Goran Karan przyszedł na świat w Belgradzie 2 kwietnia 1964 roku. Jest chorwackim piosenkarzem urodzonym w Serbii, który został reprezentantem Chorwacji w 45. Konkursie Piosenki Eurowizji roku 2000.
Biografia i życiorys Gorana Karana
Początki kariery Gorana Karana sięgają lat 80., był bowiem wokalistą takich grup jak Zippo, The Ninth Circle oraz Epicentre, później liderował zespołowi rockowemu Big Blue. Rok 1995 był jego swoistym przełomem, a to z uwagi na fakt, iż za piosenkę „Priznaj mi” zdobyl nagrodę w kategorii „przebój roku”. Oznaczało to również ukazanie się albumu studyjnego „Na putu za rajski grad” i nagrany w języku angielskim „Road to Promised Land”.
Rok 1997 był czasem rozpoczęcia jego kariery solowej. Pod koniec 1998 roku skorzystał z okazji by zagrać główną męską rolę sztuki „Rock It”, którą wystawiono w wiedeńskim teatrze Ronacher. W 1999 roku natomiast Karan wydał swój debiutancki studyjny album solowy zatytułowany „Kao da te ne volim”. Krążek uzyskał status platyny jako bestseller. W tym samym roku Koran za sprawą plebiscytów przeprowadzanych przez rozgłośnie radiowe oraz gazety został „piosenkarzem roku”.
W 2000 roku został reprezentantem Chorwacji w 45. Konkursie Piosenki Eurowizji zajmując tam iejsce dziewiąte. Popularność wtedy wzrosła, więc ruszył z koncertami w Stanach Zjednoczonych. Później, lecz zaledwie kilka tygodni po tournée zdobył prestiżową chorwacką nagrodę „Porin” w trzech kategoriach: „Najlepszy album muzyki pop” oraz „Najlepsza współpraca” i „Najlepszy męski wokal”.
Album kompilacyjny Karana zatytułowany „Dalmatinske suze – 16 hitova”, ukazał się w 2001 roku, odnosząc sukces z dwoma popularnymi utworami lansowanymi przez media.
W 2004 roku Karan wystartował na festiwalu Suncane Skala. Na przełomie 2004 i 2005 roku nagrał i wydał materiał „Od srca do usana”. W 2005 roku natomiast Goran Karan został jurorem programu „Hrvatski idol”, czyli w chorwackiej wersji „Idola”, wydając również wtedy swoją drugą płytę kompilacyjną zawierającą największe przeboje, a zatytułowaną „Zlatna kolekcija”.
Latem 2007 roku Karan skomponował utwór zatytułowany „Ovo nije kraj” napisany ku pamięci ofiar, które poniosły tragiczną śmierć na skutek pożarów w Kornati, w której zginęło 13 osób. W 2008 roku ukazała się piąta płyta studyjna Karana pod tytułem „Dite jubavi”.
Rok 2009 oznaczał dla niego trasę koncertową po USA i Kanadzie. W 2010 roku Karan napisał warstwę liryczną do piosenki „Do zadnjeg daha”, która została oficjalnym hymnem Mistrzostw Europy w Piłce Wodnej organizowanych w Zagrzebiu.
W marcu 2011 roku światło półek sklepowych ujrzał jego koncertowy album „Romanca pod zvizdama”. W kwietniu 2012 roku Karan wystąpił ze swym repertuarem w Polsce, podczas koncertu Serce Dalmacji „Melodie znad Adriatyku”. W sierpniu Wydawnictwo Muzyczne ESKA przyłożyło się do wydania na polskim rynku zapisu audiowizualnego całego koncertu.
W 2013 roku premierę miała szósta płyta Gorana Karana zatytułowana „Čovik tvoj”.
Ciekawostki o Goranie Karanie
- Goran Karan jest autorem sześciu albumów studyjnych, które rozeszły się najszerzej w historii chorwackiem muzyki popularnej, w tym również dwa albumy kompilacyjne, które zdobyły również popularność za oceanem.
- Pod koniec 1998 roku Goran Karan zagrał główną męską rolę w popularnej sztuce zatytułowanej „Rock It”, którą wystawiano w teatrze Ronacher w Wiedniu. Libretto spektaklu oparto na mieszance przebojów z aż ośmiu utworów musicalowych, w tym takich głośnych jak „Grease”, „Hair” oraz „Jesus Christ Superstar”.
- Za sprawą utworu zatytułowanego „Ružo moja bila” Gora Karan wygrał Split Festival i festiwal Suncane skale, biorąc jednoczesnie udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych „Dora 2005” z numerem „Bijele zastave”, z którym zajął ostatecznie świetne ósme miejsce.
Cytaty Gorana Karana
„Głównym celem Eurowizji jest zabawa. Uważam, że istnieje wiele dróg do wyrażania radości, a muzyką i tańcem można najlepiej dzielić się z ludźmi. Myślę także, że Eurowizja jest dobrym miejscem dla muzyków oraz publiczności z całej Europy. Przyglądając się konkursowi bardziej wnikliwie można stwierdzić, że setki milionów telewidzów mogą pomóc Tobie w karierze. Przykładem może być ABBA.”
„Miałem to szczęście, że poznałem kilku polskich artystów. Mam nadzieję, że spotkam ich więcej. Mariusz Kalaga, Teresa Werner i Jacek Silski to piosenkarze, z którymi mam zaszczyt występować.”
„Moje przesłanie zawsze brzmi: „Tylko miłość”.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Goran_Karanhttps://www.facebook.com/gorankaran.hr/
http://naszemiasto.pl/artykul/goran-karan-moje-przeslanie-to-tylko-milosc-wywiad,4526998,art,t,id,tm.html
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Roberta F.. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Miłość, muzyka i taniec – poezja życia. Czyż można chcieć więcej? Chyba tylko tyle, żeby pan Gotan Karan jak najdłużej śpiewał o miłości.