Freddie Mercury, a właściwie Farrokh Bulsara (1946-1991) był brytyjskim muzykiem, wokalistą rockowym i popowym, autorem tekstów, liderem zespołu Queen. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych muzyki popularnej w historii.
Krótki życiorys Freddiego Mercury’ego
Freddie Mercury, a właściwie Farrokh Bulasara, urodził się w Stone Town na Zanzibarze w 1946 roku. Był frontmanem brytyjskiej grupy Queen i autorem tekstów. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci w historii muzyki popularnej. W wyniku Rewolucji Zanzibarskiej przeprowadził w 1964 roku z rodzicami i siostrą do Londynu. Studiował na wydziale grafiki Ealing College of Art. Końcem lat 60′ wstąpił do muzycznej grupy Ibex. Następnie, w 1971 roku wstąpił do grupy Queen z którą to zrobił ogromną karierę. Największe przeboje zespołu to takie utwory jak „Bohemian Rhapsody”, „Don’t Stop Me Now”, „We Will Rock You” czy „We Are the Champions”. W 1974 roku przyznał się, że jest homoseksualistą, choć był w związku z Mary Austin. Jego pierwsza solowa płyta „Mr. Bad Guy” ukazała się w 1985 roku. W 1987 roku zdiagnozowano u niego AIDS. 23 listopada 1991 roku potwierdził spekulacje o swojej chorobie. Zmarł dzień po oświadczeniu.
Biografia rozszerzona Freddiego Mercury’ego
Młodość
Urodził się 5 września 1946 roku jako Farrokh Bulsara w Stone Town na Zanzibarze (obecnie Tanzania), w ówczesnej kolonii brytyjskiej.
Był synem brytyjskiego urzędnika. Rodzice wyznawali zaratusztrianizm. Chodził do szkoły, którą prowadziły brytyjskie zakonnice. Następnie do szkoły z internatem, położonej w miejscowości Panchgani w Indiach. Wówczas już nazywano go Freddi. Zdradzał talenty muzyczne, więc pobierał nauki gry na fortepianie, ale interesował go również teatr, chór, czy wreszcie sport, między innymi tenis stołowy. Zasilił wkrótce zespół muzyczny The Hectics. Później uczęszczał do szkoły w Bombaju, by kontynuować naukę w Zanzibarze, w szkole przy klasztorze Św. Józefa.
Emigracja
W wieku osiemnastu lat wyjechał do Londynu, co podyktowane było wojną domową w Zanzibarze. Wtedy już był zorientowany na muzykę oraz modę. Ukończył wówczas technikum Isleworth School, obecnie to West Thames College. Był to czas debiutu, bowiem wystąpił w sztuce pt. „The Kitchen” Arnolda Weskera. Wkrótce podjął studia na wydziale grafiki Ealing College of Art. Szkołę ukończył zostając grafikiem i projektantem. Dorabiał w sklepie jako sprzedawca używanej odzieży, pracując razem z Rogerem Taylorem. Poznał też Briana Maya, który razem z Taylorem prowadził zespół Smile. Freddie Mercury został bliskim przyjacielem zespołu. Zasilił zespół Ibex – był rok 1968 i jego pierwszy debiut związany z wykonaniem utworu Elvisa Presleya „Jailhouse Rock”. Znajdował się wtedy pod silnym wpływem artystycznym dokonań Jimiego Hendrixa, The Cream i Led Zeppelin.
Powstaje Queen
Wtedy to Freddie Mercury założył zespół Queen, tworząc własnoręcznie jej logo. Zbiegło się to w czasie ze zmianą nazwiska, właśnie na Mercury, czemu dał wyraz w wykonywanym utworze „My Fairy King”. Postanowił wówczas zmienić nazwisko Bulsara na Mercury, nawiązując do imienia rzymskiego boga. Zaczął ubierać się ekstrawagancko, by rzucać się w oczy. Na scenie pojawiał się ubrany w kostiumy z głębokimi wycięciami i falbanami, a także nie brakowało tam cekinów. Nie unikał makijażu, malując też paznokcie.
„Bohemian Rhapsody”
W tym czasie pojawił się utwór w wykonaniu Queen pod tytułem „Bohemian Rhapsody”, osiągając szczyty list przebojów. Była końcówka lat siedemdziesiątych. Wraz z rokiem 1980 Freddie Mercury ściął włosy i zapuścił wąsy. Był to jasny dowód, co podkreślała garderoba, że miał kontakt ze środowiskiem gejów, w którym faktycznie obracał się Mercury. Z czasem, zarost stał się nierozerwalnym elementem jego wizerunku.
Szczyty popularności
W latach osiemdziesiątych, wspólnie z Mayem, Taylorem i Deaconem, czyli grupą Queen zagrał na całym świecie ponad 700 koncertów. Aby pomieścić widownię koncerty odbywały się na przykład na stadionach sportowych. Legendarny okazał się występ grupy w 1986 roku na stadionie Wembley. Grupa dała też koncert za żelazną kurtyną, a dokładnie w Budapeszcie. Jak również w Ameryce Południowej, gromadząc na trybunach grubo ponad 100 tys. widzów. Do najlepszych koncertów w historii muzyki rockowej zalicza się dziś koncert charytatywny Live Aid z roku 1985. Natomiast spośród 17 utworów na płycie „Greatest Hits”, Freddie Mercury był autorem dziesięciu. Pisał utwory nie tylko rockowe i pop, bowiem również rockabilly, a nawet disco. Podczas komponowania utworów grał na instrumentach klawiszowych i gitarze.
Działalność solowa
Z początkiem lat osiemdziesiątych kolejne albumy i utwory Queen trafiały na szczyty list przebojów na całym świecie. Wraz z końcem roku 1982 członkowie zespołu postanowili odpocząć, zarówno od siebie, jak i muzyki Queen, skupiając się na realizacji solowych projektów. Freddie Mercury ze swym projektem wszedł do studia w roku 1983. Nagrał wówczas utwór „Love Kills”, jako element ścieżki dźwiękowej do reedytowanego filmu „Metropolis”. Tym nie mniej solowy album Mercurego z 1985 roku był porażką, a przynajmniej tak został oceniony przez krytykę i sprzedaż – sprzedano zaledwie 160 000 egzemplarzy. Wokalista nazwał album bardzo osobistym, sam skomponował wszystkie 11 utworów, z których większość to łagodne ballady. Materiał zamieszczony na płycie nagranej był bardzo różnorodny – od dyskotekowego po monumentalny.
„Barcelona”
Dużym wydarzeniem była płyta Mercurego pod tytułem „Barcelona”, nagrana z Montserrat Caballe, śpiewaczką katalońską (stąd też tytuł płyty). Sam proces nagrywania płyty okazał się być wydarzeniem legendarnym, a to ze względu na fakt, iż sesje trwały dość długo, polegając na wielu próbach wokalnych. Nagrywanie przyniosło Mercuremu i diwie niesamowicie silną więź, o czym oboje mówili już w ślad za wykonaniem remiksów. Freddie Mercury był jedynym wokalistą z obszaru rocka, któremu udało się wykorzystać talent katalońskiej śpiewaczki, bowiem otrzymywała ona później wiele innych podobnych propozycji, jednak za każdym razem odmawiała, twierdząc, że tylko Mercury potrafił podejmować tematy muzyczne zgodnie z duchem wokalnym, który im towarzyszył.
Zmierzch bożyszcz
W 1986 Mercuremu nadarzyła się okazja, by nagrać utwór do musicalu „Time” Deve’a Clarka. Ich znajomość pozwoliła na stworzenie utworu „In My Defence”, który jeszcze tego samego roku 1986 trafił na 32. miejsce na liście przebojów. Wówczas to też koncertował z Queen. Natomiast z początkiem roku 1987 artysta wydał singel zatytułowany „The Great Pretender”, lądując w czołówce brytyjskich list przebojów. Singel z tej płyty „The Freddie Mercury Album”, z remiksem „Living on My Own” trafił na pierwsze miejsce listy przebojów w USA już po jego śmierci w 1992 roku.
Śmierć
Freddie Mercury zmarł w swoim domu Garden Lodge w Londynie, 24 listopada roku 1991. Powodem bezpośrednim zgonu było grzybicze zapalenie płuc, a to w związku z osłabieniem odporności wywołanym AIDS. Miał 45 lat.
Ciekawostki o Freddiem Mercurym
- Autorzy filmu „Freddies Millions” (wyprodukowanego przez BBC 3, w roku 2004) twierdzą, że w ciągu swojego życia wokalista wydał na organizację imprez blisko 5 mln funtów, a na same narkotyki (w tym głównie kokainę) przynajmniej pół miliona funtów.
- Mierzył 177 cm wzrostu.
- Twierdził, że oprócz zębów, jest idealny. Na początku kariery wokalista myślał o usunięciu swojego tyłozgryzu, czego nie uczynił z powodu braku czasu i obaw o zmianę głosu.
- Freddie Mercury był biseksualny, choć w niektórych wywiadach określał siebie również jako gej. Swoich kochanków wokalista obdarowywał drogimi prezentami.
- W 2000 roku w Wielkiej Brytanii ukazało się wydawnictwo pt. „Freddie Mercury: Solo”, które zawiera solowe dokonania wokalisty włącznie z utworami w wersjach demo i instrumentalnych, na, tu uwaga – 10 płytach CD.
- Twierdził, że wystarczają mu 3-4 godziny snu dziennie.
- Freddie Mercury współpracował z wieloma artystami. Wziął udział w nagraniach takich artystów jak Eddie Howell, Roger Taylor czy też Billy Squier. Był również producentem płyty Petera Strakera „This One’s on Me”. Mercury współpracował z Michaelem Jacksonem – wspólnie nagrali utwory „There Must Be More to Life Than This”, „State of Shock” oraz „Victory”.
- Osobom ze swojego otoczenia lubił nadawać żeńskie przydomki.
- Przez wiele lat borykał się ze zdrowotnymi skutkami zawodowego śpiewania, mając tak zwane guzki głosowe. Odmawiał jednak interwencji chirurgicznej i wspierał się parowym inhalatorem oraz pastylkami.
- Freddie Mercury zasłynął z charakterystycznej i niezwykłej dla rockowych wokalistów barwy głosu oraz skali, która wynosiła cztery oktawy. Choć śpiewał czysto technicznie oraz w różnych stylach, to utrzymywał, że nigdy nie uczył się śpiewu. Podczas występów na żywo śpiewał zazwyczaj niższym głosem niż podczas nagrań studyjnych. Z biegiem lat jego głos obniżył się, co było spowodowane paleniem papierosów.
- Znakiem rozpoznawczym Mercurego był mikrofon ze statywem odkręconym od jego podstawy, ponieważ stabilizator uniemożliwiał mu swobodne poruszanie się po scenie.
- W czasie jeszcze swej edukacji, na wakacjach, przyszły wokalista dorabiał w dziale cateringu na lotnisku Heathrow.
- W związku z tym, że nosił rozpoznawalny zarost, fani przysyłali mu maszynki do golenia oraz żyletki. W klasyfikacji All Media Guide, wąsy wokalisty zostały nagrodzone w kategorii „Best overall”
- Wbrew temu co może powiedzieć o nim jego wizerunek sceniczny, Freddie był osobą wycofaną i dość skrytą.
- Show zespołu Queen w Ameryce Południowej w Sao Paulo zgromadziło na koncercie 130 000 widzów. Ostatni koncert grupy w angielskim Knebworth Park 9 sierpnia 1986 obejrzało na żywo 150 000 widzów. Koncert Live Aid z 1985 roku zgromadził przed telewizorami ponad 1,6 miliarda ludzi.
- Freddie Mercury w testamencie zapisał po 500 tysięcy funtów dla swojego partnera Jima Huttona, kucharza Joe Fanelliego, iosobistego asystenta Petera Freestona oraz 100 tysięcy dla kierowcy i ochroniarza Terrego Giddingsona. Swojej wieloletniej przyjaciółce Mary Austin przepisał Dom Gardne Lodge oraz 50% pozostałego majątku i przyszłych dochodów, a po 25% przepisał dla swojej matki Jery oraz siostry Kashmiry. Chociaż wielokrotnie wspierał za życia badania na AIDS, to wbrew powszechnej opinii, nie przekazał na te cele nawet części majątku.
- W 2018 roku do kin wszedł film o zespole Queen i jego wokaliście. W rolę Freddiego Mercury’ego wcielił się amerykański aktor egipskiego pochodzenia, Rami Malek. Aby poruszać się jak Freddie, Rami studiował sceniczny sposób poruszania się Lizy Minnelli w „Kabarecie” i występy Jimiego Hendrixa, Davida Bowiego oraz Arethy Franklin. Podobno to właśnie te postacie inspirowały styl poruszania się artysty.
Cytaty Freddiego Mercury’ego
„Dziesięć lat temu znałem tylko 3 akordy na gitarę. Teraz w 1982 roku znam 3 akordy na gitarę.”
„Im większe, tym lepsze. Wszystko.”
„Nie chcę iść do nieba! W piekle można spotkać ciekawszych ludzi.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Freddie_Mercuryhttp://freddiemercury.queen.pl/
https://biografia24.pl/freddie-mercury/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: