie inaczej było tego samego roku z rolą Stasi w utworze „Samson” Andrzeja Wajdy. Był to pamiętny rok, zagrała też bowiem Zofkę w utworze „Historia żółtej ciżemki” Sylwestra Chęcińskiego oraz Magdę w filmie „Dziś w nocy umrze miasto” Jana Rybkowskiego.
Beata Tyszkiewicz jest prezesem zarządu Fundacji Kultury Polskiej, instytucji, która wspomaga kulturę polską w kraju i za granicą, a także jest członkinią Narodowej Rady Kultury 1 i 2 Kadencji. Do istotnych należy wśród jej inicjatyw fakt, że jest autorką pomysłu i współautorką cyklu programów „Raport w sprawie dzieci niczyich”.
Jak pewnie wprawni widzowie wiedzą, Beata Tyszkiewicz była w latach 2005–2010 jednym z jurorów dwunastu edycji programu nadawanego przez stacje TVN „Taniec z gwiazdami”. Z kolei w 2014 roku była jurorem tanecznego formatu, programu emitowanego w telewizji Polsat pod nazwą zarówno polską, jak i angielską tego samego tytułu. Z programem pożegnała się w 2018 roku, co było podyktowane stanem zdrowia.
Trudno zapomnieć o rolach takich jak Maliny w filmie „Listy do M”, czy nawet w „Rysiu” rolę sprzątaczki Ręki. Beata Tyszkiewicz w pierwszoplanowej lub nawet drugoplanowej roli jest nie do podrobienia. Bo i jak tu podrobić na przykład księżnę w „Sprawiedliwym” Michała Szczerbica, lub Róży w „Jeszcze nie wieczór”.
Zbiór ciekawych informacji na temat Beaty Tyszkiewicz odnaleźć można w książce Emilii Padoł pt. „Damy PRLu”.
Ciekawostki o Beacie Tyszkiewicz
- Swego czasu mnożyły się przypuszczenia, jakoby Beata Tyszkiewicz miała romans z Czesławem Kiszczakiem. Na szczęście oskarżenie to padło z ust żony Kiszczaka, łatwo zatem o wątpliwości.
- Otrzymała w roku 1975 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, co stawiać ją może na miejscu najwybitniejszych dam PRLu. Szczęśliwie najwyższe odznaczenia otrzymała również w czasie już III RP.
- Brała udział w kampaniach reklamujących kosmetyki i produkty bankowe.
- W latach 1994–1998 była prezeską Fundacji Kultury Polskiej.
Cytaty Beaty Tyszkiewicz
„Mama mówiła, że najtrudniej jest pogodzić się trzem osobom, zawsze dwie tworzą front przeciw trzeciej.”
„Nie miałam planów na przyszłość. To tak, jakbym wierzyła, że moje życie się ułoży. Wydaje mi się, że jeśli człowiek się pakuje i odchodzi – mimo że to jest nierozsądne, bo traci mieszkanie – to zyskuje jednak swobodę, wolność i prawo decydowania o sobie. Jak się wierzy w siebie, to z reguły jakoś się wszystko układa. Wiele razy po to, by być sobie wierną, zaufałam swojej intuicji, choć wydawało się to nierozsądne. Nigdy się niczego nie bałam, szłam va banque. Można mi wszystko zabrać, a ja mogę jutro zacząć życie od nowa.”
„W życiu bardzo ważne są rzeczy niewymierne: atmosfera domu, ideały i przykłady, jakie przekażą nam bliscy. Tak wiele nauczyłam się od ludzi, wśród których toczyło się moje życie, tak wiele im zawdzięczam…”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Beata_Tyszkiewicz
- https://biografia24.pl/beata-tyszkiewicz/
- https://plus.dziennikpolski24.pl/magazyn/a/beata-tyszkiewicz-dystyngowana-dama-ktora-czasami-bywa-typowa-babcia,12865570
Autor zdjęcia Beaty Tyszkiewicz: Cezary Piwowarski
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: