Franciszek Pieczka przyszedł na świat 18 stycznia 1928 w Godowie. Jest polskim aktorem teatralnym i filmowym. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Kojarzymy go ze świetnymi rolami, jak choćby tą, którą wykreował jako Jancio Wodnik w filmie o tym samym tytule.
Spis treści
Biografia i życiorys Franciszka Pieczki
Franciszek Pieczka przyszedł na świat i dorastał w Godowie, miejscowości, która jest położona na Górnym Śląsku, w powiecie wodzisławskim. Tam też pracował na roli oraz pełnił w miejscowym kościele funkcje organisty. Pochodzi z rodziny wielodzietnej – jako najmłodsze dziecko z szóstki rodzeństwa. Już najmłodsze jego lata przyniosły jego szczególne zainteresowanie kinem. Do legend przeszły jego piesze wyprawy do kina, które mieściło się w Wodzisławiu lub w czeskiej Zawadzie. Wówczas to zorientował się na aktorstwo, które studiował po II wojnie na warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Natomiast debiut Franciszka Pieczki miał miejsce w Jeleniej Górze, mianowicie w tamtejszym Teatrze Dolnośląskim. Z czasem mógł zagrać w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, czyli miejscu prowadzonym przez Krystynę Skuszankę, tam też się przenosząc, a grając w latach 1955-1964. Był później aktorem warszawskiego Teatru Powszechnego.
Obecnie należy bez wątpienia do aktorów polskich najbardziej znanych i lubianych. Któż nie zna jego kreacji w filmie „Czterej pancerni i pies” lub „Jancio Wodnik”, czy też w produkcji stosunkowo nowej, mianowicie „Historia kina w Popielawach”. Franciszek Pieczka jest uosobieniem prostolinijnego bohatera, którego często grał.
Ciekawostki o Franciszku Pieczce
- Franciszkowi Pieczce przyznano honorowe obywatelstwo gminy Godów.
- Okrągłe 50 lat był w związku małżeńskim z Henryką, zmarłą w 2004 roku.
- Franciszek Pieczka został laureatem Orderu Orła Białego.
- Franciszek Pieczka zagrał jedną z głównych ról w znanym i lubianym serialu zatytułowanym „Ranczo”.
- W 2011 Franciszek Pieczka otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Motywem przyznania mu tej wysokiej nagrody były “wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej”.
Cytaty Franciszka Pieczki
„Polacy zapomnieli, że Ślązacy wywalczyli Śląsk dla Polski sami, kiedy Piłsudski bił się pod Kijowem.”
„Leśniakowi zamarzyło się np. kiedyś, a były to lata stalinowskie, abyśmy pomachali w trójkę przed ambasadą amerykańską i głośno zapiali. Próbowałem im to wybić z głowy, ale po tygodniu namawiania uległem i rzeczywiście wyznaczonego dnia o wyznaczonej godzinie przeszliśmy, pomachaliśmy i zapialiśmy. Cud Boski, że uszło nam to płazem.”
„Kiedy przez trzy sezony nosi się halabardę, traci się kontakt z rzemiosłem i popada w zgorzknienie.”
„Bardzo mi się dobrze tę rolę grało i nie uważam, że przynosi mi ujmę. Nigdy nie zapisałem się do żadnej partii. Ojciec przestrzegał mnie przed polityką. A film był dla dzieci. Dopiero po emisji zorientowaliśmy się, że partia zauważyła gigantyczny odzew u widzów i zaczęła to wygrywać politycznie. Naszą czwórkę postanowiono wykorzystać, gdy przewożono prochy pomordowanych w Majdanku do Brześcia. Mieliśmy ściągnąć tłumy ludzi, ale zakazali nam dawania autografów. Tymczasem tylko przyjechaliśmy i skończyła się partyjna akademia. Na nasz widok dzieci oszalały. Czułem się jak na rockowym koncercie.”
Źródła
- Zdjęcie
- Sławek (Flickr)
- Tresć
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Pieczka
- https://culture.pl/pl/tworca/franciszek-pieczka
- https://www.filmweb.pl/person/Franciszek+Pieczka-412