Imię Juliusz nie jest co prawda obecnie imieniem zbyt popularnym w Polsce, jednakże w naszej historii odnajdziemy wybitnych artystów o tym imieniu, jak i wojskowych, zasłużonych w czasie II wojny światowej, jak i wcześniej. Imię to nosiło również dwóch wybitnych zagranicznych pisarzy.
Znaczenie imienia Juliusz
Imię Juliusz jest jednym z tych imion, których pierwowzory były związane z szacownymi rodami. Pochodzi ono od łacińskiego imienia rodowego Iulius, które oznacza „pochodzący z rodu Iulii”. W języku polskim ród ten nazywany jest Juliuszami. Za twórcę tego rodu jest uważany Julus, syn Eneasza, a zatem wspomniane imię rodowe jest – jak się uważa – pochodnym od imienia Iulus.
W średniowieczu imię to pojawia się w polskich dokumentach po raz pierwszy w roku 1265 pod postacią Julijusz. Większą popularność zdobyło jednak dopiero kilka wieków później, m.in. w XIX wieku. Obecnie nie jest to jednak imię popularne. W roku 2021 nadano je tylko 270 chłopcom, co daje mu miejsce 91, zaś ogólnie, w całej Polsce, imię to na początku 2022 roku nosiło zaledwie około 8500 mężczyzn, co przekłada się na jeszcze odleglejsze miejsce 164.
Zdrobnienia imienia Juliusz
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Juliusz to Julek, Julo, Juliuszek, Julaś, Julcio, Juleczek, Juleś, Juluszek, Juliuszuś, Jules.
Imieniny Juliusza
Najpopularniejsza data imienin Juliusza to 12 kwietnia. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 19 i 31 stycznia, 27 maja, 2 czerwca, 1 lipca, 19 sierpnia oraz 5 i 28 grudnia.
Popularność imienia Juliusz
Patroni imienia Juliusz
Patronów imienia Juliusz odnaleźć można nawet kilkunastu.
Jednym z nich jest Juliusz, męczennik z Durostorum. To właśnie w Durostorum, w prowincji Moesia Inferior ten żołnierz armii cesarskiej złożył swoje świadectwo wiary. Obecnie znajduje się tam bułgarskie miasto Silistria. Niestety ówczesny cesarz Galeriusz zdecydował się usunąć z armii chrześcijan. Juliusz został postawiony przed sędzią Maksymem, jednakże nie wyrzekł się wiary. Został skazany na śmierć i ścięty mieczem 27 maja 297 roku.
Kolejnym patronem jest papież Juliusz I, który objął swój pontyfikat 6 lutego 337 roku. Jedną z najważniejszych spraw, w kontekście której jest wymieniany jest kwestia sporu wokół osoby św. Atanazego, którego usunięcia domagano się na Wschodzie. Juliusz I zwołał do Rzymu synod celem wyjaśnienia i uspokojenia sytuacji. Kiedy zaś Atanazy został w 339 roku wygnany z Aleksandrii, zwołany synod w 340 lub 341 roku potwierdził jego niewinność. Juliusz I zmarł 12 kwietnia 352 roku. Bardzo wcześnie, bo już w 354 roku został umieszczony w rzymskim kalendarzu (Fros, Sowa, s. 382-383).
Znani Juliusze
Juliusz Cezar to słynny wódz starożytnego Rzymu, który w pewnym momencie przejął w nim władzę jako dyktator. Dowiedz się więcej
Juliusz Słowacki był poetą i jednym z najsłynniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu, jeden z polskich wieszczów. Dowiedz się więcej
Juliusz Kossak był słynnym malarzem, autorem przede wszystkim obrazów o tematyce batalistycznej oraz historycznej.
Juliusz Rómmel był generałem dywizji Wojska Polskiego, w czasie hitlerowskiej okupacji był twórcą i organizatorem Służby Zwycięstwu Polski.
Juliusz Kleeberg był generałem brygady Wojska Polskiego, w czasie kampanii wrześniowej był zastępcą dowódcy Okręgu Korpusu nr II w Lublinie.
Juliusz Verne był francuskim pisarzem, który stworzył m.in. słynną postać Nemo, kapitana okrętu podwodnego Nautilus. Dowiedz się więcej
Julio Cortázar był argentyńskim pisarzem i intelektualistą, słynne jego dzieła to m.in. Gra w klasy oraz 62. Model do składania.
Juliusz Machulski jest reżyserem teatralnym i filmowy, jego najsłynniejsze filmy to 2 części Vabank, 2 części Kilera oraz Kingsajz.
Juliusz Osterwa był wybitnym reżyserem i aktorem teatralnym, był rektorem Państwowej Szkoły Dramatycznej w Krakowie.
Julio Iglesias jest znanym hiszpańskim piosenkarzem, rekordzistą Guinnessa pod względem ilości płyt nagranych w różnych językach.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: