Budda Siakjamuni przyszedł na świat w Lumbini w Nepalu, w roku 563 p.n.e.. Zmarł w Kusinagar w roku 483 p.n.e.. Budda Siakiamuni, a właściwie Siddhartha Gautama z rodu Śakjów. Był mędrcem, którego myśl do dziś inspiruje miliony ludzi na całym świecie, mówi bowiem nie tylko o cierpieniu, ale i o sposobach wyjścia poza nie.
Biografia i życiorys Buddy
Urodził się w królewskim pałacu swego ojca. Otoczony był legendarnym splendorem, mógł wręcz posiadać wszystko, czego tylko sobie zażyczył. Król dbał, by młody królewicz nie obcował przypadkiem z jakimkolwiek przejawem cierpienia i biedy, więc trzymany był, jak podają źródła, w warunkach niemal baśniowych.
Historia Buddy to wreszcie moment przełomowy, kiedy królewicz opuścił pod osłona nocy pałac, będąc ciekawym co właściwie skrywa to, przed czym trzymany był z daleka. Biografia ta była by jednak niekompletna, gdyby nie uwzględnić momentu samych narodzin księcia i chwil tuż potem, a to w związku z faktem, iż zawezwany wtedy do pałacu mędrzec biegły w czytaniu losów ludzi, na widok noworodka przepowiedział mu wielkie czyny na polu duchowości. I z tym to właśnie nie chciał pogodzić się jego ojciec, chcący bez wątpienia dla niego najlepiej, jednak w kategoriach władzy i jej dziedziczenia los przepowiedziany chłopcu nijak miał się do królewskich planów sukcesyjnych.
Budda wyruszył zatem w swą wędrówkę trwającą sześć lat. Poznał wówczas cierpienie z bliska, dochodząc do wniosku, że człowiek generuje cierpienie siła własnego egoizmu, poza który chciał Budda wyjrzeć. Wędrówka jego obfitowała w spotkania z wieloma ludźmi, w tym z mędrcami uczącymi medytacji. Studiował również słynne religijne księgi – Wedy.
W efekcie oświecił się i wrócił do pałacu ojca, co nastąpiło po jego słynnym ślubowaniu i intensywnym cyklu medytacyjnym pod Drzewem Bodhi, kiedy to powziął przyżeczenie, iż będzie siedział w medytacji dopóty, dopóki nie znajdzie drogi do oświecenia.
Odszedł w wieku lat osiemdziesięciu w Kusinagar, w roku 483 p.n.e..
Ciekawowstki o Buddzie
- Medytacje odkrył już w wieku swych dziesięciu lat, podczas jednej z uroczystości, kiedy to zauważył, iż sama koncentracja na oddechu przynosi mu ulgę, będąc niczym pług orzący ziemie. Obserwował orkę jednego z rolników i oddychał, stąd to porównanie.
- Najnowsze doniesienia pozwoliły ustalić, iż Budda odszedł przedwcześnie, bo za sprawą zatruci pokarmowego.
- Życie jest cierpieniem – to najważniejszy wniosek jaki poprowadził, w ślad za którym postanowił odnaleźć metody wyjścia poza cierpienie, za życia. Odpowiedzią na to została medytacja, której dobrodziejstwo jest obecnie głoszone milionom ludzi na całym świecie. Metoda ta jest o tyle efektywna w holistycznym leczeniu zaburzeń życiowych, że podjęto już odpowiednie kroki, by w wielu indyjskich zakładach karnych prowadzić szkolenia , upowszechniać i nakłaniać więźniów do regularnej praktyki, tak indywidualnej, jak i grupowej.
- Dziś już wiadomo, że medytacja odkryta przez Budde jest w stanie leczyć schorzenia natury umysłowej, ale i wiele zaburzeń fizycznych.
Cytaty Buddy
“To, co Ostateczne, jest Nirwaną; Prawo Uniwersalne jest Nirwaną; jest to synonim Prawdziwego Celu. To Wielkie Współczucie. Natura konwencjonalna jest synonimem samsary. Matka, z której powstali Buddowie Trzech Czasów, znajduje się poza tym; dlatego jest poza samsarą i cierpieniem. Tarę uważa się więc, Mańdziuśri, za Matkę.”
“Ani matka, ani ojciec, ani żaden krewny nie może nam przynieść większego pożytku niż nasz własny, opanowany umysł.”
“Głupiec, który wie, że jest głupi, przynajmniej w tym jest rozumny. Głupiec, który siebie uważa za mędrca – ten to dopiero jest głupi.”
“Nawet gdyby bandyci mieli brutalnie ucinać piłą wasze kończyny, ten, kto pozwoli sobie na nienawiść w stosunku do nich, sprzeciwi się mojej nauce.”
“Wszystkie istoty są buddami; jest to jednak przesłonięte powierzchownymi splamieniami. Kiedy zostaną one usunięte, natychmiast stają się buddami; co do tego nie ma wątpliwości.”
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Budda_Siakjamuni
- http://www.buddyzm.pl/pl/dla-nauczycieli-szkolnych/48-zycie-buddy
- https://pl.wikiquote.org/wiki/Budda_Siakjamuni