Halina Maria Frąckowiak przyszła na świat w Poznaniu 10 kwietnia 1947 roku. Jest polską piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów. Do jej największych przebojów należą takie jak „Za mną nie oglądaj się”, „Napisz, proszę”, „Czekam tu”, czy też „Ktoś”.
Krótki życiorys Haliny Frąckowiak
Mając szesnaście lat, Halina Frąckowiak dostała się do „Złotej Dziesiątki” II Festiwalu młodych talentów w Szczecinie. Swój pierwszy utwór „Cień i ty” nagrała z zespołem Tarpany (na przełomie roku 1965 i 1966).
W 1968 roku natomiast występowała już będąc wokalistką Drumlersów. Mimo wielu występów w TV, zespół przeszedł szybko do zapomnienia. Frąckowiak zaczęła wówczas współpracę z zespołem ABC Andrzeja Nebeskiego – grupa ta została następnie producentem takich hitów jak „Napisz, proszę”, a ich piosenka „Czekam tu” została nagrodzona na festiwalu w Opolu. Lata 1970-72 to z kolei pasmo niewątpliwych sukcesów grupy, a sama Halina Frąckowiak stała się gwiazdą.
Artystka zdecydowała się jednakowoż na karierę solową (w roku 1972). Koncertowała wtedy za granicą, na festiwalach chociażby w Dreźnie, Rostocku, czy też Belgradzie – tam też zdobywając nagrody. Jej pierwszy projekt solo zaowocował płytą „Ida” – album ukazał się w 1974 roku i to ten czas rozpoczął cykl jej nowych albumów: „Geira” (w roku 1977), „Ogród Luizy” (w 1981 r.), czy też „Serca gwiazd” (1983), wreszcie popularny „Halina Frąckowiak” (1987) oraz „Przystanek bez drogowskazu … Garaże gwiazd”, który wyszedł w 2005 roku. W 2008 roku ukazała się piosenka „Papierowy księżyc” w zupełnie przetworzonej aranżacji, z młodym i twórczym zespołem o nazwie Muchy.
Biografia rozszerzona Haliny Frąckowiak
Debiut artystyczny Haliny Frąckowiak miał miejsce w 1963 roku, imprezą na której debiutowała był szczeciński Festiwal Młodych Talentów. Jej konkurencję na tej imprezie stanowiły takie osoby jak Krzysztof Klenczon, Zdzisława Sośnicka i sława – Czesław Niemen.
„Złota Dziesiątka”
Halina Frąckowiak zdobyła laury „Złotej Dziesiątki”. Zdobywała później nagrody w Opolu, czy też w Kołobrzegu, co miało miejsce kolejno w 1969 r., 1976 r., 1988 r., 1991 r. i 1993 r.. Natomiast jeszcze w roku 1975 nagrodzono ją w Opolu „Miss Obiektywu”.
Frąckowiak i Drumlers
Na uwagę zasługuje z pewnością fakt jej współpracy z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, czy też Grupa ABC, Tarpany oraz Drumlers, wtedy to Halina Frąckowiak wylansowała swoje zdecydowanie największe przeboje (wystarczy przecież wspomnieć numery jak ten zatytułowany „Ktoś”, później „Czekam tu”, „Napisz, proszę”, czy też „Za mną nie oglądaj się”). Jednocześnie Frąckowiak doskonaliła swoje umiejętności wokalne u uznanej w tej dziedzinie Alicji Barskiej.
Szczyty popularności
Karierę solową rozpoczęła w 1972 roku. Była kilkakrotnie zwyciężczynią plebiscytu lansującego najpopularniejszych artystów. Koncertowała również za granicą, w miejscach takich jak Drezno, Ostenda i Rostock. Zdobyła „Złoty Mikrofon” Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej.
Wypadek
W roku 1990 miał miejsce poważny wypadek drogowy z udziałem Haliny Frąckowiak. Pokaleczeniu uległa twarz artystki, a złamania nóg były poważniejsze niż się początkowo zdawało. W efekcie musiała poddać się wielomiesięcznej rehabilitacji. Mógł być to powód, dla którego artystka porzuci pracę w branży popularnej, jednak nie miało miejsca nic z tych rzeczy – Halina Frąckowiak wyszła z tego silniejsza niż kiedykolwiek.
Zawrotna ilość 20 płyt
Halina Frąckowiak ma w swym dorobku zawrotną ilość ponad 20 płyt długogrających. Koncertowała w wielu miejscach, zarówno Europy, jak i USA i Kanady. Do jej sukcesów zaliczyć można zwłaszcza te pierwsze laury za granicą zachodnią Polski, bowiem później sprawy potoczyły się już siłą tegoż rozpędu.
Na uwagę zasługuje zwłaszcza fascynacja Haliny Frąckowiak poezją Kazimierza Wierzyńskiego, stąd też cała jej płyty zatytułowana „Ogród Luizy”, zawierająca liryki miłosne.
Ciekawostki o Halinie Frąckowiak
- Nagrała takie przeboje jak „Papierowy księżyc” czy „Anna już tu nie mieszka”.
- Otrzymała Złotą Płytę za całokształt dokonań artystycznych, wręczoną przez Polskie Nagrania.
- W 2008 roku ukazało się nowe nagranie jej przeboju „Papierowy księżyc”, wykonane we współpracy z zespołem Muchy.
- Halina Frąckowiak popierała w wyborach prezydenckich w 2010 roku Jarosława Kaczyńskiego, wchodząc jednocześnie w skład komitetu popierającego tą kandydaturę.
- Halina Frąckowiak była żoną politologa Józefa Szaniawskiego. Ze związku urodził się syn Filip Frąckowiak.
Cytaty Haliny Frąckowiak
„Wszystko, czego doświadczamy w życiu, także smutek i cierpienie pozostają w naszej pamięci. Ale cierpienia nie należy w sobie pielęgnować.”
„To jeszcze nie koniec mojej podróży przez muzykę. Idę dalej…”
„Myślałam, że moje śpiewanie jest sprawą przypadku, ale dziś już wiem, że przypadek to uświadomiona konieczność…”
„Bawimy się w życie –
– Życie nami bawi się.
Co czego odbiciem,
Co jest prawdą, a co snem.
Każdy z nas chce”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- Zdjęcie
- Fryta 73 (Flickr)
- Treść
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Halina_Fr%C4%85ckowiak
- https://muzyka.dlastudenta.pl/artysta/Halina_Frackowiak/biografia,3796.html
- http://www.polskirock.art.pl/halina-frackowiak,m499,biografia.html
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: