Michelangelo Merisi da Caravaggio przyszedł na świat 29 września 1571 roku. Zmarł 18 lipca 1610 roku. Był włoskim malarzem, który działał na przestrzeni lat 1593-1610 na terenie Rzymu, Neapolu, jak również na Sycylii i Malcie. BYł człowiekiem, który zreformował malarstwo europejskie przełomu XVI i XVII wieku.
Biografia i życiorys Caravaggi’a
Ojciec Caravaggia trudnił się planowaniem architektonicznym oraz dekoratorstwem. To po nim pewnie Michelangelo odziedziczył talent malarski. W wieku kilkunastu lat Caravaggio pobierał nauki u słynnego Simona Peterzana, tego samego, który swą wielkość zawdzięczał z kolei naukom samego Tycjana. Odbył podróż do Wenecji poznając tam dzieła Giorgionego, które, jak się okazało, miały przemożny wpływ na całą jego podejmowana później twórczość. Wyjechał następnie do Rzymu aby praktykować pod okiem malarza papieskiego.
Ważnym aspektem biografii Caravaggia zostało jego poszukiwanie środków wyrazu. Już wówczas to uwidoczniły się najistotniejsze cechy włoskiego malarza, mianowicie realizm, niesłychana dbałość szczegóły, wreszcie zręczne operowanie światłem oraz cieniem. Rok 1599 jest o tyle tu ważny, że wtedy Caravaggio dostał dzięki podjętym znajomościom decydujące zlecenie, miał bowiem wykonać dekorację w słynnym kościele San Luigi dei Francesi. Namalował swe doskonałe: „Męczeństwo św. Mateusza” i „Powołanie św. Mateusza” – niesamowite oraz bliskie ideałowi malarskie dzieła. Błyskawicznie uczyniło to z niego sławe i zaowocowało następnie serią zleceń na prace dekoracyjne, obrazy i freski. Wtedy też powstały m.in. takie sztuki jak jego „Inspiracja św. Mateusza” oraz nie mniej popularne: „Nawrócenie w drodze do Damaszku”. Warto przy tym podkreślić, że pomimo przepełnionej mistyką twórczości, Caravaggio wiódł całkiem burzliwe i dość nawet awanturnicze życie. Nie stronił od udziału w bijatykach i towarzystwa kobiet świadczących usługi seksualne. To pewnie sprawiło, iż w 1606 roku sławny Caravaggio wpadł w prawdziwe kłopoty, bowiem zabił niejakiego Ranuccia Tomassoniego, więc ratował się ucieczką. Przeniósł się wówczas do Neapolu, gdzie parał malował portrety religijne. Został jednak schwytany dwa lata później. Sprawa morderstwa była tymczasem pełna spekulacji i swoistych niedomówień, w rezultacie czego Caravaggio odzyskał wolność. Wrogowie jednak wciąż nękali go. W tym czasie zdążył namalować swój słynny obraz zatytułowany „Salome z głową Jana Chrzciciela”. W 1610 nadeszła nowina radosna o tyle, że Caravaggio został ułaskawiony.
Zmarł podróżując do Rzymu, 18 lipca roku 1610.
Ciekawostki o Caravaggio
- Caravaggio cenił sobie towarzystwo kobiet, zwłaszcza prostytutek. Kilka z nich zdążył nawet uwiecznić na swoich obrazach jako osoby o cechach świętych.
- Wiele na jego temat ma do powiedzenia współczesna nam dziś medycyna. Oto badania nad malarzem dowiodły, iż na jego zachowanie, często podobne do obłędu, miały wpływ substancje jak na przykład ołów, który miał przedostawać się do jego organizmu z farb – źródła mówią, że Caravaggio często jadał posiłki na obróconych płótnach swoich roboczych dzieł.
- W swoich obrazach wyrzekł się tego co cechowało najlepiej renesans, czyli piękna ludzkiego ciała, stawiał bowiem na idealizm i świętość wizerunków.
- Jego styl został wzorem dla twórców epok późniejszych, zwłaszcza baroku. Obecnie uznawany bywa często za pierwszego wielkiego artystę epoki baroku, zatem wyprzedził on znacznie swe czasy.
- Policyjne i sądowe akta na temat malarza liczą wiele stron, na uwagę szczególną zasługuje fakt dopuszczenia się przez niego zabójstwa.
Cytaty Caravaggi’a
„Śmierć i miłość to dwa skrzydła.”
„Prawdziwe dzieło sztuki jest tylko cieniem boskiej doskonałości.”
„Nie ma większej szkody niż strata czasu.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Caravaggio
- https://wypracowania24.pl/historia/7410/caravaggio-biografia-zyciorys
- https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1241854,Caravaggio-%e2%80%93-malarz-awanturnik-ktory-inspirowal
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: