Henry Cavill (ur. 1983) to brytyjski aktor, model i producent filmowy. Znany m.in. z roli Supermana w „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” i Geralta w „Wiedźminie”.
Wzrost: 185 cm
Instagram: @henrycavill
Henry Cavill – młodość na Wyspach Normandzkich
Henry William Dalgliesh Cavill przyszedł na świat 5 maja 1983 roku w Jersey, jako jeden z pięciu synów Marianne (z domu Dalgliesh) i Colina Cavill. Dorastał na Wyspach Normandzkich, pomiędzy Anglią a Francją.
Rodzice nie mieli nic wspólnego z aktorstwem, a raczej ekonomią i bankowością. Matka była sekretarką w banku, zaś ojciec – maklerem giełdowym. Rodzina – typowo męska – gdy przyszedł na świat przyszły aktor, w domu wychowywało się już troje braci: Piers, Simon i Nick, a po Henrym urodził się jeszcze młodszy Charles.
Edukacja Henry’ego to najpierw St. Michael Preparatory School w Jersey, następnie nauka w szkole okrętowej Stowe School w Buckingham. Tam dał się poznać od artystycznej strony: z występów w szkolnym przedstawieniu „Sen nocy letniej” Szekspira, musicalu „Grease” i „40 minut”. W tym ostatnim był zarówno reżyserem, jak i odtwórcą roli Hamleta.
Szkolna edukacja Henry’ego była wtedy sprofilowana na takie przedmioty, jak historia, język angielski i dramat. Nie przystąpił jednak do egzaminów końcowych. W młodości fascynował się też grą w rugby, ale poważna kontuzja stanęła na przeszkodzie karierze sportowej.
Henry Cavill – aktorskie początki
Aktorska kariera Henry’ego liczy już dwie dekady, a zaczęło się od kanadyjskiego filmu „Laguna” w 2001 roku. Uczył się tam od najlepszych, ponieważ do filmu zaangażowano również Emmanuelle Seigner i Charlesa Aznavoura. Niedługo potem Cavill otrzymał pierwszą dużą rolę Alberta, w dramacie kostiumowym „Hrabia Monte Christo” (2001) na podstawie powieści Aleksandra Dumasa. Tu również miał wyśmienitych partnerów, ponieważ w filmie wystąpili także James Caviezel i Richard Harris.
Później nastąpił krótki epizod w produkcjach telewizyjnych; dla BBC w „Inspektor Lynley Mysteries” (2002) oraz w dramacie „Do widzenia panie Chips” (2002).
W kinowej adaptacji klasycznej baśni „Czerwony Kapturek” (2006) zagrał myśliwego, a w serialu BBC/HBO „Dynastia Tudorów” – księcia Suffolk. W tym samym roku obsadzono aktora w kolejnym klasyku „Tristan i Izolda”, jako Melota.
Następne lata zaowocowały udziałem w takich produkcjach, jak „Gwiezdny pył” (2007), jako Humphrey i znów „Dynastia Tudorów” (2007-2010), jako Charles Brandon.
Henry Cavill – pechowy w Hollywood
Telewizyjne sukcesy sprawiły, że stał się rozpoznawalny i z sukcesem zaczął ubiegać się o role w filmach hollywoodzkich.
Startował do takich superprodukcji, jak: „Superman: Powrót” (2006) i „Mroczny rycerz” (2008). Ostatecznie przegrał w wyścigu z gwiazdami: Brandon Routh i Christianem Bale. Wymieniano go jako kandydata do głównej roli w filmie „Tarzan”, ale ostatecznie i tę rolę zagrał inny odtwórca. Niewiele brakowało, a zobaczylibyśmy go w roli tytułowego bohatera filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, ale ostatecznie kreował ją Jamie Dornan.
Był bliski zagrania Jamesa Bonda w filmie „Casino Royale” (2006). Przeszedł do „finałowej czwórki” (Craig, Cavill, Visnjic, Worthington) i był najpoważniejszym kontrkandydatem Daniela Craiga. Zdaniem reżysera Martina Campbella przegrał, gdyż był zbyt młody.
Jako jeden z trzech kandydatów dotarł do finału castingu w filmie „Król Artur: Legenda miecza”. Angaż otrzymał jednak Charlie Hunnam.
W filmie „Zmierzch”, miał zagrać Edwarda, ale czas mijał, a Henry coraz mniej przypominał wyglądem 17-letniego bohatera. Ostatecznie zatrudniono Roberta Pattinsona. Startował też jako kandydat do roli Owena w „Jurassic World”, ale przegrał z Chrisem Prattem.
W filmie „Harry Potter i Czara Ognia” brano pod uwagę jego nazwisko do roli Cedrica Diggory’ego. Przegrał też z Robertem Pattinsonem. Niewiele brakowało, aby wystąpił w roli Forda w filmie „Godzilla”. Casting wygrał jednak Aaron Taylor-Johnson. Jego kandydaturę rozważano także do roli Williama w filmie „Wielki Mur”, ale finalnie zaangażowano Matta Damona. Aktor ubiegał się również o kreację Illya Kuryakina w filmie „Kryptonim U.N.C.L.E”, ale przegrał z kolegą po fachu, jakim był Armie Hammer.
Z powodu niespełnionych propozycji magazyn filmowy „Empire” okrzyknął Henry’ego „najbardziej pechowym człowiekiem w Hollywood”.
Aktor się jednak nie załamał i próbował dalej. W 2009 r. w produkcji „Nienasycony” zaprezentował się jako jako Evan Marshall. Sukces przyszedł jeszcze tego samego roku za sprawą Woody’ego Allena, który zaprosił go do roli w komedii romantycznej „Co nas kręci, co nas podnieca”. Zagrał tam u boku Evan Rachel Wood.
Henry Cavill – Superman, sukcesy i Maliny
Dwa lata później, jako Tezeusz, pokazał się w filmie fantasy „Immortals. Bogowie i herosi” (2011), a role wspaniałych superbohaterów już czekały za progiem. Zack Snyder obsadził go w roli Supermana w filmie „Człowiek ze stali” (2011) i jako Clarka Kenta w „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” (2016), gdzie zagrał z Benem Affleckiem w roli Batmana. Kreował także Clarka Kenta w filmie „Liga Sprawiedliwości”. W 2018 r. w „Mission: Impossible – Fallout” dał się poznać jako August Walker.
Na bazie sukcesów filmowych upomniały się o aktora również kolorowe magazyny, a uwieńczeniem kariery były sesje okładkowe w: „Details”, „MuscleFitness”, „Esquire”, „Empire”, „GQ”, „Men’s Fitness” czy „Men’s Health”.
Kiedy ogłosił, że zagra rolę Geralta w serialu o Wiedźminie dla Netfliksa, zainteresowanie jego dokonaniami filmowymi sięgnęło apogeum. Nic dziwnego, że powierzono tę kreację właśnie jemu – od lat jest miłośnikiem gier komputerowych, a w „Wiedźmina” grał wiele razy. Znajomość fabuły Sapkowskiego przyczyniła się również do obsadzenia go w głównej roli. Pierwszy sezon serialu z 2019 r. liczył osiem odcinków. Premiera drugiego sezonu zaplanowana została na koniec 2021 r.
Aktor w kolejnych latach wcielił się w kultowego detektywa Sherlocka Holmesa w produkcji z 2020 r., zatytułowanej „Enola Holmes”, a w 2021 r. powraca do superprodukcji „Liga Sprawiedliwości” jako Clark Kent / Superman.
Aktor ma w swoim dorobku prestiżowe nagrody filmowe, a także Maliny, dla najgorszych odtwórców.
W głosowaniu MTV wygrał Złoty Popcorn jako Najlepszy bohater za rolę w produkcji „Człowiek ze stali” (2013) – jako Superman.
Kilka lat później odebrał jednak Złote Maliny (oraz nominacje do tej antynagrody) i to za udział w tak prestiżowej produkcji jak „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” (2016). Aktor otrzymał to niechlubne wyróżnienie w kategorii Najgorsze ekranowe dopasowanie za – Batman i jego BFF (Najlepszy Nieprzyjaciel na Zawsze) Superman. Nominowany był również do Malin jako Najgorszy aktor.
O niespójności werdyktów i ocen świadczą jednak również inne nominacje za tę samą produkcję: na przykład do nagrody Teen Choice – w kategorii Ulubiony aktor w filmie science-fiction / fantasy za „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” (2016). Warto wspomnieć, że nagroda obejmuje nawet tak osobliwe kategorie, jak Ulubiony pocałunek, gdzie też nominowano Henry’ego za rolę w „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”. Jako filmowy Superman nominowany był też do nagrody Kids Choice w 2017 r.
Za rolę w serialu „Wiedźmin” nominowano go z kolei do nagrody Saturna w kategorii Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym (2021).
Henry Cavill – dziewczyna, żona
Aktor nieraz widywany był w otoczeniu pięknych kobiet, m.in. Paris Hilton. W latach 2011-2012 był zaręczony z Ellen Whitaker, która była jeźdźcem w skokach przez przeszkody. Dziewczyna nie została jednak żoną aktora.
W kwietniu 2021 roku aktor podzielił się na Instagramie zdjęciem ze swoją ukochaną, którą jest Natalie Viscuso. Profil Viscuso na LinkedIn wskazuje, że jest ona wiceprezesem telewizyjnego i cyfrowego studia – Legendary Entertainment. Firma ta stoi za produkcją filmów, w których zagrał Cavill, takich jak: „Człowiek ze stali” (2013) i „Enoli Holmes” (2020).
Henry Cavill – ciekawostki
Tydzień przed rozpoczęciem zdjęć zrezygnował z tytułowej roli w filmie „John Stratton”.
W 2013 r. zajął trzecie miejsce w rankingu na Najseksowniejszego aktora według portalu Empire Online.
W 2008 r. wsparł swoją osobą kampanię reklamową perfum London Dunhill, a w 2016 r. (ze Scarlett Johansson) reklamował smartfona Huawei P9.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Henry_Cavillhttps://www.filmweb.pl/person/Henry+Cavill-56028
https://www.theguardian.com/film/2018/sep/12/henry-cavill-to-stop-playing-superman-reports-suggest
https://archive.is/9yGKu
https://www.famousfix.com/topic/henry-cavill/magazines
https://www.wprost.pl/prime-time/10437859/henry-cavill-ma-nowa-dziewczyne-kim-jest-natalie-viscuso.html
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Gage Skidmore | Licencja: CC BY-SA 3.0
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: