Benito Amilcare Andrea Mussolini przyszedł na świat w Dovia di Predappio we Włoszech, w 1883 roku. Był twórcą włoskiego faszyzmu, premierem Włoch, przywódcą Włoskiej Republiki Socjalnej – jako duce, czyli „wódz”.
Biografia i życiorys Benito Mussoliniego
Był najstarszym z trojga rodzeństwa. Matka Mussoliniego była nauczycielką, ojciec trudnił się kowalstwem będąc również socjalistycznym aktywistą. Wczesne poglądy polityczne, zwłaszcza te socjalistyczne, Benita Mussoliniego, zostały silnie ukształtowane ze względu na wpływ poglądów ojca. Mussolini uchylał się od obowiązkowej służby wojskowej, wobec czego emigrował do Szwajcarii. Zdążył jednak ukończyć Instytut Nauczycielski w Forlimpopoli, uzyskując specjalne uprawnienia dające mu status nauczyciela szkół elementarnych. Wkrótce podjął też i pracę jako nauczyciel. Warto przy tym zaznaczyć, iż podczas swego pobytu w Lozannie i Genewie był Mussolini aktywnym działaczem socjalistycznym, dorabiał później także jako dziennikarz piszący artykuły dla czasopisma „Przyszłość Robotnika”.
Swą przygodę z polityką rozpoczynał zatem we Włoskiej Partii Socjalistycznej, a to redagując gazetę „Avanti !”. Podczas I wojny światowej nagle i bez konsultacji z redakcyjną drużyną wyraził swą aprobatę dla włoskiego rządu, który przystąpił do wojny po stronie państw Ententy. Po I wojnie tymczasem Mussolini bynajmniej nie zrezygnował z polityki, zostając założycielem Narodowej Partii Faszystowskiej. Zorganizowany później przez faszystów tzw. Marsz na Rzym, przyniósł Benito Mussoliniemu stanowisko włoskiego premiera. Swe wpływy znacznie rozciągnął, do tego stopnia, że już w połowie lat 20. włoski parlament zakazał działalności innych partii poza Narodową Partią Faszystowską, a Mussoliniego nazwano oficjalnie „duce”, co znaczy „wódz”. Faszystowskie rządy cieszyły się na początku bardzo dużą społeczną aprobatą. W 1936 roku Mussolini podpisał układ przyjaźni między Włochami a hitlerowską III Rzeszą. W czasie II wojny światowej Mussolini poparł militarnie Hitlera, co dla Włochów oznaczało wkrótce tragedie, na przykład podczas bitwy o Stalingrad praktycznie wszystkie włoskie oddziały zginęły. W związku z tym w 1943 roku Mussolini został odwołany z funkcji premiera, Włochy ogłosiły bowiem zawieszenie broni. Pod koniec wojny duce postanowił jednak salwować się ucieczką do Szwajcarii, jednak podczas tej próby został pojmany przez komunistyczną partyzantkę i rozstrzelany.
Ciekawostki o Benito Mussolinim
- Jego zwłoki zostały sprofanowane przez rozgniewany tłum a następnie powieszone na stacji benzynowej w Mediolanie zwrócone głową w dół.
- To Mussolini był pierwszym i jedynym teoretykiem założeń programowych faszyzmu.
- Mimo wszystko Mussolini jednak nie zgodził się na eksterminację Żydów włoskich, pomimo, że podziwiał metody i zdecydowanie Hitlera.
- W 1926 roku Mussolini przyjął tytuł „duce” (z włoskiego „wódz”). Miał on być symbolem jego władzy totalnej, lecz został skojarzony również z angielskim tłumaczeniem tego słowa, czyli „diabeł”.
- Nie był faszystą od początku, a raczej socjalistą chcącym budować ład społecznych na zasadach ściśle związnych raczej z poglądami ówczesnych komunistów.
Cytaty Benito Mussoliniego
„Faszyzm jest religią; XX wiek będzie znany w dziejach jako wiek faszyzmu.”
„Biedna Polska! Cóż to za egzaltowany naród. Jak Polacy mogli się łudzić, że Anglia i Francja im pomogą?!”
„Lepiej żyć jeden dzień jak lew niż 100 lat jak owca.”
„Wolność jest obowiązkiem, nie prawem.”
„Wierzyć! Być posłusznym! Walczyć!”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Benito_Mussolini
- https://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/05/14/o-mussolinim-ktorego-sie-kule-nie-imaly/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: