Imię Dorota pomimo tego, że w naszym kraju jest kilka znanych osób o tym imieniu nie należy do czołówki pod względem popularności. Chociaż pochodzenie tego imienia jest greckie, to do Polski prawdopodobnie dotarło ono do nas z zachodu lub nawet z południowego zachodu.
Znaczenie imienia Dorota
Imię Dorota pochodzi z języka greckiego i powstało przez połączenie dwóch elementów. Pierwszy z nich to dōron, który oznacza „dar” oraz theá, czyli „bogini”, natomiast słowo theós, oznacza „bóg”. Jeżeli zatem połączymy te słowa w jedno otrzymamy imię Dorota, które można rozumieć jako „dar od boga, bogini”. Do Polski prawdopodobnie dotarło z Niemiec lub z Czech. W polskich średniowiecznych źródłach różne formy tego imienia pojawiają się w wieku XIV. Były to kolejno Doroteja (1358), Dorota (1385) oraz Dorotyja (1409). Jednocześnie zaczęto obserwować powstawanie pierwszych zdrobnień, takich jak Dochna (1387), Dorotka (1393) i Dora (1483). Istnieją w Polsce powstałe na bazie tego imienia nazwy miejscowości: Dorotka, Dorotowo oraz Dorotów. Obecnie imię Dorota jest imieniem o raczej średniej popularności. W roku 2021 nadano je tylko 295 dziewczynkom (miejsce 84). Z kolei na początku roku 2022 w Polsce było 270 000 kobiet o tym imieniu, co daje mu trochę lepsze miejsce 22.
Zdrobnienia imienia Dorota
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Dorota to Dora, Dorka, Dorcia, Dorotka, Dosia, Dorusia, Dorocia, Dorotunia, Dosieńka, Doruś.
Imieniny Doroty
Najpopularniejsza data imienin Doroty to 6 lutego. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 6 i 25 czerwca, 7 i 8 sierpnia, 3 i 5 września oraz 30 października.
Patronka imienia Dorota
Najczęściej przywoływaną patronką tego imienia jest św. Dorota, męczennica z Cezarei. Z powodu niewystarczających informacji historycznych omawiając jej postać autorzy bazują w większości na pasji o niej. Zgodnie z nią Dorota żyła za czasów cesarza Dioklecjana, który urząd ten piastował w latach 284-305. Za czasów jego panowania okrutnie prześladowano chrześcijan. Różnymi sposobami starano się na Dorocie wymusić odejście od wiary chrześcijańskiej, jednak Dorota się nie ugięła. W drodze na egzekucję spotkała jednego z adwokatów, Teofila, który zadrwił z niej sugerując, że uwierzyłby w Chrystusa, gdyby niebo podarowało mu świeże kwiaty. I w istocie Dorota spotkała chwilę później dziecko, które dało jej kosz kwiatów i jabłek, i który oddała Teofilowi, a ten się nawrócił. W ikonografii Dorota jest zazwyczaj przedstawiana właśnie z koszem pełnym kwiatów. Męczeńska śmierć Doroty miała mieć miejsce w Cezarei Kapadockiej.
Św. Dorota jest wspominana 6 lutego. Jest uważana za patronkę botaników, ogrodników ale i np. górników.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Św. Dorota z Cezarei
Znane Doroty
Dorota Segda jest aktorką teatralną i filmową, aktualnie jest rektorem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
Dorota Masłowska jest pisarką i felietonistką, która w 2006 roku została laureatką Nagrody Literackiej „Nike”.
Dorota Siudek wraz ze swoim mężem Mariuszem Siudkiem dwukrotnie zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Europy, jest łyżwiarką figurową.
Dorota Rabczewska znana jest oczywiście jako piosenkarka Doda, jest laureatką Superjedynek i Eska Music Awards, jest również producentką. Dowiedz się więcej
Dorota Gawryluk jest dziennikarką i prezenterką telewizyjną, obecnie jest dyrektorem Pionu Informacji i Publicystyki w Polsacie.
Dorota Miśkiewicz jest skrzypaczką i wokalistką, współpracowała m.in. z Anną Marią Jopek oraz Ewą Bem.
Dorota Wellman jest dziennikarką i prezenterką, laureatką Wiktora z 2010 roku, współprowadzi program Inspirujące kobiety w TVN Style. Dowiedz się więcej
Dorota Chotecka jest aktorką, którą kojarzymy z ról Danuty Norek w Miodowych latach oraz Krystyny Więcławskiej w Ranczu.
Dorota Szelągowska jest prezenterką telewizyjną i projektantką wnętrz, prowadzi m.in. program Totalne remonty Szelągowskiej na antenie TVN. Dowiedz się więcej
Dorota Gardias jest prezenterką telewizyjną i modelką, znaną prezenterką pogody w stacjach grupy TVN.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 2, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: