Imię Gabriel kojarzy się zapewne z Archaniołem Gabrielem, znaczeniowo jest to imię pełne męstwa. W przeszłości spotykane były dość ciekawe formy tego imienia. Możliwe jest odnalezienie kilku interesujących osób, tak w Polsce, jak i za granicą, które noszą lub nosiły to imię.
Znaczenie imienia Gabriel
Imię Gabriel jest pochodzenia hebrajskiego, powstało natomiast z połączenia dwóch różnych wyrazów. Pierwszym z nich jest geber, który tłumaczy się jako „mąż, mężczyzna”, natomiast drugim cząstka el, która oznacza „Bóg”. Łącząc je otrzymujemy słowo gabri’ēl, które z kolei znaczy „mąż Boży, wojownik Boży”, ewentualnie „Bóg jest moim męstwem”.
W Polsce imię to zaczyna pojawiać się w źródłach w XIII wieku, a kolejne znane jego formy to Gabryjel (1290), Gawrzyjał (1393) oraz Gabrzyjał (1411). Na ziemiach wschodnich spotykane były z kolei wersje Awryło (1444), Habryło (1448) i Hawrzyło (1428). Na bazie imienia Gabriel powstały nazwiska Gabryl, Gabrylewicz, Gabrysiak, Gabrysiewicz, Gawrysz, Gabrysz oraz nazwy miejscowości Gabrielin i Gabrielów. Od nich powstało z kolei nazwisko Gabrielski.
Historycznie imię to nigdy nie było wybitnie popularne i tak jest do dzisiaj. W roku 2020 nadano je 1717 chłopcom (miejsce 32), natomiast w całej Polsce było wtedy trochę ponad 37 500 mężczyzn o tym imieniu (dalekie miejsce 92).
Zdrobnienia imienia Gabriel
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Gabriel to Gabryś, Gabrielek, Gabiś, Gabrynio, Gabrysiek, Gabrysio, Gabunio, Gabuś, Gabini, Gabi.
Imieniny Gabriela
Najpopularniejsza data imienin Gabriela to 29 września. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 15 stycznia, 5, 10, 19 i 27 lutego, 16 i 24 marca, 19 września, 19 października oraz 19 grudnia.
Popularność imienia Gabriel
Wierszyk o Gabrielu
Gabriela święto nadchodzi
Raduj się narodzie miły
W dobrej intencji wino nie szkodzi
Oby się tylko życzenia spełniły!
Wiersz z publikacji P. Wieliczko i M. Lewandowskiej pt. Mała Księga Imion.
Patron imienia Gabriel
Za najważniejszego patrona tego imienia z pewnością może być uznany Archanioł Gabriel, jeden z najważniejszych – obok Michała i Rafała – aniołów wymienianych w Biblii. Jest też zaliczany do grupy siedmiu aniołów o szczególnym znaczeniu. Pojawia się zarówno na kartach Starego jak i Nowego Testamentu. Prorokowi Danielowi wyjaśnia sens jego wizji. Wyjaśnia mu też istotę zapowiedzi 70 tygodni. Sugeruje się czasem, że objawia mu się i później pod różnymi postaciami. Z kolei w Nowym Testamencie zapowiada najpierw przyjście na świat Jana Chrzciciela, a następnie zapowiada, zwiastuje Najświętszej Marii Pannie narodziny Jezusa Chrystusa. Pierwotnie wspominany był w różnych terminach, data ta została ujednolicona w 1921 roku przez Benedykta XV i ustalona na 24 marca. Z kolei po reformie przeprowadzonej w roku 1969 połączono wspomnienie Archanioła Gabriela z archaniołami Michałem i Rafałem, które ma miejsce 29 września.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Archaniele Gabrielu? Przeczytaj artykuł: Archanioł Gabriel
Znani Gabriele
Gabriel Narutowicz był pierwszym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej okresu międzywojnia, zginął w zamachu po 5 dniach sprawowania tej funkcji.
Gabriel Garcia Marquez był słynnym kolumbijskim pisarzem i działaczem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1982 roku.
Gabriel Batistuta to argentyński piłkarz, który z reprezentacją swojego państwa dwa razy sięgał po złoto w Copa América i raz w Pucharze Konfederacji.
Gabriel Fleszar jest muzykiem i wokalistą, występującym w zespole Candidia, zagrał w filmie Bogusława Lindy Sezon na leszcza.
Gabriel Rozwadowski był podczaszym łukowskim, który założył miasto Rozwadów, obecnie dzielnicy Stalowej Woli.
Gabriel Jan Podoski herbu Junosza był arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski, jeden z liderów konfederacji radomskiej.
Daniel Gabriel Fahrenheit to urodzony w Gdańsku fizyk, któremu zawdzięczamy wynalezienie termometru rtęciowego oraz jedną ze skal temperatur.
Gabriel Byrne jest irlandzkim aktorem, reżyserem i scenarzystą, zagrał m.in. w takich filmach, jak Stygmaty, Leningrad i Pająk.
Gabriel Samolej to hokeista, który grał na pozycji bramkarza, uczestnik trzech Igrzysk Olimpijskich.
Gabriel Batory był księciem Siedmiogrodu na początku XVII wieku, to wnuk brata króla Polski Stefana Batorego.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 2, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
P. Wieliczko, M. Lewandowska, Mała Księga Imion, Printex, Białystok 2003.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: