Imię Grażyna, jak niektórzy podają, jest wręcz imieniem wymyślonym przez Adama Mickiewicza na potrzeby poematu, którego tytuł stanowiło to imię. Pozostało ono w polskiej rzeczywistości i bez problemu możemy odnaleźć noszące to imię Polki, a wśród nich kilka znanych aktorek.
Znaczenie imienia Grażyna
Imię Grażyna pojawiło się w Polsce dzięki wpływom litewskim. Konkretnie pochodzi ono od przymiotnika gražús, który znaczy „piękny”. Nie bez powodu kojarzy się ono z Grażyną Adama Mickiewicza, który zresztą wydaje się, że sam przywołuje w swoim poemacie znaczenie tego imienia. Czyni to tymi słowami: „Z cór nadniemeńskich pierwsza krasnawica, zwana Grażyną, czyli piękną księżną” (Grzenia, s. 137). Z kolei Józef Bubak podaje wręcz, że imię Grażyna jest właśnie pochodzenia literackiego i że to naszemu wieszczowi zawdzięczamy jego powstanie.
Od imienia Grażyna powstało nazwisko Grażyński. Obecnie imię to jednak jest nadawane bardzo rzadko, w roku 2021 otrzymało je tylko 7 dziewczynek, co przekłada się na bardzo odległe miejsce 378. Ogólna pozycja tego imienia jest znacznie wyższa, w całej Polsce na początku 2022 roku nosiło je prawie 233 000 kobiet (miejsce 29).
Zdrobnienia imienia Grażyna
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Grażyna to Grażynka, Grazia, Grasia, Grażka, Graśka, Grażeczka, Graziula, Gracha, Grania, Grażyńcia.
Imieniny Grażyny
Najpopularniejsza data imienin Grażyny to 1 kwietnia. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 26 lipca.
Patronka imienia Grażyna
Ustalenie kogo możemy uważać za patronkę imienia Grażyna oraz czy taka w ogóle istnieje nastręcza trochę trudności. Na pewno jak dotąd nie ma świętej, ani błogosławionej o dokładnie takim imieniu. Niekiedy można spotkać informację o tym, że patronką tego imienia może być św. Glafira z Amazji. Jako uzasadnienie podaje się np. poszlakę, że to ona miała być pierwowzorem Grażyny-postaci, którą stworzył Adam Mickiewicz. Jednakże jeżeli spojrzymy na fachową literaturę, np. książki Henryka Frosa i Franciszka Sowy, znajdziemy w nich jedynie informację o tym, że dla tego imienia przewidziano datę 1 kwietnia. Jako kolejny dowód podaje się, że Glafyra z Amazji jest wspominana w tym samym dniu. Jednakże w publikacji tych samych autorów odnajdziemy informację o tym, że Glafyra została wpisana do martyrologium, ale z datą 13 stycznia. Po raz pierwszy wpisu tego dokonał Baroniusz, hagiograf, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Również przykładowo w polskiej wersji martyrologium z 1910 roku odnajdziemy Glafyrę w dniu 13 stycznia (Rzymskie…, s. 15). Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że Glafyra jednak nie jest patronką imienia Grażyna oraz że imię to aktualnie patronki nie posiada.
Znane Grażyny
Grażyna Zasacka była sanitariuszką a także łączniczką w powstaniu warszawskim, służącą w batalionie „Zośka” Armii Krajowej.
Grażyna Strumiłło-Miłosz była dziennikarką i publicystką, pisała również książki dla dzieci, bratowa Czesława Miłosza.
Grażyna Szapołowska jest znaną aktorką teatralną i filmową, laureatką Orłów oraz Złotych Kaczek na najlepsze role kobiece i jako najlepsza aktorka. Dowiedz się więcej
Grażyna Rabsztyn była płotkarką, która na halowych mistrzostwach Europy zdobyła 3 złote medale, 3 srebrne i 1 brązowy.
Grażyna Borucka-Kuroń była działaczką opozycyjną, prywatnie była żoną Jacka Kuronia i matką Macieja Kuronia.
Grażyna Torbicka jest dziennikarką i prezenterką telewizyjną, przez wiele lat współtworzyła cykl Kocham kino emitowany na antenie TVP2. Dowiedz się więcej
Grażyna Wolszczak jest aktorką teatralną, telewizyjną i filmową, zagrała m.in. Yennefer w filmie Wiedźmin z 2001 roku. Dowiedz się więcej
Grażyna Zielińska to aktorka teatralna i filmowa, którą kojarzymy m.in. z rolami w serialach Ranczo i Samo życie.
Grażyna Brodzińska, właściwie Szymaszkiewicz jest śpiewaczką operetkową i operową, zagrała również w serialu Barwy szczęścia. Dowiedz się więcej
Grażyna Trela-Stawska jest scenarzystką, aktorką i piosenkarką, jej scenariusz do filmu Moja krew nagrodzono na festiwalu w Nikozji.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 2, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Rzymskie Martyrologium. Czytania na każdy dzień roku, Mikołów-Warszawa 1910.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: