Harrison Ford (ur. 1942) to jeden z najpopularniejszych aktorów światowego kina. Znany m.in. z kreacji Indiany Jonesa z cyklu filmów pod tym samym tytułem oraz z roli Hana Solo z „Gwiezdnych wojen”.
Wzrost: 174 cm
Instagram: @sharonstone
Harrison Ford – chłopak z Chicago
Harrison Ford urodził się 13 lipca 1942 roku w Chicago w stanie Illinois w rodzinie Dorothy (z domu Nidelman) i Christophera Forda. Matka była aktorką radiową, ojciec aktorem i dyrektorem reklamy. Trzy lata później na świat przyszedł drugi syn pary – Terence „Terry” (ur. 21 kwietnia 1945). Rodzina miała mieszane pochodzenie irlandzko-niemieckie, zaś dziadkowie przyszłego aktora byli żydowskimi imigrantami z Mińska. Przodkowie ze strony ojca – i on sam – byli katolikami, zaś wstępni ze strony matki – wyznania mojżeszowego.
Harrison dorastał na przedmieściach Chicago i od młodych lat był społecznie zaangażowany w działania różnych organizacji: skautingu, a później amerykańskiego bractwa Sigma Nu. Już w czasie nauki w Maine East High School w końcu lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia udzielał się jako spiker w uruchomionej tam właśnie stacji radiowej. Następnie podjął naukę w Ripon College w Wisconsin. Szkoły jednak nie ukończył, gdyż przerwał edukację dla aktorstwa. Przeniósł się do Los Angeles, gdzie rozpoczął karierę.
Harrison Ford – Indiana Jones i inne filmy
Początkowo chciał pracować wcale nie w filmie, ale w radiu, jednak – szczęśliwie dla kina – jego podanie o pracę do stacji radiowej zostało odrzucone. Wtedy postanowił spróbować swoich sił na ekranie. Zadebiutował w filmie „Spryciarz Ed” i w pierwszych latach pracował na kontrakcie w wytwórni Columbia Pictures. Niestety ani pierwszy film, ani kolejne, nie wypadły dobrze. W tych produkcjach nawet nie był wymieniany w napisach. W latach 70. otrzymywał jedynie propozycje epizodyczne, ale za to u znanych reżyserów: Antonioniego, Lucasa, Coppoli. Wcześniej, za Oceanem triumfy święcił inny aktor o takim samym imieniu i nazwisku. Tamten Harrison Ford – legenda filmu niemego – zagrał w ponad 80 produkcjach (zmarł w 1957 roku), dlatego aby widzowie nie pomylili gwiazdy z debiutantem, młodemu Fordowi dodano drugą literę imienia. Odtąd nazywał się „Harrison J. Ford”. Po latach gwiazdor „Indiany Jonesa” przyznał, że nie wiedział o istnieniu sławnego poprzednika i usunął literę J ze swoich danych.
Rozpoczął współpracę z wytwórnią Universal Studios, zagrał niedużą rolę w „Uciekającym punkcie” i zdecydował, że odtąd będzie w inny sposób zarabiał na chleb. Jako stolarz. Robienie półek i krzeseł to do dziś jego hobby.
Po trzech latach przerwy otrzymał propozycję w „Amerykańskim graffiti” w reżyserii George’a Lucasa. W roli Boba Falfy wypadł doskonale, a relacje z reżyserem wpłynęły w znacznym stopniu na przebieg późniejszej kariery aktorskiej Forda. Film odniósł ogromny sukces kasowy, a młody aktor został wreszcie dostrzeżony przez widzów i przez krytykę.
Przełom w karierze aktorskiej Forda nadszedł wraz z rokiem 1977 i rolą Hana Solo w epizodach IV, V i VI „Gwiezdnych wojen” u George’a Lucasa. A wszystko zaczęło się od tego, że w 1975 roku Lucas poszukiwał nowych odtwórców do roli w mega produkcji „Star wars”. Na przesłuchanie stawili się m.in.: Kurt Russell, Sylvester Stallone, Bill Murray, Burt Reynolds, Jack Nicholson, Al Pacino, Steve Martin, Perry King. Ford – na prośbę reżysera – miał pomagać w przesłuchaniach, czytając linijki tekstu z innymi aktorami. Okazał się na tyle dobry, że sam został obsadzony w filmie. Ford został też zaproszony do kolejnych części futurystycznych produkcji: „Imperium kontratakuje” i „Powrót Jedi”.
Miał nawet osobliwą prośbę do reżysera George’a Lucasa – chciał mianowicie żeby w ostatniej części uśmiercić graną przez niego postać. Lucas jednak odmówił.
Ogromny sukces zaskarbił sobie rolą Indiany Jonesa w kolejnych produkcjach serii „Indiana Jones”, poświęconych przygodom tytułowego bohatera. Seria z kultowym archeologiem, którego grał Ford, przeszła do historii kina, lecz niewiele brakowało, by aktor nie dostał roli. Zanim w 1981 roku zagrał Indianę Jonesa w filmie „Poszukiwacze zaginionej arki” – producenci Steven Spielberg i George Lucas zastanawiali się nad obsadą. Pierwszy był zdecydowanym zwolennikiem zaangażowania Forda, lecz drugi się wahał. Dopiero gdy Tom Selleck – kandydat do roli naukowca odrzucił propozycję, kreację tę zaoferowano Fordowi. Trzy lata później nakręcono prequel „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”, a w 1989 r. sequel „Indiana Jones i ostatnia krucjata”. W 1992 r. Ford znów powrócił do kultowej produkcji dzięki epizodowi w serialu „Kroniki młodego Indiany Jonesa” i roli w czwartym filmie „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” (2008). Obraz święcił sukcesy kasowe – jako drugi najlepiej zarabiający film na świecie, ale opinie krytyków były podzielone. Ford zaś… zdecydowany był zagrać w kolejnym filmie z cyklu, jeśli produkcja będzie możliwa w najbliższym czasie.
Być może przez pryzmat tej produkcji zapisał się w pamięci widowni jako „twardy facet”, ale ma w swoim dorobku również ambitne kreacje dramatyczne, role amantów, kreacje w thrillerach i w filmach akcji. Kolejny przełom w aktorskiej karierze Forda przyniósł rok 1984 i rola w kultowym filmie Ridleya Scotta „Łowca androidów” („Blade Runner”). Wkrótce filmografia aktora wzbogaciła się o kolejne tytuły. Za rolę w „Świadku” Petera Weira, został nominowany do Oscara. W 1995 roku zagrał w filmie „Sabrina”, partnerując Julii Ormond. W komedii romantycznej zostali ocenieni jako jeden z najlepszych duetów na ekranie w końcu ubiegłego stulecia.
„Czas Apokalipsy”, „Wybrzeże Moskitów”, „E.T” z kreacjami Forda również doskonale zapisały się w pamięci widzów, a przy tym osiągnęły dobre notowania kasowe.
W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wystąpił w takich produkcjach, jak: „Ścigany” i „Czas patriotów”. W 2000 roku otrzymał nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego za całokształt twórczości.
W ostatnim czasie gwiazda Forda nie świeci już tak intensywnym blaskiem, jak w czasie największych sukcesów z lat współpracy z Lucasem czy Spielbergiem. Ford zaczął przyjmować również inne propozycje – wystąpił w „Crossing Over”, był narratorem filmu dokumentalnego o Dalajlamie. W 2015 roku po ponad trzech dekadach, jakie minęły od premiery „Powrotu Jedi” znów zagrał Hana Solo – tym razem w produkcji „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”.
Harrison Ford – żony, dzieci
Kiedy rozpoczynał aktorską karierę w latach 60., był już głową rodziny – miał żonę i dwóch synów. W 1964 roku poślubił bowiem Mary Marquardt, i to dla tego związku gotów był zrezygnować z aktorstwa, kiedy okazało się, że nie przynosi ono wystarczających profitów, by zapewnić wszystkim odpowiednie warunki bytowe. Para doczekała się dwóch synów: Benjamin Ford urodził się w 1967 roku, a młodszy o dwa lata brat – Willard Ford – w 1969 roku.
Małżeństwo przetrwało 15 lat, ale w 1979 roku zakończyło się rozwodem.
Cztery lata później Ford wstąpił w kolejny związek małżeński. Tym razem wybranką okazała się Melissa Mathison, którą poślubił w 1983 roku. Ten związek przetrwał ponad dwie dekady, jednak w 2004 roku również się rozstali. Para także doczekała się dwójki dzieci: syn Malcolm Ford urodził się w 1987 roku, zaś córka Georgia w 1990 roku.
Obecnie aktor związany jest z koleżanką po fachu – jego żoną jest Calista Flockhart. Są małżeństwem od 2010 roku. Para pobrała się w Santa Fe, w stanie Nowy Meksyk i wspólnie wychowuje chłopca Liama Flockharta, którego Calista adoptowała w 2001 roku.
Harrison Ford – ciekawostki
W 1997 roku trafił na pierwsze miejsce na liście 100 najlepszych gwiazd kina wszech czasów magazynu „Empire”.
Filmy, w których brał udział, zarobiły w Stanach prawie 3,4 miliarda dolarów, a na świecie przyniosły dochód w wysokości aż 6 miliardów. Dzięki temu Ford został jedną z najlepiej zarabiających gwiazd wszech czasów.
W 1998 roku, jako pierwszy mężczyzna o pochodzeniu żydowskim uzyskał tytuł „Najseksowniejszego żyjącego mężczyzny”. Tytuł przyznali czytelnicy magazynu „People”. Co ciekawe, drugi był Adam Levine, a trzeci – David Beckham.
W 2003 roku aktor odsłonił swoją gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław.
W 2006 roku otrzymał nagrodę Jules Verne Spirit of Nature Award za pracę na rzecz ochrony przyrody.
Specjalnie dla Forda scenarzyści napisali rolę Dr Darrowa w filmie „Znamię”. Aktor jednak nie zdecydował się wystąpić w tym projekcie i ostatecznie zagrał Kevin Costner.
Zrezygnował też z roli Kapitana Dallasa w filmie „Obcy – 8. pasażer Nostromo”.
Za udział w filmie „Zdrada” otrzymał imponujące honorarium 20 milionów dolarów.
Aktor ma licencję pilota samolotów cywilnych.
Twórcy zaproponowali mu rolę Oskara Schindlera w filmie „Lista Schindlera”. Odmówił, gdyż był zdania, że status gwiazdy sprawi, że publiczność skoncentruje się tylko na nim, a nie na przekazie filmu.
Wystąpił w reklamach samochodów Lancia, zegarków Hamilton, gry Uncharted 3.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Harrison_Fordhttps://www.filmweb.pl/person/Harrison+Ford-174
https://film.wp.pl/harrison-ford-6032131330872449c
https://filmomaniak.pl/obsada/harrison-ford/zc4c5
https://www.filmweb.pl/film/Blade+Runner+2049-2017-630798
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Gage Skidmore | Licencja: CC BY-SA 3.0
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: