Imię Joanna nosi wiele znanych w Polsce kobiet, przede wszystkim aktorek. Wiele było również świętych i błogosławionych o tym imieniu, na czele z najsłynniejszą Joanną d’Arc. Jednakże w chwili obecnej imię to nie znajduje się pod względem popularności w pierwszej dziesiątce.
Pochodzenie i znaczenie imienia Joanna
Jak informuje o tym Jan Grzenia imię Joanna jest żeńskim odpowiednikiem imienia Jan, które z kolei jest pochodzenia hebrajskiego. W Polsce imię Joanna pojawiło się dość wcześnie, bo w XIII wieku: pierwszą jego znaną formą było imię Johanna, odnotowane w roku 1265. Inne jego formy pojawiły się w wieku XIV, były to Janna (1314), Jena (1372), Jenna (1375) oraz Jana (1391). Znana nam forma Joanna pojawiła się w roku 1399. Od tego imienia powstało później kolejne imię, czyli Janina.
Jan Grzenia podaje, że imię Joanna było wyjątkowo popularne w latach 70. i 80. XX wieku. W roku 2020 imię Joanna nadano 722 dziewczynkom, co daje mu miejsce 53. W tym samym roku ogółem w Polsce było prawie 407 000 kobiet o tym imieniu, co z kolei daje temu imieniu wysokie, 11 miejsce.
Imieniny Joanny
Najpopularniejsza data imienin Joanny to 30 maja. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 30 i 31 stycznia, 2, 3 i 4 lutego, 1 i 28 marca, 12 i 24 maja, 23 lipca, 7, 17, 21, 24 i 26 sierpnia, 4 listopada oraz 12, 13 i 15 grudnia.
Zdrobnienia imienia Joanna
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Joanna to: Joasia, Asia, Aśka i Joaśka.
Popularność imienia Joanna
Wiersz o Joannie
Prawie każda Joanna,
to kapryśna panna
w kawalerach wciąż przebiera
choć się za mąż nie wybiera.
Owszem, pozawraca w głowie,
lecz żadnemu nic nie powie
– to figlarna mała trzpiotka,
ale zawsze miła, słodka. (…)
Fragment wiersza z publikacji A. Roch i E. Pietraszewskiej pt. Twoja Księga Imion.
Imię Joanna w innych językach
Język angielski – Jane, Joan, Jean
Język francuski – Jeanne
Język niemiecki – Johanna, Hanna, Hanne
Język hiszpański – Juana
Język włoski – Giovanna, Gianna, Giannina
Język rosyjski – Ivanna, Joanna
Język łaciński – Joanna, Ioanna, Johanna
Patronka imienia Joanna
Zarówno świętych, jak i błogosławionych o tym imieniu znajdziemy wiele. Poniżej przedstawione zostaną trzy z nich. Najsłynniejszą zdecydowanie postacią wśród nich jest Dziewica Orleańska, czyli Joanna d’Arc, która urodziła się w Domrémy w Lotaryngii w 1411 lub 1412 roku. Jest francuską bohaterką narodową, patronką Francji. Podczas wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw, twierdząc, że działa kierowana przez Boga.
Od 1428 roku podejmowała konkretne działania w kontekście wojny z Anglią. To ona powiadomiła Karola VII o tym, że Anglicy oblegają Orlean, gdzie potem sama uzbrojona i wyposażona we własny sztandar walczyła z najeźdźcami. Anglicy zostali wyparci z doliny Loary. Sama Joanna w trakcie walk kilkakrotnie odnosiła rany, ale za każdym razem wracała do zdrowia. To również Joanna przekonywała potem Karola VII, aby dopełnił w Reims obrzędu koronacyjnego. Ostatnia bitwa, w jakiej wzięła odział miała miejsce pod Compiègne, w trakcie której bramy miasta zostały przedwcześnie zamknięte a garstka ludzi pozostała na zewnątrz. Wśród nich znalazła się Joanna.
Kiedy wpadła w ręce Burgundczyków ci sprzedali ją Anglikom za 10 000 złotych franków. Ci oskarżyli ją o czarnoksięstwo oraz używanie męskiego stroju. Została uznana za heretyczkę, a jej apelacja do papieża nie została przyjęta. Została uznana winną „powtórnego upadku” i spalona na stosie w Rouen 30 maja 1431 roku, do samego końca powtarzając imię Jezusa. Jej proces rehabilitacyjny rozpoczęty na prośbę jej matki oraz braci miał miejsce w 1456 roku. Została beatyfikowana w 1909 roku przez Piusa X, zaś w roku 1920 kanonizował ją Benedykt XV.
Joanna de Valois, znana jako Joanna Francuska urodziła się 23 kwietnia 1464 roku w Nougent-le-Roi. Była córką króla Ludwika XI. W wieku zaledwie 12 lat została wydana za mąż za księcia Orleanu Ludwika. Ten kiedy został królem jako Ludwik XII wystąpił o unieważnienie małżeństwa. Joannie nadano księstwo Berry, którym zarządzała sprawiedliwie i z troską o ludzi. Zapisała się również w historii jako założycielka zgromadzenia Anuncjatek w Bourges. Zmarła 4 lutego 1505 roku. W roku 1742 została beatyfikowana, zaś w roku 1950 kanonizował ją Pius XII.
Joanna Franciszka Frémyot de Chantal urodziła się 23 stycznia 1572 roku w Dijon. Pochodziła z rodziny prezydenta parlamentu Burgundii. W roku 1592 została żoną barona de Chantal, który w roku 1601 zmarł w wyniku przypadkowego postrzelenia w trakcie polowania. Nowy etap w jej życiu nastał w momencie poznania biskupa Genewy Franciszka Salezego. W roku 1607 zaproponował jej utworzenie zgromadzenia. Tak powstało zgromadzenie pod wezwaniem Najśw. Marii Panny, znane pod nazwą sióstr wizytek. Joanna Franciszka zmarła 13 grudnia 1641 roku, została beatyfikowana w roku 1751, a kanonizowana w 1767.
Znane imienniczki
Joanna Jędrzejczyk – urodzona w 1987 roku zawodniczka MMA. Była pierwszą Polką, która trafiła do elitarnej organizacji Ultimate Fighting Championship. W latach 2015-2017 była zresztą mistrzynią tej organizacji w wadze słomkowej, czyli do 52 kg. Dowiedz się więcej
Joanna Przetakiewicz – urodzona w 1967 roku projektantka mody i bizneswoman. Stworzyła markę odzieżową La Mania, założyła również przedsiębiorstwo La Mania Home. Współzałożycielka jednej z pierwszych klinik dentystycznych w Polsce. Dowiedz się więcej
Joanna Koroniewska – urodzona w 1978 roku aktorka i prezenterka telewizyjna. Jest znana z roli Małgorzaty Mostowiak w serialu M jak miłość. Zagrała również m.in. w Daleko od noszy oraz Śladzie. Była prowadzącą programu Matka czy nastolatka. Jest żoną prezentera Macieja Dowbora i matką dwóch córek. Dowiedz się więcej
Joanna Kulig – urodzona w 1982 roku aktorka teatralna i filmowa. Laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za rolę w filmie Zimna wojna, za którą otrzymała także Orła. Zagrała również w serialach, w tym m.in. w O mnie się nie martw, Szpilki na Giewoncie i Na krawędzi. Dowiedz się więcej
Joanna Trzepiecińska – urodzona w 1965 roku aktorka teatralna i filmowa. Występuje na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Jest dobrze znana z roli Alicji Kossoń w serialu Rodzina zastępcza. Wystąpiła również w Pogodzie na piątek, Barwach szczęścia oraz Na Wspólnej. Dowiedz się więcej
Joanna Racewicz – urodzona w 1973 roku prezenterka telewizyjna oraz dziennikarka. Na różnych etapach swojej kariery była prezenterką Panoramy, Dom otwarty w Dzień dobry TVN, Autorski przegląd prasy i Kobiecy punkt widzenia w Pytanie na śniadanie. Dowiedz się więcej
Joanna Pacuła – urodzona w 1957 roku aktorka teatralna i filmowa, obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Za rolę w Parku Gorkiego została nominowana do Złotych Globów. W Polsce zagrała m.in. w serialach Dom, Jan Serce oraz Życie Kamila Kuranta.
Joanna Brodzik – urodzona w 1973 roku aktorka. Jest znana z ról w wieku popularnych serialach, takich jak np. Kasia i Tomek, Magda M. oraz Dom nad rozlewiskiem wraz z jego pięcioma kontynuacjami. Prowadziła też np. program Brodzik od kuchni w TVP1 (2010).
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Twoje imię, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
A. Roch, E. Pietraszewska, Twoja Księga Imion, Białystok 2004.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: