Emilia Krakowska przyszła na świat w Poznaniu 20 lutego 1940 roku. Jest polską aktorką filmową, estradową i teatralną, znaną przede wszystkim z roli Jagny w słynnej ekranizacji pt. „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego, a ostatnio będąc Gabrysią z serialu „Na dobre i na złe”.
Spis treści
Biografia i życiorys Emilii Krakowskiej
Wpierw zdobyła wykształcenie podstawowe, następnie średnie w Drezdenku – uczęszczając do liceum ogólnokształcącego. Później Emilia Krakowska zdecydowała się pójść za głosem intuicji, więc znalazła się w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, którą to ukończyła odbierając dyplom w roku 1963. Następnie mogła więc grać w warszawskim Teatrze Powszechnym w latach 1964-1968, później w Teatrze Narodowym na przestrzeni lat 1968-1978, wreszcie we Współczesnym w Warszawie od 1978 do 1985. Ostatecznie natomiast w latach 1985-1991 grała na deskach warszawskiego Teatru Rozmaitości i w radomskim Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego. Ostatnio, bo z perspektywy już kilku dekad, grała we wrocławskim Teatrze Komedia, białostockim Dramatycznym i słupskim Nowym.
Jest zatem Emilia Krakowska aktorką filmową, której pozycję ugruntowała wielość udziałów w przedsięwzięciach artystycznych, w tym w wielu serialach telewizyjnych. W latach 80. XX w. była również członkinią Narodowej Rady Kultury. Należała do grupy aktorów, którzy nie chcieli bojkotować sceny polskiej po wprowadzeniu wówczas stanu wojennego.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż Emilia Kowalska w roku 1970 po raz pierwszy mogła zagrać u Andrzeja Wajdy, czyli w słynnej ekranizacji „Brzeziny” autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza – w produkcji sławetnej, bowiem z Olgierdem Łukaszewiczem i Danielem Olbrychskim w głównych rolach. Wreszcie to Kowalska wykreowała Jagne w słynnej, telewizyjnej i filmowej adaptacji „Chłopów” Reymonta. Natomiast ostatnio kreuje postać Gabrysi serialu „Na dobre i na złe”.
Ciekawostki o Emilii Krakowska
- W dekadzie lat 70-tych aktorka wzięła udział w znanych komediach: „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei (1976) i „Jak to się robi” Andrzeja Kondratiuka (1974).
- W 2005 roku podczas trwania w Międzyzdrojach X Festiwalu Gwiazd, Emilia Krakowska odcisnęła swoją dłoń na słynnej Promenadzie Gwiazd.
- W 2013 roku Emilia Krakowska uhonorowana została Nagrodą im. Ireny Solskiej, którą przyznała jej polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej.
- Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, tytuł Gwiazdy Filmowego Sezonu podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie oraz wyróżnienie podczas Łódzkiej Wiosny Artystycznej. Wszystko to w podzięce dla jej niezwykle udanej kreacji Jagny w filmie „Chłopi”, który okazał się być dla niej trampoliną kariery aktorskiej.
Cytaty Emilii Krakowskiej
„Te seriale mają swój cel: wychowywać i uczyć społeczeństwo.”
„(…) cieszą mnie rzeczy małe i chociaż nie zawsze dostaję to, o czym marzę, to nie poddaję się i czerpię radość z innych, niekomercyjnych rzeczy.”
„(…) tak to już jest, że bardzo identyfikują nas z rolami jakie gramy.”
„(…) popularność to coś ulotnego. Tak samo jak oklaski. One nie zawsze wyrażają zachwyt, aprobatę. Czasami są, bo tak wypada.”
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Emilia_Krakowska
- https://film.wp.pl/emilia-krakowska-6032130206499969c
- http://viva.pl/ludzie/newsy/skandalizujaca-biografia-emilii-krakowskiej-114984-r1/
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.