Czesław Stefan Mozil przyszedł na świat w Zabrzu 12 kwietnia 1979 roku. Jest polskim piosenkarzem, kompozytorem, akordeonistą oraz osobowością telewizyjną.
Krótki życiorys Czesława Mozila
Czesław Mozil urodził się w Zabrzu 12 kwietnia 1979 roku. Gdy miał pięć lat, jego rodzina wyemigrowała do Danii, jednak Czesław utrzymywał później kontakt z Polską. W Danii mieszkał do 28 roku życia. Tam też odebrał wykształcenie, w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej, a także śpiewał tworząc grupe Tesco Value. Zdążył zostac również współwłaścicielem knajpy Kulkafeen zlokalizowanej w centrum Kopenhagi.
W Polsce zrobiło się o nim głośniej gdy w 2008 roku ukazał się jego album „Debiut”, stworzony w ramach formacji o nazwie Czesław Śpiewa. Dzięki krążkowi w 2009 roku ekipa Mozila mogła cieszyć się niebywałym tryumfem, ponieważ otrzymała aż trzy Fryderyki, m.in. za piosenkę „Maszynka do świerkania”. Kolejny album, czyli ten zatytułowany „Pop”, ukazał się z kolei w 2010 roku, a jego premiera mogła mieć miejsce w dniu 31 urodzin Mozila.
W 2011 roku Czesław zdobywszy już popularność w kraju, zasiadł w gronie jurorów programu X-Factor. Charakterystycznym sposobem wypowiadania swych opinii, w tym szczerością, Mozil zauroczył publiczność, która to wówczas zasiadała przed telewizorami. W przerwach między nagraniami natomiast Mozil koncertował w ramach projektu Solo Act, co kiełkowało w jego głowie wcześniej, a zaowocowało dwupłytowym DVD „Live in the capital of Poland/W moim maluteńkim świecie”.
7 listopada 2011 roku światło półek sklepowych ujrzał album „Czesław Śpiewa Miłosza”, na której można usłyszeć całe dziesięć wierszy Czesława Miłosza w całkiem ciekawych i odważnych aranżacjach tej polsko-duńskiej formacji. Wprawdzie wyszły dotąd jeszcze trzy inne albumy Mozila, to ten interpretujący noblistę jest zdecydowanie kamieniem milowym jego twórczości.
Biografia rozszerzona Czesława Mozila
Czesław Mozil jest liderem polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Został współzałozycielem i byłym członkiem formacji o nazwie Tesco Value. Muzyka Czesława Mozila jest oryginalna i trudna do klasyfikacji przyjętymi kategoriami, nosi ona bowiem ślady zarówno rocka, jak i kabaretu, niekiedy nawet punk rocka, podczas gdy sam twórca podkreśla w niej „podtekst punkowy” oraz charakter popularny.
Czesław przyszedł na świat w Zabrzu. Ojciec Czesława, człowiek pochodzący z Ukrainy, poznał się z jego matką, która z kolei pochodziła ze Śląska. Natomiast zaciekawia do tego fakt, iż Czesłąw już w wieku lat swych pięciu wyjechał z rodzicami i siostrą do Danii, gdzie rodzina zamieszkała w miejscowości Taastrup.
Już jako dziecko udzielał się wokalnie w chórze kościelnym, minaowicie w kościele Świętej Anny połozonym na duńskiej wyspie Amager. W wieku 10 lat zaczął opanowywać pianino, aby rok później móc zagrać też na akordeonie. Natomiast przed rozpoczęciem kariery muzycznej Czesław Mozil pracował m.in. jako ten, który roznosi gazety, czy też jako bileter w kinie, lub pedagog w ośrodku przedszkolnym, ale i w ramach obsługi restauracji McDonald’s, czy też będąc dozorcą osiedla i pracownikiem budowlanym. Później, zebrawszy odpowiednią sumę, został Mozil współwłaścicielem baru w Kopenhadze. Uczył się w liceum o profilu muzycznym, zostając później absolwentem wykształcenia podarowanego przez Królewskie Duńskie Konserwatorium Muzyczne.
Tym nie mniej Mozil nie miał zamiaru rezygnować z kontaktu z Polską, dokąd przyjeżdżał regularnie, co zaowocowało jego przyjazdem już na stałe, najpierw do Krakowa, później do Warszawy.
Jako nastolatek Czesław Mozil udzielał się muzycznie jako akordeonista w grupie muzycznej Brøndby Harmonika Klub. W trakcie nauki w liceum udało mu się wziąć udział w corocznym przedstawieniu szkolnym o nazwie SAG-Show.
W 2000 roku nadszedł wreszcie czas, w którym wraz z przyjaciółmi Czesław założył zespół grający rock, czyli grupe o nazwie Tesco Value, którego nazwa wzięła się od przezwiska, jakie nadano Mozilowi podczas wakacji odbytych przez niego na obozie młodzieżowym. Z grupą tą udało mu się wydać dwie płyty, a mianowicie w roku 2002 longplay „Tesco Value” oraz w 2004 roku „Songs for the Gatekeeper”, kończąc działalność w roku wydania tej drugiej płyty.
W 2007 roku Czesław Mozil wystąpił z popularnym zespołem Hey podczas koncertu MTV Unplugged. 7 kwietnia 2008 wydał artysta wreszcie nakładem wytwórni Mystic Production swój debiutancki longplay, czyli w ramach zespołu Czesław Śpiewa – płytę zatytułowaną „Debiut”. Już sześć tygodni po premierze album uzyskał status płyty złotej, trzy miesiące później natomiast – platynowej (to za sprzedaż w nakładzie ponad 30 tys. sztuk), a ostatecznie dzieło pokryło się podwójną platyną (za sprzedaż ponad 70 tys. egzemplarzy).
11 listopada 2008 miała miejsce w Łodzi „Listopadowa Noc Kabaretowa”, zorganizowana w związku z 90. rocznicą odzyskania niepodległości, w której to wystąpił Mozil ze swym repertuarem. Natomiast w listopadzie 2009 Czesław wziął udział w trasie koncertowej zatytułowanej „Trójka Tour”, w której miał okazje podjąć trud koncertowania wspólnego z zespołem Dick4Dick i Gaba Kulka.
12 kwietnia 2010 Czesław Mozil wydał kolejny swój album studyjny, a zatytułowany „Pop”, który osiągnął błyskawicznie status złotej płyty. Artysta pojawił się również w utworze „Zapomniałam”, pochodzącym z płyty Wdowy zatytułowanej Superextra. Ten sam rok oznaczał dla Mozila również i inne możliwości angażowania się muzycznego, na przykład zaśpiewał wtedy cover słynnego utworu grupy Metallica pt. „Nothing Else Matters”, jaki trafił następnie na tribut album zespołu Acid Drinkers.
Wreszcie w 2011 Czesław Mozil mógł wystąpić jako juror w programie TVN pt. „X Factor”. W 2012, jako Sztefan Wons, nagrał Mozil piosenkę pt. „Zobacz dziwko co narobiłaś”, w którym to nagraniu brali udział Bracia Figo Fagot. Wiosną 2013 Mozil nagrał piosenke „Wszędzie się kręci TVN”, którya to została skomponowana na potrzeby spotu ramówkowego stacji TVN. Nagrał też piosenkę pod tytułem „Pieśń o szczęściu”, czyli nagranie promując film pt. „Baczyński”.
Od 29 listopada 2012 do 19 grudnia 2013 Czesław Mozil był współprowadzącym poranną audycję w radio Esca Rock pt. „Zwolnienie z WF-u”, gdzie wspomagał Kube Wojewódzkiego. Od września 2015 natomiast Mozil poprowadził program „Bumerang Czesława” emitowany na falach Radia Zet. W tym samym roku ukazała się jego autobiografia pt. „Nie tak łatwo być Czesławem”, którą współtworzył razem z dziennikarzem Jarkiem Szubrychtem.
W kwietniu 2016 Czesław Mozil otrzymał Nagrodę Polonicus za wyjątkowy wkład w ramach szerzenia polskiej kultury w Europie oraz za „bycie Polakiem”, i co tu najważniejsze – Polakiem radosnym. W październiku tamtego też roku miała miejsce premiera filmu pt. „Szkoła uwodzenia Czesława M.”, w którym to Mozil zagrał rzecz jasna tytułową rolę. W tym samym miesiącu został Mozil wyróżniony przez Kampanie Przeciw Homofobii nagrodą „Sojusznika roku”.
Ciekawostki o Czesławie Mozilu
- Po ojcu posiada korzenie ukraińskie, natomiast wiele zawdzięcza Danii, dokąd rodzina jego emigrowała gdy miał zaledwie 5 lat.
- 17 grudnia 2016 Czesław Mozil poślubił Dorotę Zielińską, z którą może współtworzyć takie marki odzieżowe jak Czesiociuch oraz Cześć i Sława by Mozil. Inicatywa ta zajmuje się projektowaniem ubrań, literatury i muzyki dla dzieci.
- Jest współwłaścicielem dwóch restauracji na warszawskiej Pradze, czyli Pausa Włoska oraz BalBar.
- Wybrano go w 2010 roku Mężczyzną Roku Glamour.
- Jest absolwentem prestiżowej Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.
- Wystąpił w czterech następujących po sobie kampaniach reklamowych, m.in. usług telekomunikacyjnych.
- Wystąpił jako juror w popularnym programie TVN zatytułowanym „X Factor”.
- Występował przez rok w radiowym programie Kuby Wojewódzkiego o nazwie „Zwolnienie z WF-u”.
Cytaty Czesława Mozila
„Chciałem być wolny, ale szybko przekonałem się, że nie wystarcza mi czasu na to, co naprawdę chcę robić.”
„Fajnie jest się polansować, ale zamiast tańczyć w telewizji, choć szanuję ten wybór u innych, wolę mieć sesję mody.”
„Gdy Hey zaprosił mnie do swojego projektu, był dla mnie zaszczyt. Wraz z nimi byłem częścią sceny alternatywnej.”
„Gdy nocuję w jakimś hoteliku, mogę z nimi wyjść do pubu. Jednak gdy w dużym mieście ktoś widzi Czesława, ale nie mnie, tylko znanego faceta z telewizji, i chce mi postawić wódkę, odmawiam. I tak powinno być, bo ktoś, kto szybko osiąga popularność, przestaje należeć do autentycznych wielbicieli. Staje się własnością publiczną, a jego twórczość schodzi na drugi plan. Ważniejsze jest wtedy, co je na śniadanie i z kim śpi. A przecież artystom nie na takich fanach zależy.”
„Jak ja mogę się znać na muzyce lepiej niż ty? Jak ja mogę osądzać trzynastoletnią dziewczynkę przez to, że ona słucha kapelę, która według mnie i mojego kręgu muzycznego nie jest dobra? Ja będę odbierał jej te emocje? Kim ja jestem?”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
http://muzyka.wp.pl/aid,2253,title,Czeslaw-Spiewa,artysta_biografia.html?ticaid=11ca62https://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Mozil
https://www.filmweb.pl/person/Czes%C5%82aw+Mozil-1603325/trivia
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Maciej Hachlica. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: