Edyta Geppert przyszła na świat w Nowej Rudzie 27 listopada 1953 roku. Jest piosenkarką, członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV.
Biografia i życiorys Edyty Geppert
Występowała w Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”, by następnie rozpocząć naukę na Wydziale Piosenki w warszawskiej Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. F. Chopina. Pochodzi bowiem z muzykalnej rodziny – jako że jej matka była Węgierką, bliskie są jej węgierskie czardasze.
Zaczynała w 1984 roku. Zdobyła wówczas I nagrodę wrocławskiego V Przeglądu Piosenki Aktorskiej, jak i Grand Prix opolskiego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Podobny sukces odnotowała jeszcze w 1986 roku, jaki i latach: 1995 i 2014. Jest jedyną piosenkarką w Polsce, która do tej pory aż czterokrotne otrzymała Grand Prix opolskiego Festiwalu Polskiej Piosenki.
Jakkolwiek śpiewała piosenki spokojne i nastrojowe piosenki, to jest przy tym wszechstronna – mierzyła się także z piosenkami dramatycznymi, refleksyjnymi, lirycznymi i kabaretowymi. Śpiewała też muzykę country, hardrock i heavymetal, czy wreszcie rap. Jej twórczość to na ogół jednak poezja śpiewana, choć artystka wcale nie gustuje w tych klasyfikacjach. Piosenka dla Edyty Geppert to również preferowanie własnego recitalu jako najlepszej formy kontaktu z publicznością. W swojej działalności zdążyła oddać zawrotną, bo ilość 3 tys., recitali – na żywo. Każdy recital jest dla niej, a przynajmniej być powinien, misternie przygotowanym spektaklem. Wykonuje ostatnio utwory pochodzące z wszystkich swych albumów, przy tym również utwory, których nigdy nie wydała, nie brakuje za to jej największych, znanych przebojów.
Ciekawostki o Edycie Geppert
- Teksty do piosenek Edyty Geppert są autorstwa chociażby Jacka Cygana, ale i innych, bo i Magdy Czapińskiej, Bożeny Ptak, Jerzego Ficowskiego, Marka Dagnana, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Bożeny Ptak, oraz i innych, uważanych w branży za osoby szczególnie zaangażowane w piosenkę polską.
- Z Edytą Geppert na przestrzeni lat 1985–2002 na stałe podejmowali współprace tacy jak Tomasz Bajerski – na fortepianie, i Henryk Alber – na gitarze. Obecnie Geppert towarzyszą muzycy z zespołu Kroke, ale i Jerzy Szarecki na trąbce oraz na fortepianie Krzysztof Herdzin.
- W 1998 została odznaczona wyróżnieniem przyznawanym od 1996 przez Krajowe Centrum ds. AIDS, czyli Czerwoną Kokardką.
- Edyta Geppert została odznaczona nagrodą, którą przyznaje Zarząd Polskiego Radia, mianowicie Honorowym Złotym Mikrofonem (a to podczas 51 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej).
Cytaty Edyty Geppert
„Przebić wzrokiem ścianę
Skruszyć cegły, skruszyć mur
Może tam, po drugiej stronie
Ktoś tak jak ja zaciska w dłoniach ból”
„Więc gdy uznamy, że to już
kochany mój
bądź blisko mnie jak anioł stróż
jak anioł stróż przy mnie stój.”
„Wierzę w niezmienność
Nadziei nadziei
W światełko na mierzei
Co drogę wskaże we mgle
Nie zdradzi mnie
Nie opuści mnie”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwona_Kokardkahttps://pl.wikiquote.org/wiki/Edyta_Geppert
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia .org. Autorem jest
Lestat (Jan Mehlich). Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.5.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: