Ed Sheeran przyszedł na świat 17 lutego 1991 roku w Hebden Bridge. Ed Sheeran, czyli piosenkarz, autor tekstów, gitarzysta, aktor i producent muzyczny. Jego muzyka odnajduje się w nurtach takich jak folk, hip-hop, pop i rock.
Krótki życiorys Eda Sheerana
Ed Sheeran urodził się 17 lutego 1991 roku w Hebden Bridge. Ed Sheeran to wykonawca brytyjski, który zaistniał w biznesie muzycznym na skalę najszerszą z dostępnych – jego starania ukoronowała przyznana mu nagroda Grammy, lecz nie tylko, bowiem zdobył szczyty list przebojów będąc zdobywcą prestiżowych nagród wręczanych przez MTV.
W przypadku Eda Sheerana sukces nie wynikł z przysłowiowego daru od losu. Ed Sheeran w swej wczesnej młodości podejmował trud skrupulatnego ćwiczenia nut jaki miał miejsce w chórze kościelnym, poza tym inspirował się gwiazdami i legendami z najwyższego panteonu brytyjskich przebojów rockowych. Nie był też osamotniony, ponieważ motywowali go do działań w tym kierunku rodzice, działający w branży rozrywkowej jako skuteczni kreatorzy wizerunków. Ich to za pewne zasługą było to, że Ed Sheeran wyszedł poza ciasne szablony określające zawód piosenkarza. Okazało się wkrótce, że zagrał na przykład w popularnym filmie „Bridget Jones 3”.
Biografia rozszerzona Eda Sheerana
Grunt to dobre rodzicielstwo
Przyszedł na świat 17 lutego 1991 roku w Hebden Bridge . Talent odziedziczył po ojcu, który jako kustosz artystyczny potrafił go inspirować. Matka natomiast jako projektantka biżuterii również oddziaływała na niego twórczo. Nie inaczej było z bratem – kompozytorem muzyki klasycznej. Trzeba też wspomnieć, iż rodzina Sheerana szczyci się korzeniami irlandzkimi. Dorastał w miejscowości Framlingham, jednak jako że rodzice pracowali w Londynie, wobec tego tam też podróżował, odbywając wycieczki po mieście. W lokalnym sklepie muzycznym spędzał godziny przesłuchując płyty. Dizś Ed Sheeran przyznaje się, że wówczas to inspirowali go tacy artyści jak Van Morison, Eric Clapton i Bob Dylan.
Wróćmy na moment do jego bardzo wczesnego dzieciństwa. Już mając cztery lata, Ed Sheeran był w lokalnym chórze kościelnym, gdzie rozpoczynał swój śpiew. Opanował wkrótce i bardzo szybko grę gitarową. Natomiast pierwsze jego teksty pojawiły się w czasie licealnym Sheerana. Dziś przyznaje, że w momencie, w którym zobaczył na żywo Damiena Rice’a, coś w nim wzrosło – repertuar artysty podziałał na Sheerana bardzo inspirująco. Uczęszczał również do londyńskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego.
Samodzielne Początki
Rok 2005 roku oznaczał jego pierwsze utwory. Przeniósł się do Londynu – pojawiły się jego pierwsze zarejestrowane nagrania. Niech na dowód świadczy rok 2009, ponieważ to wtedy udało mu się zagrać 312 koncertów i wydać minialbum zatytułowany „You Need Me”. Trzy nowe minikrążki były gotowe w 2010 roku, mógł zatem w następnym roku wypuścić swoją głośną, bo niezwykle popularną szerzej EP – kę pt. „No. 5 Collaborations Project”, dzięki czemu zainteresował wytwórnie Asylum/Atlantic Records do tego stopnia, że podpisał kontrakt. Dzięki tej wytwórni wyszła pozycja muzyczna Sheerana zatytułowana „One Take EP, iTunes Festival: London 2011 Performance EP”.
Talent broni się sam
W czerwcu 2011 roku świat zobaczył jego „The A Team”, którego debiut miał miejsce na pewnie zadowalającej go, bo trzeciej pozycji angielskiej listy przebojów. Pojawił się następnie album, który odniósł wspaniały sukces, a obliczony w zawrotnych ilościach przeszło 1,2 milionach egzemplarzy. Rok 2012 natomiast oznaczał dla Eda Sheerana zdobycie dwóch nagród Brit Awards w kategoriach: „Najlepszy przełomowy wykonawca” oraz „Najlepszy artysta”. Kluczem do sukcesu był wspomniany utwór „The A Team”, który przyniósł mu uhonorowanie nagrodą Ivor Novello Awards. Wreszcie 29 października 2012 roku rynek zachwyciła piosenka „Little Things”, mianowicie utwór brytyjsko-irlandzkiego boysbandu One Direction; mowa o tym dlatego, że piosenkę napisał właśnie Sheeran, w wieku, tu uwaga – zaledwie 16 lat. Zespół ten zagrał i inne utwory Sheerana, wśród nich „Moments” oraz „Over Again” . W roku 2013 Sheeran ruszyl w trasę koncertową z popularną Taylor Swift.
Znaczny rozwój
W 2013 roku świat ujrzał utwór Sheerana pt. „I See Fire”, który miał za zadanie promować film „Hobbit: Pustkowie Smauga”. Wreszcie nadszedł rok 2014 i album pt. „X”, w roku następnym, zawierając dobrych dwanaście utworów. To właśnie z tego krążku pochodzą takie single jak „Sing”, lecz także „Thinking Out Loud” i „Don’t”. By wypromować się, następnie ruszył w trasę.
Został w 2015 roku nominowany do Nagród Brytyjskiego Rynku Fonograficznego – w czterech kategoriach: za teledysk, brytyjski album roku, singiel i artysta roku. W efekcie Sheeran zdobył dwie statuetki. Nagrał wówczas swój „Bloodstream”, który został ukoronowaniem starań artystycznych.
Najlepsi z najlepszych
21 maja 2015 roku, jako „Autor piosenek roku”, otrzymał nagrodę im. Ivora Novello. Pod koniec czerwca natomiast, w Toronto, miał sposobność współprowadzić galę wręczenia słynnych „Much Music Video Awards”. Podczas gali zaśpiewał „Thinking Out Loud” i „Photograph”. W efekcie zdobył dwie statuetki, jako „Najlepszy międzynarodowy artysta oraz Międzynarodowy artysta lub zespół wzbudzający największe zainteresowanie”. Następnie otwierał koncert zespołu The Rolling Stones. Zdobył ogromną rzesze fanów, co sprawiło, iż w lipcu swój koncert zagrał na Stadionie Wembley. Przy okazji tego stacja NBC nagrała „Ed Sheeran – Live at Wembley Stadium”, gdzie odnajdujemy muzyka z zarejestrowanymi zdarzeniami zakulisowymi. Nadeszła wreszcie 22. gala wręczenia Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV w Mediolanie, Sheeran odebrał wówczas statuetki w kategoriach: „Najlepszy występ na żywo oraz Najlepsza prezentacja sceniczna”.
Grammy
16 lutego 2016 roku zdobył dwie nagrody Grammy: kategorią w której zwyciężył była „Piosenka roku” oraz „Najlepszy popowy występ solowy”. Zagrał też w filmie „Bridget Jones 3”. Jego trzeci album muzyczny pojawił się na rynku 3 marca 2017 roku.
Ciekawostki o Edzie Sheeranie
- Ed Sheeran zagrał jednego z żołnierzy rodu Lannisterów w jednym z odcinków „Gry o Tron”.
- Wytatułował sobie tytuł płyty Taylor Swift, mianowicie słowo „Red”.
- Ma spory dystans do korzystania ze smartfonów, ale i nie tylko do tego. Wyraża pogląd, że znacznie lepsze jest życie bez mediów społecznościowych.
- Singiel Sheeran’a „The A Team” udało się nagrać w formie teledysku kosztującego jedyne kilkadziesiąt funtów. Twórca wyraża pogląd, że najpierw pomysł, później budżet.
- W 2017 roku z rąk samego księcia Karola, syna królowej Elżbiety II, Sheeran otrzymał prestiżowy Order Imperium Brytyjskiego
- Posiada kilka gitar, które są poniekąd jego kochankami – każda otrzymała imię i każdej jest wierny.
- Marka jednego z polskich piw jest widoczna w teledysku do singla „Castle on the Hill”.
Cytaty Eda Sheerana
„Na końcu wszystko będzie dobrze. Jeśli to nie jest w porządku, to nie koniec.”
„Jeśli ktoś ci powie, żebyś się zmienił, powiedz im, żeby się pieprzyli”.
„Zakochałem się w twoich oczach, ale jeszcze mnie nie znają”
„Na zewnątrz jest za zimno dla aniołów.”
„Bądź miły dla wszystkich, zawsze się uśmiechaj i doceniaj rzeczy, ponieważ jutro wszystko może zniknąć”.
„Co mnie nie zabiło, to wcale mnie nie wzmocniło.”
„Sukces jest najlepszą zemstą za wszystko”.
„Ból ma znaczenie tylko, jeśli nadal boli.”
„Jeśli kiedykolwiek będę miał tancerzy, chcę pingwiny z Madagaskaru.”
„Bądź prawdziwym Sercem, a nie naśladowcą”.
„Najgorsze rzeczy w życiu są nam darmowe”
„Mówią, że idę i idę tak, jakbym jechał w windzie”.
„Jeśli kochasz tego, czego nie możesz mieć, musisz kochać to, co masz”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- Zdjęcie
- Ed Sheeran (Flickr)
- Treść
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Ed_Sheeran
- http://muzyka.wp.pl/aid,635603,title,Ed-Sheeran,artysta_biografia.html?ticaid=11b3d8
- https://www.biography.com/people/ed-sheeran
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: