Imię Jarosław jest jednym z imion słowiańskich, które w źródłach pisanych pojawiało się już od XIII wieku. Obecnie nie jest może imieniem wybitnie popularnym, ale bez problemu odnajdziemy znanych noszących to imię Polaków: muzyków, sportowca oraz związanych z polityką.
Znaczenie imienia Jarosław
Imię Jarosław jest imieniem słowiańskim. Składa się ono z dwóch części. Pierwszą z nich jest Jaro-, oznaczające „surowy, ostry”, natomiast drugą -sław, czyli „sława”. W Polsce w źródłach z okresu średniowiecza pojawia się od XIII wieku. Odnotowywane były różne jego formy, jak np. Jerosław i Jirosław. Od imienia Jarosław powstało kilka nazw miejscowości, w tym Jarosław, Jarosławice, Jarosławiec, Jarosławsko i Jarosławki. Historycznie rzecz ujmując imię to nie było wybitnie popularne. Nieco zmieniło się to jedynie na ziemiach polskich w wieku XIX. Obecnie jest ono nadawane raczej rzadko, w 2021 roku otrzymało je tylko 23 chłopców, przekłada się to na odległe 228 miejsce. Ogólna pozycja tego imienia w skali całej Polski jest nieco lepsza, bowiem na początku roku 2022 w naszym kraju to imię nosiło ponad 193 000 mężczyzn, co daje zdecydowanie lepsze miejsce 33.
Zdrobnienia imienia Jarosław
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Jarosław to Jarek, Jareczek, Jaruś, Jarcio, Jarula, Jarunio, Jaro, Jarulek, Jarosławuś, Jarko.
Imieniny Jarosława
Najpopularniejsza data imienin Jarosława to 25 kwietnia. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 21 i 25 stycznia, 25 lutego, 21 kwietnia, 7 czerwca, 1 sierpnia oraz 27 listopada.
Patron imienia Jarosław
W kontekście patrona imienia Jarosław należałoby się zastanowić czy takowy aktualnie w ogóle istnieje? Czasem w źródłach można odnaleźć informację o Jarosławie Mądrym, wielkim księciu kijowskim, który żył w latach 978-1054. Jest on nawet czczony jako święty, ale… no właśnie: w Kościele prawosławnym. Podobnie ma się przykładowo sprawa z innym szanowanym Jarosławem, księciem muromskim, który żył na przełomie XI i XII wieku. Jak dotąd jednak brak jest tak świętych, jak i nawet błogosławionych o tym imieniu w Kościele rzymskokatolickim. Należy zatem stwierdzić, że takich patronów imię Jarosław obecnie nie posiada.
Znani Jarosławowie
Jarosław Iwaszkiewicz był prozaikiem i poetą, jest autorem dramatu Lato w Nohant oraz powieści Kochankowie z Marony oraz Sławy i chwały. Dowiedz się więcej
Jarosław Kaczyński w latach 2006-2007 był Prezesem Rady Ministrów, jest wieloletnim przewodniczącym Prawa i Sprawiedliwości. Dowiedz się więcej
Jarosław Gugała jest dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym, przez 4 lata pełnił również funkcję ambasadora RP w Urugwaju.
Jarosław Hampel aż 6 razy zdobywał drużynowe mistrzostwo świata na żużlu, dwukrotnie zdobył indywidualne wicemistrzostwo.
Jaroslav Hašek stworzył postać słynnego dobrego wojaka Szwejka, był czeskim pisarzem, dziennikarzem i publicystą.
Jarosław Kozidrak m.in. wraz ze swoją siostrą Beatą Kozidrak założył zespół Bajm, był gitarzystą i klawiszowcem, a także kompozytorem.
Jarosław Śmietana był gitarzystą jazzowym i bluesowym, występował w zespole Extra Ball, współpracował m.in. z Davidem Gilmourem.
Jarosław Boberek jest znanym aktorem dubbingowym, ale i teatralnym oraz filmowym, zagrał w Rodzinie zastępczej. Dowiedz się więcej
Jarosław Kuźniar jest dziennikarzem oraz prezenterem telewizyjnym i radiowym, współpracował z Radiem ZET, TVNem i Onetem.
Jarosław Jakimowicz jest aktorem i prezenterem telewizyjnym, jest współprowadzącym programu W kontrze na antenie TVP Info. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: