Poznaj najważniejsze informacje na temat Biblii, czyli Pisma Świętego. Czym jest Biblia? Ile ma ksiąg? Kto ją napisał? Odpowiedzi na te pytania i inne ciekawe informacje na temat Biblii poznasz właśnie z tego artykułu.
Co to jest Biblia, czyli Pismo Święte? Kiedy powstała? Z ilu ksiąg się składa? Jaki jest jej podział?
Biblia to zbiór 73 ksiąg pisanych przez wielu różnych autorów na przestrzeni kilkunastu wieków. Niektóre księgi powstały w czasach Cesarstwa Rzymskiego, inne – aż 3500 lat temu.
Pismo Święte dzieli się na Stary i Nowy Testament.
Data powstania Starego Testamentu: XIX – I w. p.n.e.
Data powstania Nowego Testamentu: 51 – 96 r. n.e.
Stary Testament składa się z 46 ksiąg: pięcioksiąg Mojżeszowy (Tora) (księgi: rodzaju (Genesis), wyjścia (Exodus), kapłańska, liczb, powtórzonego prawa) oraz księgi: psalmów, proroków, pism, historyczne.
Nowy Testament składa się z 27 ksiąg: 4 Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy Apostolskie, Apokalipsa św. Jana.
Kto napisał Biblię? Kto jest autorem Pisma Świętego?
Biblia jest zbiorem ksiąg pisanych przez wielu różnych autorów na przestrzeni kilkunastu wieków.
W biblijnych księgach występują przeróżne style literackie, np. poezja, spis porad czy przepisów, księgi historyczne i listy. Wśród biblijnych autorów byli królowie, lekarze, kapłani, a nawet pasterze.
Księgi te zostały spisane przez ludzi, lecz tak naprawdę powstały z Bożego natchnienia. Bóg przemawiał przez tych autorów. Posłużył się On osobami pochodzącymi z wielu różnych kultur, jednak przekaz tych pism jest uniwersalnym przesłaniem o Bożej miłości i zbawieniu, co wybrzmiewa od początkowej Księgi Rodzaju, aż po Apokalipsę św. Jana.
Co oznacza słowo biblia?
Słowo Biblia pochodzi od greckiego słowa biblion (zwój papirusu, księga) i oznacza „księgi”.
W jakim języku została napisana Biblia? Przekłady i tłumaczenia Biblii
Najprawdopodobniej większość ksiąg Starego Testamentu przekazywana była ustnie z pokolenia na pokolenie, aż wreszcie poszczególni autorzy spisali te opowieści, tworząc zalążek Biblii. Niektóre starotestamentalne księgi zostały zapisane po hebrajsku, a inne – w nieco podobnym języku, zwanym aramejskim.
Najstarszy przekład Starego Testamentu stanowiły hebrajskie rękopisy przetłumaczone na język grecki. W IV wieku Biblię Grecką przełożono na łacinę. Około tysiąc lat później powstał jej pierwszy przekład anglojęzyczny, lecz ostateczną wersję angielską, czyli Biblię Króla Jakuba (tzn. wersję autoryzowaną) ukończono dopiero w 1611 roku.
Obecnie Biblia jest przetłumaczona na 600 języków, a sam Nowy Testament dostępny jest w aż 1400 wersjach językowych, dzięki czemu Dobra Nowina o Bożej miłości może docierać do wszystkich narodów świata.
Stary Testament – księgi i najważniejsze postacie
Tradycyjnie chrześcijanie dzielą księgi Starego Testamentu na 4 kategorie:
- Prawo
- Księgi historyczne
- Poezja i księgi mądrościowe
- Księgi prorockie
Prawo i księgi historyczne
Pierwsze pięć ksiąg biblijnych to inaczej Prawo, Pięcioksiąg lub Tora. Opowiadają one o stworzeniu świata, patriarchach i wczesnej historii Izraelitów. Zawierają wiele przepisów, według których mieli oni budować swoje społeczeństwo. Zgodnie z tradycją, autorstwo pięciu pierwszych ksiąg Biblii przypisuje się Mojżeszowi.
Kolejne szesnaście tekstów to księgi historyczne obejmujące okres około 1300-1400 lat dziejów Izraela – od zajęcia Ziemi Obiecanej, poprzez narodziny i upadek Królestwa, wygnanie, aż do powrotu do Jerozolimy i walk z greckimi władcami Syrii.
Poezja i księgi mądrościowe
Siedem następnych ksiąg – od księgi Hioba po Pieśń nad Pieśniami – dotyczy duchowości Izraela i porusza tematy takie jak cierpienie, miłość, mądrość czy natura Boga. Teksty te nazywane są również Księgami dydaktycznymi.
Wiele mądrości z Księgi Przysłów przypisuje się królowi Salomonowi. Z kolei Dawid, który ze zwykłego pastuszka stał się królem Izraela, jest prawdopodobnie autorem wielu psalmów zawartych w Starym Testamencie. Jego słowa płynące z głębi serca niosą nam pociechę i nadzieję.
Księgi prorockie
Wiele ksiąg Starego Testamentu ma w swojej nazwie imiona Proroków. Dzielimy ich na czterech Proroków większych (Izajasz, Jeremiasz, Ezechiel i Daniel) oraz dwunastu mniejszych. Nazywani są „większymi” lub „mniejszymi” głównie ze względu na objętość ich tekstów.
Prorocy to ludzie, którzy nauczali Izraelitów w imieniu Boga. Byli oni również znani jako wieszczowie, strażnicy czy słudzy Pana.
Nauki, które głosili Prorocy, często odnosiły się do przyszłości, ale mędrcy Ci okazywali też wielką troskę o sprawy teraźniejsze, takie jak codzienne życie Izraelitów czy ich problemy polityczne.
Najważniejsze postacie Starego Testamentu
Adam i Ewa byli według biblijnej Księgi Rodzaju pierwszymi ludźmi. Zamieszkiwali w rajskim ogrodzie, lecz przez skosztowanie owocu z zakazanego drzewa, zostali przez Boga ukarani wygnaniem z ogrodu.
Kain i Abel byli synami Adama i Ewy, prarodziców rodzaju ludzkiego. Ich historię poznajemy dzięki biblijnej Księdze Rodzaju.
Noe był patriarchą biblijnym. Postacie podobne do niego pojawiały się w mezopotamskich podaniach, lecz żadna z nich nie dorównywała mu etyczną wzniosłością oraz monoteistycznymi wizjami, które leżały u podstaw jego poczynań.
Abraham był pierwszym z hebrajskich patriarchów, mężem Sary i Hagar, ojcem Izaaka i Izmaela. Według przekazu biblijnego był praojcem narodu żydowskiego, arabskiego, edomickiego i innych. Z woli Boga Jahwe wyruszył w drogę do Ziemi Obiecanej, czyli Kanaan (obecnie Palestyna). Zapoczątkował wiarę w jedynego Boga i z tej racji trzy religie monoteistyczne, judaizm, chrześcijaństwo i islam, uważają go za ojca duchowego wszystkich wierzących.
Izaak był patriarchą biblijnym. Był obiecanym przez Boga synem Abrahama i Sary oraz ojcem Jakuba i Ezawa.
Mojżesz był świętym prorokiem, wodzem i prawodawcą Izraelitów, których za nakazem Bożym wyprowadził z niewoli egipskiej i poprowadził do Ziemi Obiecanej. Księga Powtórzonego prawa mówi o nim: „Największy z proroków”, „ten, który rozmawiał twarzą w twarz z Bogiem”. Jest centralną postacią biblijnego Pięcioksięgu (Tora), prorokiem uznawanym w 3 tradycjach religijnych: judaizmie, chrześcijaństwie i islamie.
Król Dawid był królem Izraela, który panował na przełomie XI i X wieku przed Chrystusem. Znamy go z kart Starego Testamentu. Był wielkim królem, który nie ustrzegł się życiowych błędów, jednak bardzo za nie żałował i prosił Boga o przebaczenie.
Salomon był królem Izraela od ok. 970 roku p.n.e. obdarzonym przez Boga wielką mądrością. Jego historię poznajemy z Biblii, a dokładniej z pierwszych jedenastu rozdziałów Pierwszej Księgi Królewskiej.
Św. Daniel był prorokiem. Jest czwartym spośród wielkich proroków Izraela, bohaterem Księgi Daniela. Żył pod koniec VII i w VI w. p. n. e.
Inne postacie Starego Testamentu:
Lot i jego żona, Sara, Aaron, Batszeba, Cham, Estera, Goliat, Ezaw, Judyta, Izebel, Melchizedek, Rachela, Zuzanna, Samson.
Prorocy Starego Testamentu:
Prorocy więksi: Izajasz, Jeremiasz, Ezechiel, Daniel.
Prorocy mniejsi: Ozeasz, Jonasz, Abdiasz, Joel, Zachariasz, Amos, Micheasz, Sofoniasz, Joel, Aggeusz, Habakuk, Nahum.
Nowy Testament – księgi i najważniejsze postacie
Nowy Testament dzielimy na cztery części:
- Ewangelie
- Dzieje Apostolskie
- Listy
- Apokalipsa
Ewangelie
Nowy Testament rozpoczyna się od Ewangelii. Są to historyczne dokumenty opisujące narodziny, życie, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. Choć każda z Ewangelii napisana jest z innej perspektywy, wersje Mateusza, Marka i Łukasza przekazują zasadniczo te same treści, przez co nazywamy je Ewangeliami Synoptycznymi. Słowo synoptyczny pochodzi z jęz. greckiego i oznacza przedstawiający tę samą perspektywę.
Czwartą Ewangelię tradycyjnie przypisuje się św. Janowi Apostołowi – „umiłowanemu” uczniowi Jezusa. Powstała ona nieco później niż pozostałe Ewangelie, a jej autor nie skupia się na tych samych wydarzeniach, co pozostali, lecz – w refleksyjny i poetycki sposób – podkreśla przede wszystkim tożsamość Chrystusa jako Syna Bożego.
Te cztery Ewangelie razem wzięte ukazują pełniejszy obraz życia i nauczania Jezusa.
Dzieje Apostolskie
Dzieje Apostolskie zostały spisane przez św. Łukasza, który był lekarzem i towarzyszem św. Pawła. Łukasz opowiada w nich o tym, co wydarzyło się po śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa, a także o narodzinach i rozwoju Kościoła.
Listy
Z 27 ksiąg tworzących Nowych Testament aż 21 mieści się w kategorii Listów. Większość z nich napisał Paweł Apostoł. Niektóre adresowane były do konkretnych wspólnot kościelnych, by pouczyć świeżo nawróconych chrześcijan lub odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Treść innych listów jest bardziej osobista, kierowana do konkretnych przyjaciół.
Zarówno osobiste, jak i bardziej ogólne listy apostolskie niosą rady, wskazówki, pociechę i nadzieję członkom nowo powstałych Kościołów. Zawarta w nich treść jest nadal przydatna i aktualna.
Apokalipsa
Podobnie jak Stary Testament, Nowy kończy się proroctwem. Tak jak w pierwszej Księdze Biblii ukazane jest stworzenie i początki świata, tak w ostatniej autor opisuje kres czasów. Apokalipsa św. Jana to szereg objawień naszpikowanych symbolami i przepowiedniami związanymi z końcem świata. Wizja ta niesie ogromną nadzieję i umacnia wiarę chrześcijan na całym świecie.
Najważniejsze postacie Nowego Testamentu
Jan Chrzciciel był prorokiem, który przygotował naród wybrany na przyjście oczekiwanego od tysięcy lat Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Jego matką była św. Elżbieta.
Jezus Chrystus (ur. ok. 8-4 p.n.e., zm. w 30 r.) jest założycielem i centralną postacią chrześcijaństwa. W wierze Kościoła uznawany jest za Zbawiciela, powszechnego władcę świata i Królestwa niebieskiego, współistotnego Bogu Ojcu Syna Bożego i człowieka.
Maryja, Maria z Nazaretu, Matka Boska była matką Jezusa Chrystusa i żoną Józefa z Nazaretu. Maryja, Królowa wszystkich świętych jest wśród stworzeń najwyższa godnością, dlatego Kościół oddaje Jej cześć szczególną, większą niż innym świętym. Jej mamą była św. Anna.
Józef z Nazaretu – małżonek Marii z Nazaretu, opiekun Świętej Rodziny, święty Kościoła powszechnego. Jest patronem chrześcijańskich małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy i dobrej śmierci.
Święty Piotr Apostoł, Szymon Piotr był apostołem, któremu Jezus Chrystus dał pierwszeństwo wśród Dwunastu Apostołów. Był pierwszym biskupem Rzymu (ok. 33 – ok. 64). Jak wyglądało jego życie i śmierć? Komu patronuje? Tych i wielu innych cennych informacji dowiesz się z poniższego życiorysu św. Piotra.
Maria Magdalena żyła w I wieku n.e. Była uczennicą Jezusa, jest zwana apostołką apostołów. Jej kult trwa niezmiennie do dnia dzisiejszego. Jak wyglądało jej życie? Czego jest patronką? Odpowiedzi na te pytania i inne ciekawostki na temat Świętej poznasz dzięki temu artykułowi.
Św. Jan Apostoł i Ewangelista to jeden z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa, autor Ewangelii i Apokalipsy św. Jana oraz 3 listów w Nowym Testamencie. Jest świętym Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego.
Św. Marek Ewangelista jest autorem najstarszej i najkrótszej spośród ewangelii, Ewangelii św. Marka. Był towarzyszem św. Pawła, a później św. Piotra. Wiernie spisał głoszone przez św. Piotra nauki. Został umęczony ok. 68 roku. Jest świętym Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, prawosławnego i ormiańskiego.
Św. Mateusz był celnikiem z Kafarnaum, a później Apostołem Jezusa Chrystusa. Autor pierwszej Ewangelii jest świętym Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego.
Św. Szymon Apostoł był jednym z dwunastu apostołów. Zginął śmiercią męczeńską. Jest świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Św. Jakub Większy Apostoł – zmarł śmiercią męczeńską w 43 lub 44 roku. Był jednym z 12 apostołów Chrystusa. Jako męczennik, jest świętym Kościoła katolickiego oraz wielu innych, jak na przykład ormiańskiego, koptyjskiego czy ewangelickiego.
Św. Andrzej Apostoł rozpoczyna listę świętych o imieniu Andrzej, których w sumie znamy około 30. Był on jednym z dwunastu apostołów. Zginął śmiercią męczeńską za wiarę. Jest świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Święty Tomasz Apostoł był jednym z 12 apostołów Jezusa. Zginął śmiercią męczeńską. Jest świętym Kościoła katolickiego, prawosławnego, syryjskiego, anglikańskiego, luterańskiego, koptyjskiego i ormiańskiego.
Św. Bartłomiej Apostoł był jednym z dwunastu apostołów Jezusa. Żył w I wieku, pochodził z Kany Galilejskiej. Przypuszcza się, że poniósł śmierć ok. 70 roku.
Św. Juda Tadeusz był jednym z 12 apostołów, autorem Listu Judy. Zaliczany jest do grona męczenników. Jest świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Święty Paweł (Paweł z Tarsu, Paweł Apostoł, Szaweł) początkowo prześladował chrześcijan, lecz nawrócił się, gdy objawił mu się Jezus Chrystus. Nie należał do grona dwunastu apostołów, ale i tak zasłużył sobie na miano Apostoła Narodów. Czyim patronem jest św. Paweł? Jak wyglądało jego życie i śmierć? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek poznasz dzięki temu życiorysowi.
Święty Łukasz nie należał do grona dwunastu Apostołów i nie poznał osobiście Jezusa. Był towarzyszem św. Pawła w jego podróżach misyjnych. Jest autorem trzeciej Ewangelii i Dziejów Apostolskich.
Św. Marta z Betanii żyła w I wieku. Była siostrą Marii i Łazarza, mieszkała z nimi w Betanii (3 km od Jerozolimy). Byli oni przyjaciółmi Jezusa, który bywał u nich gościem. Jest świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Św. Dyzma (Dobry Łotr). Dyzma – takie imię według podania nosił dobry łotr, ukrzyżowany po prawej stronie Pana Jezusa. Na krzyżu bardzo żałował swoich czynów. Można powiedzieć, że został kanonizowany przez samego Jezusa.
Święty Szczepan to diakon i pierwszy męczennik, który jest znany przede wszystkim z Dziejów Apostolskich.
Biblijni Aniołowie
Archanioł Gabriel jest w tradycji chrześcijańskiej, judaistycznej i muzułmańskiej jednym z najwyższych rangą aniołów. Jest jednym z trzech aniołów (obok Michała i Rafała) występujących w Starym Testamencie.
Św. Michał Archanioł jest wg. Pisma świętego Starego Testamentu jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich.
Archanioł Rafał jest jednym z archaniołów w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej, który należy do grona aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu tworzenia świata.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródło
Biblia w komiksie, Dom Wydawniczy RAFAEL, Kraków 2019
Inne artykuły na stronie
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: