Hanna Gronkiewicz Waltz jest niezwykle rozpoznawalnym politykiem, jako zajmująca fotel prezydenta Warszawy, ale nie tylko. Była bowiem zaangażowana przez lata w politykę biznesową NBP, a zanim do tego doszło w działania chociażby w ramach NSZZ „Solidarność”.
Spis treści
Biografia i życiorys Hanny Gronkiewicz-Waltz
Hanna Gronkiewicz-Waltz przyszła na świat 4 listopada 1952 roku w Warszawie. W 1975 roku ukończyła studia prawnicze Uniwersytetu Warszawskiego. Należała do osób zakładających na uczelni pierwsze struktury NSZZ „Solidarność”. W roku 1981 zdobyła w zakresie prawa gospodarczego doktorat. Natomiast habilitację zdobyła w 1993 roku, będąc już prezesem NBP. Z kolei tytuł profesora nauk prawnych zdobyła w 2013 roku. Była pracownikiem Wydziału Prawa i Administracji UW. W latach 1990–1992 działała jako adiunkt na Wydziale Prawa Kanonicznego warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej. Od 1994 jako profesor UW.
Lata dziewięćdziesiąte upłynęły Hannie Gronkiewicz-Waltz na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Później również w Radzie Polityki Pieniężnej. W roku 1995 ubiegała się też o fotel prezydenta RP, lecz z nikłym poparciem.
W latach 2001 – 2004 jako wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W 2005 zasiliła skład Platformy Obywatelskiej, rok później jako wiceprzewodnicząca tego ugrupowania. Od roku 2006 jest prezydentem Warszawy. Zasługą Hanny Gronkiewicz-Waltz jest wiele nowych inwestycji oraz usprawnień w działaniu starych.
Hanna Gronkiewicz-Waltz należy obecnie do osób zamieszanych w skandaliczne praktyki reprywatyzowane w Warszawie, a związane ze zwrotem mienia upaństwowionego za sprawą tzw. dekretu Bieruta. Sprawa wciąż nie jest jasna, natomiast istnieje spora ilość nieporozumień, które rzucają się cieniem na prezydenturze Hanny Gronkiewicz-Waltz, zwłaszcza, że w sprawę zamieszana była, jak sama stwierdziła, grupa przestępcza.
Ciekawostki o Hannie Gronkiewicz-Waltz
- Jej ojciec był prawnikiem i powstańcem warszawskim.
- Posiada znakomite wyższe wykształcenie. Jest profesorem nauk prawnych, natomiast aspekt gospodarczy w jakim pisała dokrorat i habilitacje był ściśle związany z gospodarką centralnie sterowaną czasów PRL.
- Inicjowała założenie na Uniwersytecie Warszawskim pierwszych struktur NSZZ „Solidarność”.
- Afera reprywatyzacyjna, jaką obecnie eksploatują media, może wnosić, że była faktycznie zamieszana w skandaliczne praktyki dotyczące wykupu i przejęcia mienia w Warszawie.
Cytaty Hanny Gronkiewicz-Waltz
„Bywałam uwodzona na uniwersytecie, gdy studenci próbowali ode mnie wycisnąć tym sposobem zaliczenie. W życiu politycznym próbuję się na to uodpornić, ale cóż, człowiek jest próżny. Mobilizuję się jednak i gaszę takie zapędy, bo w atmosferze erotyzmu trudno się pracuje. Obserwuję w świecie, że kobiety, robiąc karierę polityczną, maskują swoją płeć: nie malują się, nie farbują włosów. Ja uważam, że kobita jest kobita. Codziennie walczę ze sobą przed lustrem, by zachować w wyglądzie coś z kobiecości, a jednocześnie wyglądać nobliwie. W korespondencji bankowej zdarzają się miłosne listy do prezesa. Ale pojedyncze. Osoba publiczna, która ma rodzinę, nie powinna pozwalać sobie na romanse. Choć pewnie ludzie by coś takiego politykowi wybaczyli w myśl zasady: swój chłop, i wypije trochę, i skoczy w bok, to ludzka rzecz. Największą umiejętnością jest prowadzić grę z wyczuciem granic. Mistrzem czarującej rozmowy jest premier Buzek. Widziałam, że świetnie tańczy, choć mnie nigdy nie poprosił. Gdy pierwszy raz powiedział: „Jest pani genialna”, zrobił na mnie wrażenie. Dopiero kiedy usłyszałam, że mówi to także innej, zwątpiłam.”
Źródła
- Zdjęcie
- Platforma Obywatelska RP
- Treść
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Hanna_Gronkiewicz-Waltz
- https://wiadomosci.wp.pl/hanna-gronkiewicz-waltz-6139084886066817c