Imię Janusz co ciekawe pierwotnie było zdrobnieniem innego imienia. Obecnie nie jest może zbyt popularne, ponieważ jest dość rzadko nadawane, ale tak w historii, jak i w czasach obecnych bez problemu odnajdziemy noszących to imię znanych Polaków: patriotów, artystów oraz pisarzy.
Znaczenie imienia Janusz
Imię Janusz pochodzi od innego, powszechnie znanego imienia, którym jest Jan. To imię z kolei pochodzi z języka hebrajskiego, od Jehō-hānān, które oznacza „Jahwe (Bóg) jest łaskawy”. W przeszłości było jego formą zdrobniałą, lecz z czasem stało się niezależnym od niego, pełnoprawnym nowym imieniem. W średniowieczu pierwsze wzmianki o tym właśnie imieniu pochodzą ze źródeł z lat 1145 i 1178, pojawiło się ono zatem stosunkowo wcześnie. W roku 1368 pojawiła się jeszcze inna jego wersja – Jenusz. Od imienia Janusz powstało kilka nazwisk, m.in. Janusik, Januszewicz, Januszkiewicz, Januszek oraz takie nazwy miejscowości, jak Januszew, Januszewice, Januszewo, Januszkowo, Januszowice, Januszów, Januszówka. Obecnie nie jest to w Polsce imię zbyt popularne. Najlepiej pokazuje to fakt, że w roku 2021 nadano je zaledwie 11 chłopcom, co przekłada się na odległe miejsce 315. W skali całej Polski sytuacja tego imienia wygląda dużo lepiej, ponieważ nosi je prawie 188 000 mężczyzn, co daje mu miejsce 36.
Zdrobnienia imienia Janusz
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Janusz to Januszek, Januszeczek, Janusio, Jancio, Januseczko, Janucha, Janulek, Janis, Janu, Janeczko.
Imieniny Janusza
Najpopularniejsza data imienin Janusza to 21 listopada. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 24 czerwca, 29 sierpnia, 21 września oraz 21 października.
Patron imienia Janusz
Dokładne ustalenie kto może być patronem tego imienia jest dość problematyczne. Czy należałoby przyporządkować mu jednego z wielu świętych Janów? A może któryś z patronów nosił jednak imię Janusz? Jak do tej pory dosłownie – nie. Warto jednak przybliżyć postać jednego z błogosławionych, który często określany jest tym właśnie imieniem. Jest nim Janusz z Uppsali, którego inne często podawane imię to Jan Polak. Janusz z Uppsali żył w XIII wieku, podaje się, że zetknął się z inną ważną postacią życia religijnego tamtych czasów, czyli św. Jackiem Odrowążem, od którego przyjął habit zakonny (Jacek Odrowąż był szanowanym dominikaninem) i który polecił mu rozpoczęcie pracy ewangelizacyjnej w Szwecji. Janusz wyjechał zatem do tego państwa i rozpoczął swoją działalność właśnie w Uppsali. Już na miejscu wykazał się niezwykłym zaangażowaniem i został nawet biskupem. Wspomina się nawet, że pod koniec życia miał odebrać od papieża paliusz arcybiskupi. Niestety w 1297 roku zmarł.
Znani Janusze
Janusz Korczak był polsko-żydowskim lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Z własnej woli zginął wraz z dziećmi i wychowawcami w obozie koncentracyjnym, gdyż nie chciał ich opuścić w ostatnich chwilach życia. Dowiedz się więcej
Janusz Józefowicz jest polskim choreografem, aktorem, scenarzystą i reżyserem, dyrektorem artystycznym Teatru „Studio Buffo”. Dowiedz się więcej
Janusz Budzyński był konferansjerem, prezenterem i dziennikarzem, mężem Alicji Majewskiej w latach 1972-1984. Dowiedz się więcej
Janusz Meissner był pilotem wojskowym w czasie II wojny światowej, a także autorem wielu powieści o tematyce wojennej.
Janusz Kusociński w 1932 roku zdobył na igrzyskach w Los Angeles złoty medal w biegu na 10 000 metrów, działał również w polskim podziemiu.
Janusz Morgenstern był słynnym reżyserem i producentem filmowym, stworzył m.in. Stawkę większą niż życie oraz Polskie drogi.
Janusz Zajdel był pisarzem, autorem książek fantastyczno-naukowych, których autorom przyznawana jest obecnie nagroda jego imienia.
Janusz Głowacki był prozaikiem i dramaturgiem, autorem sztuk Polowanie na karaluchy i Antygona w Nowym Jorku. Dowiedz się więcej
Janusz Gajos to słynny aktor teatralny i filmowy, znany z ról w wielu filmach, m.in. Trzy kolory. Biały, Body/Ciało i Układ zamknięty. Dowiedz się więcej
Janusz Christa stworzył niezapomniane postacie Kajka i Kokosza oraz Kajtka i Koko, słynnych bohaterów serii komiksów.
Janusz Chabior to aktor teatralny i filmowy, który za rolę w filmie Made in Poland został nagrodzony Złotymi Lwami. Dowiedz się więcej
Janusz Rewiński jest aktorem znanym przede wszystkim z roli Siary w dwóch filmach z serii Kiler oraz z serialu Tygrysy Europy.
Janusz Weiss prowadził w TVP 1 teleturniej Miliard w rozumie oraz popularną audycję Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie.
Janusz Panasewicz, a właściwie Jan Panasewicz to znany wokalista rockowy, frontman zespołu Lady Pank i autor tekstów. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
F. Jaroszewicz: Matka świętych Polska, albo Żywoty świętych, błogosławionych, wielebnych, świątobliwych, pobożnych Polaków i Polek wszelkiego stanu i kondycii, każdego wieku od zakrzewionéj w Polsce chrześcijańskiéj wiary osobliwą życia doskonałością słynących: z różnych autorów i pism tak polskich jak i cudzoziemskich. Piekary Niemieckie 1850.
Błogosławiony Janusz z Uppsali, http://ikonografika-andrzejbinkowski.blogspot.com/2012/01/bogosawiony-janusz-z-uppsali.html, dostęp: 14.02.2022.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: