Imię Elżbieta już od dziesięcioleci może kojarzyć się z brytyjską królową, chociaż przed nią imię to nosiła inna słynna monarchini, tym razem austriacka. W Polsce imię to prawdopodobnie było popularne już w średniowieczu, o czym świadczą liczne jego formy, jakie wtedy powstały.
Znaczenie imienia Elżbieta
Imię Elżbieta wywodzi się z języka hebrajskiego. Ma ono swoje źródło w imieniu Elīšeba, które oznacza „Bóg moją przysięgą” lub „mój Bóg jest doskonałością”, czy „poświęcona Bogu”. W polskich źródłach średniowiecznych pojawia się dość wcześnie, bo już w XII wieku. Jako że zapisy te pojawiały się dość często, można sądzić, że imię to było wtedy popularne. Istniały różne jego formy, z początku łacińskie i niemieckie: Helisabeth (1198), Elisabeth (1222) i Elsebeth (1307). Później zaczęły się pojawiać formy spolszczone: Alżbieta (XIII-XIV wiek), Eliżabeta (1357), Elżbieta (1393), Helżbietja (1427), Elżbietja (1441), Helżbieta (1457), Helżabeta (1461) i Alżabeta (1469). Od samego imienia powstało też kilka nazw miejscowości: Elżbiecin, Elżbietków, Elżbietkowo, Elżbietów. Chociaż imię to nie jest dzisiaj często nadawane – w roku 2021 otrzymało je tylko 170 dziewczynek (miejsce 103) – to wciąż jest to jedno z najpopularniejszych żeńskich imion. Na początku roku 2022 nosiło je aż 425 000 kobiet, co plasuje je w pierwszej 10, na miejscu 9.
Zdrobnienia imienia Elżbieta
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Elżbieta to Ela, Elka, Elżbietka, Elunia, Elżunia, Elusia, Bietka, Biecia, Elcia, Eluńka.
Imieniny Elżbiety
Najpopularniejsza data imienin Elżbiety to 5 listopada. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 4 stycznia, 19 i 20 lutego, 24 kwietnia, 6 maja, 18 czerwca, 4, 8, 11, 13 i 26 lipca, 14 września, 21 października, 4, 14, 17, 19 i 25 listopada oraz 13 grudnia.
Patronka imienia Elżbieta
Świętych i błogosławionych o tym imieniu można odnaleźć ponad 20. Na czele tych świętych należy postawić znaną z kart Nowego Testamentu św. Elżbietę, żonę kapłana Zachariasza, matkę Jana Chrzciciela i krewną Maryi. Elżbieta w dość późnym wieku została matką. O tym, że to się stanie Zachariaszowi objawił Archanioł Gabriel, który przekazał kapłanowi, by nadał mu imię Jan. Zachariasz nie uwierzył Anioła, że jego dotąd niepłodna żona będąca w starszym wieku porodzi syna, dlatego utracił mowę. Mowę odzyskał dopiero przy obrzezaniu potomka, co było znakiem od Boga, że dziecko to będzie kimś niezwykłym. Tak też było. Jan Chrzciciel był prorokiem, który zapowiadał bliskie nadejście Mesjasza – Jezusa Chrystusa.
Inną ważną sceną z kart Nowego Testamentu jest moment kiedy brzemienna Maryja odwiedza Elżbietę, która również jest w stanie błogosławionym. Elżbieta wówczas z natchnienia Ducha Świętego rozpoznaje w Maryi matkę Zbawiciela.
Św. Elżbieta jest wspominana razem wraz z Zachariaszem dnia 5 listopada. Jest uważana za patronkę matek, żon i położnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Św. Elżbieta (Matka Jana Chrzciciela) – Życiorys
Znane Elżbiety
Elżbieta Bawarska znana także jako Sissi była cesarzową Austrii i królową Węgier, żoną cesarza Franciszka Józefa I.
Królowa Elżbieta II z dynastii Windsorów już od ponad 70 lat panuje jako królowa Zjednoczonego Królestwa. Dowiedz się więcej
Elżbieta Dzikowska jest historyczką sztuki i podróżniczką, która wraz z mężem Tony Halikiem przez lata prowadziła program Pieprz i wanilia. Dowiedz się więcej
Elisabeth Taylor była słynną amerykańską aktorką, dwukrotną zdobywczynią Oscara za role w Butterfield 8 oraz Kto się boi Virginii Woolf?
Elżbieta Starostecka jest aktorką, kojarzoną przede wszystkim z rolą Stefanii Rudeckiej w filmie Trędowata. Dowiedz się więcej
Elżbieta Zapendowska jest krytykiem muzycznym, a także specjalistką od emisji głosu, uczyła m.in. Edytę Górniak, Dodę i Łukasza Zagrobelnego.
Elżbieta Jaworowicz od lat program interwencyjny Sprawa dla reportera, emitowanego w TVP; jest dziennikarką. Dowiedz się więcej
Elisabeth Hurley jest brytyjską aktorką, zagrała m.in. w Kronikach młodego Indiany Jonesa oraz filmach o Austinie Powersie.
Elżbieta Zającówna jest aktorką i prezenterką telewizyjną, zagrała m.in. w Vabanku oraz Matkach, żonach i kochankach.
Elżbieta Dmoch jest piosenkarką, współzałożycielką zespołu 2 plus 1, na festiwalu w Sopocie w 1974 roku została uznana Miss Obiektywu. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 2, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: