Franz Kafka, przyszedł na świat w Pradze 3 lipca 1883 roku. Zmarł w Kierling 3 czerwca 1924 roku. Jako czeski pisarz, którego twórczość prezentuje typ akcji parabolicznej, był z uwagi już na to za pewne reformatorem prozy dwudziestolecia międzywojennego.
Biografia i życiorys Franza Kafki
Franz Kafka przyszedł na świat w Pradze roku 1883. Tam też, w Pradze, spędził Kafka całe swe życie. Uczył się wpierw w szkole ludowej, następnie poszedł do gimnazjum. Następnie podjął się pracy naukowej, zdobywając tytuł doktora nauk na Niemieckim Uniwersytecie w Pradze. Mógł zatem mając to wykształcenie podjąć pracę w charakterze inspektora pracy w zakładzie ubezpieczeń, gdzie awansował w końcu na nadinspektora. Mieszkał w Pradze z rodzicami aż do ukończenia swych 35 urodzin, Jak dziś wiadomo, ojciec Kafki był osobą cokolwiek apodyktyczną, którą Kafka odbierał niekiedy całkiem negatywnie. Kafka tymczasem brał jednocześnie udział w toczącym się życiu intelektualnym środowiska literackiego w Pradze. Dzięki swej stałej i popłatnej jak na warunki pracy, mógł Kafka zgromadzić majątek na tyle dostateczny, by później odbywać europejskie eskapady, przy czym jednocześnie decydował się na podejmowanie leczenia, a to z uwagi na swoją formę, bowiem odczuwał szereg dolegliwości. Życie osobiste Kafki toczyło się swoimi ślady i nie obeszło się bez romansów przelotnych. Z jednego z takich związków urodziło się dziecko, lecz zmarło mając 10 lat. Natomiast Franz Kafka odszedł dość wcześnie, bo mając 40 lat, w okolicach Wiednia – w miejscowości Kierling.
W dorobku Kafki znajdują się jego słynne dzieła, takie jak na przykład „Wyrok”, później „Przemiany”, „Kolonia karna”, czy też „Proces” i „Zamek”, popełnił tez Kafka swe „Dzienniki”. Pierwszy plan dzieł Franza Kafki stanowi akcja paraboliczna przy zachowanym typie narracji o charakterze przypowieści. Dzieła Kafki są niezmiennie kamieniem milowym w dziedzinie literatury klasy światowej.
Ciekawostki o Franzu Kafce
- Symbolika jest za pewne w twórczości Kafki obecna nieprzypadkowo. Według badaczy jego twórczości oraz uczonych symbolika ta wzięła się z przeżywanych przez Kafkę objawów chorobowych, zwłaszcza depresyjno – schizofrenicznych. Stany lękowe, koszmary czy wreszcie kompleksy bohaterów, są obecne w parze z formą rozdwojenia jaźni.
- Stany wyobcowania, samotności i poczucia ciągłego zagrożenia Kafka doznawał na ogół leżąc w łóżku, w chwilach natomiast gdy takie samopoczucie mijało potrafił zabrać się do pracy literackiej, zapisując doznania w historiach wówczas wymyślanych.
- Językiem literackim Kafki był niemiecki.
- Życzeniem Kafki było, aby zniszczyć jego niedokończone dzieła po jego śmierci – życzenie jednak, jak wiadomo, nie zostało wypełnione.
Cytaty Franza Kafki
- „Człowiek nie może żyć bez nieustannej ufności w coś niezniszczalnego.”
- „Człowiek przychodzi na ten świat z krwawiącą raną.”
- „Ile szczęśliwych myśli zostaje zaduszonych pod kołdrą, kiedy się samotnie śpi w swoim łóżku, i ile nieszczęsnych snów się nią ogrzewa.”
- „Istnieją dwa grzechy główne, z których wywodzą się wszystkie inne: niecierpliwość i opieszałość. Przez niecierpliwość ludzie zostali wypędzeni z raju, przez opieszałość nie powracają tam.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
„300 postaci które zmieniły historię Polski i świata”. Videograf II, Chorzów 2008https://pl.wikipedia.org/wiki/Franz_Kafka
https://biografia24.pl/franz-kafka/
https://www.biography.com/people/franz-kafka-9359401