Imię Grzegorz, choć obecnie nie tak często nadawane, w dalszym ciągu jest imieniem w Polsce bardzo popularnym. Wśród znanych Polaków noszących to imię odnajdziemy przede wszystkim sportowców oraz muzyków reprezentujących całkowicie odmienne style muzyczne.
Znaczenie imienia Grzegorz
Imię Grzegorz wywodzi się z języka greckiego. Konkretnie pochodzi ono od słowa grēgóriós, które oznacza „czuwający, czujny, gorliwy”. Od niego powstało imię Grēgorios. W oparciu o znaczenie powyższego słowa uważano, że oznaczało ono człowieka, który jest gotowy do nocnych czuwań, które z kolei można było rozumieć jako modlitwy.
W polskich średniowiecznych źródłach imię Grzegorz pojawia się po raz pierwszy na początku XIV wieku, w roku 1311. Istniały takie jego formy, jak Grzegorzko (1381) oraz Grzegorzek (1405). Uważa się, że w średniowieczu mogło to być dość popularne imię. Powstało od niego wiele nazwisk, m.in. Grzegorczak, Grzegorczyk, Grzegorzewicz, Grzesiak, Grzesiuk, Grześkowiak oraz nazwy miejscowości: Grzegorzew, Grzegorzewice, Grzegorzów, Grzegorzówka. W kontekście czasów bardziej współczesnych można powiedzieć, że zyskało na popularności w latach 70. XX wieku. Nie jest ono co prawda obecnie zbyt często nadawane, w 2021 roku otrzymało je tylko 592 chłopców, co daje odległe 60 miejsce, natomiast w skali całej Polski nadal jest to imię bardzo popularne. Na początku 2022 roku nosiło je ponad 379 000 mężczyzn (miejsce 14).
Zdrobnienia imienia Grzegorz
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Grzegorz to Grzesiek, Grzesio, Grzesiu, Grześ, Grzech, Grzesiulek, Grzechu, Grześko, Grześko, Grzenia.
Imieniny Grzegorza
Najpopularniejsza data imienin Grzegorza to 12 marca. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 2 i 4 stycznia, 11 i 13 lutego, 9 marca, 7 i 24 kwietnia, 2, 4, 8 i 25 maja, 13, 17 i 18 czerwca, 8 lipca, 25 sierpnia, 3 i 30 września, 16 października, 17 i 28 listopada oraz 10, 19 i 24 grudnia.
Patron imienia Grzegorz
Świętych noszących imię Grzegorz możemy odnaleźć około 20. Kilku z nich jest wartych wspomnienia, jak Grzegorz Cudotwórca, Grzegorz z Nazjanzu, zwany Teologiem oraz Grzegorz z Nyssy. Istotnym patronem tego imienia jest z pewnością papież Grzegorz I zwany Wielkim. Pochodził z rodziny patrycjuszy, urodził się w Rzymie około roku 540. Był nawet prefektem Rzymu, jednakże zdecydował się podążać drogą religijną. Założył kilka klasztorów, w tym jeden we własnym domu. Równocześnie studiował teologię. W roku 579 przyjął święcenia diakońskie i jako nuncjusz Pelagiusza II wyruszył do Konstantynopola. Po jego śmierci został wybrany na kolejnego papieża. Przeprowadził szereg reform liturgicznych, zaś politycznie udało mu się uzyskać zawieszenie broni z Longobardami. Pozostawił po sobie istotne dzieła. Zmarł 12 marca 604 roku.
Znani Grzegorze
Grzegorz Turnau jest pianistą i wokalistą, wykonawcą tzw. poezji śpiewanej, aż 9 razy został laureatem Fryderyków. Dowiedz się więcej
Grzegorz Ciechowski był słynnym muzykiem, wokalistą zespołu Republika, występował także jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa.
Grzegorz Walasek to polski żużlowiec, który z reprezentacją Polski dwukrotnie sięgał po drużynowe mistrzostwo świata.
Grzegorz Lato jako piłkarz wraz z reprezentacją Polski zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Dowiedz się więcej
Grzegorz Skawiński to znany wokalista i gitarzysta, znany z występów w zespołach Kombi i Kombii, a także O.N.A. i Skawalker. Dowiedz się więcej
Grzegorz Skrzecz jest bokserem wagi ciężkiej, który w 1982 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata, a w 1983 mistrzostw Europy.
Grzegorz Krychowiak to piłkarz grający na pozycji pomocnika, występował m.in. w Sevilli i Paris Saint Germain. Dowiedz się więcej
Grzegorz Cebula to DJ znany fanom jako C-Bool, popularność przyniósł mu jego przebój pod tytułem Would you feel.
Grzegorz Wons jest aktorem teatralnym i filmowym, który wystąpił m.in. w serialach Ranczo, Na Wspólnej i Dziewczyny ze Lwowa.
Grzegorz Hyży oprócz tego, że jest wokalistą ma również uprawnienia instruktora słynnej brazylijskiej capoeiry.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 2, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: