Grażyna Brodzińska przyszła na świat w Krakowie 3 maja 1951 roku. Jest polską śpiewaczką operetkową, musicalową oraz operową, również aktorką.
Biografia i życiorys Grażyny Brodzińskiej
Grażyna Brodzińska jest córką reżysera Edmunda Waydy oraz śpiewaczki Ireny Brodzińskiej, jej mężem natomiast jest aktor Damian Damięcki. Ma też bratanice będącą śpiewaczką i skrzypaczką, nazwiskiem Natalia Brodzińska.
Grażyna Brodzińska wpierw ukończyła szkołę o profilu baletowym. Później znalazła się w gdyńskiej szkole – Studio Wokalno-Aktorskie Danuty Baduszkowej. Lekcje śpiewu uczyła pobierała u profesor Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Następnie doskonaliła wokalny warsztat przez dziesięć lat, a to pod opieką Urszuli Trawińska-Moroz i Ryszarda Karczykowskiego. Na scenie debiutowała w roku 1970, czyli jeszcze podczas swych studiów w Gdyni.
Na przestrzeni lat 1969-1976 Grażyna Brodzińska pracowała w gdyńskim Teatrze Muzyczny. W późniejszych latach śpiewała w szczecińskim Teatrze Muzycznym. Została w końcu solistką Operetki Warszawskiej i warszawskiego Teatru Muzycznego Roma. Od roku 2002 podejmuje współprace między innymi z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Nagrała dotąd trzy recitale telewizyjne. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą.
Grażyna Brodzińska prezentuje repertuar operetkowy, również operowy, musicalowy oraz śpiewa piosenki ze światowych repertuarów. Współpracuje z wieloma orkiestrami operowymi i filharmonicznymi w kraju. Dokonała już licznych nagrań radiowych i telewizyjnych.
Artystka występowała także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, również w Austrii, Italii, Anglii, Belgii, Izraelu, Australii i Holandii.
W Kammeroper w Wiedniu Brodzińska zaśpiewała słynną partię Eurydyki w operetce autorstwa Offenbacha „Orfeusz w piekle” oraz wykonywała partię Zerliny w jakże popularnej operze Mozarta „Don Giovanni”. W Teatrze Wielkim w Warszawie natomiast śpiewała gościnnie między innymi partię Adeli w „Zemście nietoperza” Straussa i partię Kasi w operze „Nędza uszczęśliwiona” Kamieńskiego.
Ciekawostki o Grażynie Brodzińskiej
- Grażyna Brodzińska każdego roku śpiewa na krynickim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Niegdyś dyrektor artystyczny festiwalu, mianowicie Bogusław Kaczyński, powiedział o Brodzińskiej: „Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej”.
- Brała udział w cyklu emitowanym przez telewizje, pod batutą i z humorem Macieja Niesiołowskiego.
- W 2000 roku Brodzińska odebrała prestiżową statuetkę Ariona, którą przyznaje Sekcja Teatrów Muzycznych ZASP-u z okazji Dnia Artysty Śpiewaka.
- W 2006 roku Grażyna Brodzińska otrzymała Złotą Myśl – nagrodę dla zasłużonych kulturze i nauce.
- Jej ostatnia płyta w 2004 roku zdobyła laur Złotej Płyty.
- W 2015 roku Brodzińską uhonorowano Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Cytaty Grażyny Brodzińskiej
„(…) wielu ludzi pragnie przez trzy godziny znaleźć się w innym świecie, nie myśląc o codzienności. Chce spędzić czas ze wspaniałą muzyką, czytelną akcją sceniczną i happy endem. Tu moim zdaniem tkwi sekret sukcesu operetki.”
„Mam ogromny sentyment do Śląska.”
„Każdy zawód, w którym się pracuje, trzeba wykonywać z pasją, codzienne zajęcia muszą sprawiać ogromną radość i przyjemność. A ja swoją pracę kocham niemal od zawsze. Im dłużej przebywa się na scenie, tym większa jest odpowiedzialność, świadomość, że trzeba wszystko wykonywać niemal doskonale. Artysta na scenie powinien być bezwzględnie szczery.”
„(…) należę do grupy skromnych i delikatnych osób, które w dodatku nie bardzo lubią mówić o sobie. Nie jestem w życiu przebojowa, nie rozpycham się łokciami.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Gra%C5%BCyna_Brodzi%C5%84ska
- http://www.grazynabrodzinska.pl/
- https://www.last.fm/pl/music/Gra%C5%BCyna+Brodzi%C5%84ska/+wiki
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Biblioteka Publiczna dzielnicy Bemowo miasta stołecznego Warszawy. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.5.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: