Dariusz Szpakowski, przyszedł na świat w Warszawie 15 maja 1951 roku. Jest popularnym polskim komentatorem i dziennikarzem sportowym.
Biografia i życiorys Dariusza Szpakowskiego
Rok 1976 oznacza w biografii Dariusza Szpakowskiego początek jego przygody z radiem i telewizją, a to odnośnie relacjonowania wydarzeń sportowych, przede wszystkim piłkarskich, w tym igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Europy i Ligi Mistrzów. W uznaniu zasług, Dariusz Szpakowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Na przestrzeni lat 1978–2018 Dariusz Szpakowski zdążył skomentować ponad sto spotkań piłkarskich w ramach jedenastu finałowych turniejów piłkarskich mistrzostw świata, natomiast w latach 1980–2016 Szpakowski zrelacjonował też spotkania aż dziewięciu turniejów finałowych mistrzostw Europy w piłce nożnej (oprócz Euro 2008). Nie inaczej było z jego komentowaniem igrzysk olimpijskich, ponieważ latach 1980–2018 relacjonował wydarzenia z zarówno letnich jak i zimowych igrzysk olimpijskich, których było skomentowanych przez Szpakowskiego w sumie szesnaście.
Po śmierci znanego i lubianego polskiego komentatora Jana Ciszewskiego, to właśnie Dariusz Szpakowski stał się tą najważniejszą i najpopularniejszą osobą komentującą sportowe zdarzenia w polskiej telewizji. Komentarze Szpakowskiego bez wątpienia, oprócz bardzo dobrej i oryginalnej barwy głosu, charakteryzują się znaczną dynamiką, która za pewne dodaje widowisku atrakcyjności, lecz również nacechowana jest z punktu widzenia osób mu mniej przychylnych licznymi błędami językowymi czy też pomyłkami.
Ciekawostki o Dariuszu Szpakowskim
- Dzięki szerokiej wiedzy i zainteresowaniom, Szpakowski oprócz futbolu komentował też inne sportowe dyscypliny, takie chociażby jak hokej na lodzie, również kajakarstwo czy wioślarstwo (to na igrzyskach kolejno w 1988, 1992, 2008, 2012 i 2016), okazjonalnie również zna się i komentuje koszykówkę, spotkania bokserskie, kolarstwo szosowe i torowe oraz zawody pływackie.
- Otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
- W 2008 roku Dariusz Szpakowski użyczył swego głosu w kampanii reklamującą Polską Agencje Turystyczną pt. „Pochwalmy się Polską”.
- Ukończył dość prestiżowe studia – na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Cytaty Dariusza Szpakowskiego
„Taką największą życiową radiową satysfakcję miałem, kiedy był czas kartek benzynowych i podjechałem na stację swoim pierwszym w życiu samochodem – „maluchem” i tankowałem benzynę. Podszedł do mnie pan ze stacji benzynowej i powiedział: „Wie pan, co? Nie wyrwę panu kartki to jest w prezencie od mnie”. Ja mówię: „dlaczego”?, „bo mój ojciec, kiedy pan relacjonuje mecze w radiu uzyskuje wzrok”. Myślę, że to było największe wyróżnienie.”
„W RPA człowiek musiał dbać o swoje bezpieczeństwo i nie czuł się tam komfortowo. Gdy wychodziłem w Londynie ze spotkania Tottenhamu z Wisłą Kraków, na moich oczach dźgnięto nożem Polaka, któremu wcześniej dawałem autograf. W niektórych dzielnicach Londynu, jak się wraca do domu, to chowa się kartę bankomatową do skarpetki, a w kieszeni trzyma jedynie pięć funtów. Dlatego Sol Campbell zamiast mówić, że z Polski można wyjechać w trumnie, niech najpierw popatrzy na Londyn. Każdy kraj ma jasne i ciemne strony.”
„Zostałem odsunięty od komentowania meczów w telewizji polskiej, kiedy byłem na pierwszym miejscu w badaniach OBOP-u, gdzie pytano: Kogo z komentatorów, prezenterów wszystkich stacji radiowych i telewizyjnych lubi, ceni pan(i) najbardziej?”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Dariusz_Szpakowski
- https://www.filmweb.pl/person/Dariusz+Szpakowski-178664/trivia
- https://pl.wikiquote.org/wiki/Dariusz_Szpakowski
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: