Imię Kamila do tej pory nie stało się jednym z najpopularniejszych żeńskich imion. Znawcom brytyjskiej rodziny królewskiej skojarzy się zapewne z obecną małżonką księcia Karola. W Polsce odnajdziemy dwie znane sportsmenki o tym imieniu, obie odznaczone Złotym Krzyżem Zasługi.
Pochodzenie i znaczenie imienia Kamila
Imię Kamila jest żeńskim odpowiednikiem imienia Kamil. To z kolei imię wywodzi się z rzymskiego przydomka Camillus, pochodzącego od wyrazu oznaczającego szlachetnie urodzonego chłopca lub też pomocnika kapłana. Z utworów literackich, w których występują bohaterki o tym imieniu można wymienić Eneidę autorstwa Wergiliusza, w którym to utworze jest ona rycerzem. W Polsce imię to pojawiło się dosyć późno, bo dopiero w wieku XVIII. W czasach współczesnych stało się nieco popularniejsze dopiero mniej więcej od lat 80. i 90. XX wieku. Nie jest to jednak w dalszym ciągu czołówka, ponieważ w roku 2020 nadano je tylko 302 dziewczynkom, co przekłada się na odległe miejsce 83. W tym samym roku nosiło je nieco ponad 109 000 kobiet, co tutaj daje mu miejsce 62. Jednocześnie 3847 kobiet nosiło imię Kamilla, a 272 – Camilla.
Imieniny Kamili
Najpopularniejszą datą imienin Kamili jest 16 września. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 3 i 21 marca, 31 maja oraz 26 lipca.
Zdrobnienia imienia Kamila
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Kamila to Kama, Kamilka, Kamisia, Kamilcia, Kamusia, Kami, Kamunia, Kamcia, Kamcik, Kamiluś.
Imię Kamila w innych językach
Język angielski – Camille, Camilla
Język francuski – Camille
Język hiszpański – Camila
Język niemiecki i włoski – Camilla
Język rosyjski – Kamilija
Język łaciński – Camilla
Patronka imienia Kamila
Henryk Fros i Franciszek Sowa wspominają tylko o dwóch świętych o imieniu Kamila, przy czym jedna z nich jest wyjątkowo mało znana. Kolejną jest natomiast św. Kamila z Auxerre, która wraz z Porkarią, Palladią, Magnencją i Maksymą miała podążyć za św. Germanem z Auxerre podczas jego pobytu w północnej Italii, aby móc wieść zakonne życie. Sama Kamila jednak nie dotarła do kresu tej wędrówki, ponieważ zmarła w Escoulives. Była wspominana 3 marca (Fros, Sowa, s. 412).
Publikacja wyżej wymienionego duetu autorów nie mogła ujmować najbardziej aktualnej świętej o imieniu Kamila, ponieważ została ona kanonizowana ponad 10 lat po wydaniu ich publikacji. Tą nową świętą jest włoska zakonnica – św. Kamila Baptysta Varano (1458-1524).
Chcesz dowiedzieć się więcej o św. Kamili Baptyście Varano? Przeczytaj jej życiorys.
Znane imienniczki
Kamila Skolimowska (1982-2009) – lekkoatletka, która występowała w konkurencji rzutu młotem. W tej konkurencji w 2000 roku na igrzyskach w Sydney zdobyła złoty medal. Była też srebrną i brązową medalistką mistrzostw Europy. Odznaczona w 2000 roku Złotym Krzyżem Zasługi. Dowiedz się więcej
Kamila Lićwinko – urodzona w 1986 roku lekkoatletka występująca w skoku wzwyż. W roku 2017 zdobyła brązowy medal mistrzostw świata, natomiast w 2014 roku w Sopocie wywalczyła złoty medal halowych mistrzostw świata. W 2015 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Kamila Baar – urodzona w 1979 roku aktorka filmowa i teatralna. Współpracowała m.in. z Teatrem Narodowym w Warszawie. Za rolę w filmie Vinci w roku 2012 otrzymała Złotą Kaczkę. W roku 2013 nagrodzona Wiktorem za rolę w serialu Na dobre i na złe.
Kamila, księżna Kornwalii (Camilla Parker Bowles) – urodzona w 1947 roku długoletnia partnerka oraz żona obecnego księcia Walii Karola. Została jego małżonką w 2005 roku, dzień po pogrzebie Jana Pawła II.
Camila Cabello – urodzona w 1997 roku amerykańska piosenkarka. Ma korzenie kubańskie i meksykańskie. Zdobywczyni wielu nagród, w tym m.in. MTV Video Music Awards, Global Awards oraz iHeartRadio MuchMusic Awards. Jest jedną z ambasadorek organizacji Save the Children. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: