Imię Klaudia jak dotąd nie doczekało się w Polsce znaczącej popularności. Nic więc dziwnego, że łatwiej jest znaleźć słynne kobiety o tym imieniu za granicą. Również informacje o patronkach tego imienia giną w odmętach historii i są dość trudne do odtworzenia.
Pochodzenie i znaczenie imienia Klaudia
Imię Klaudia jest odpowiednikiem męskiego imienia Klaudiusz, które z kolei pochodzi od Claudii, czyli nazwy istniejącego w starożytnym Rzymie rodu Klaudiuszy. Zgodnie z tym znaczeniem imię Klaudia należałoby rozumieć jako „kobieta należąca do rodu Claudii”. W Polsce imię to w wersji żeńskiej pojawiło się jednak dosyć późno, bo w wieku XVIII. Czas jego większej popularności przypadał dopiero na czas od lat 80-90 XX wieku. Ciekawostką jest, że w Polsce istnieje osada o nazwie Klaudia, znajduje się ona w gminie Margonin, w województwie wielkopolskim. Popularność tego imienia jest obecnie raczej średnia. W roku 2020 nadano je tylko 457 dziewczynkom, co przekłada się na dalsze, 71 miejsce. Ogółem w tym roku w Polsce żyło trochę ponad 138 000 kobiet o tym imieniu, co dawało mu pod tym względem nieco wyższe miejsce 51. W statystykach można odnaleźć również informację o 2 kobietach noszących to imię w zagranicznej formie Claudia.
Imieniny Klaudii
Najpopularniejszą datą imienin Klaudii jest 18 maja. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 15 lutego, 6 i 20 marca, 26 kwietnia, 7 sierpnia, 30 października, 8 listopada oraz 3 grudnia.
Zdrobnienia imienia Klaudia
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Klaudia to Klaudzia, Klaudeczka, Klauduś, Klaudi, Klaudyś, Klaudka, Dusia, Duśka, Klauduśka, Klaudusia.
Imię Klaudia w innych językach
Język angielski – Claudia, Claudina, Gladys
Język francuski – Claude, Claudie, Claudine
Język niemiecki – Klaudia, Claudia, Klaudine
Język włoski – Claudia, Claudina
Język hiszpański – Claudia
Język rosyjski – Klavdija, Klavda
Patronka imienia Klaudia
Patronek imienia Klaudia nie ma zbyt wiele, istnieją też trudności z dokładnym ustaleniem faktów z ich życiorysu. Szczególną uwagę warto zwrócić na św. Klaudia Rzymską, która żyła w I wieku. Osoby, które są zainteresowane informacjami na jej temat zapraszamy do artykułu: Św. Klaudia Rzymska – Życiorys, Patronka.
Znane imienniczki
Claudia Cardinale – urodzona w 1938 roku włoska aktorka. Zagrała m.in. w takich filmach, jak Różowa Pantera, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie, Jezus z Nazaretu oraz Ucieczka na Atenę. W roku 2002 przyznano jej Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości.
Klaudia Carlos-Machej – urodzona w 1974 roku dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Obecnie jest dziekanem Wydziału Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadziła m.in. program Kawa czy herbata? w TVP1 oraz Puls Polski w TVP Info.
Claudia Künzel-Nystad – urodzona w 1978 roku niemiecka biegaczka narciarska. W swojej karierze zdobyła w 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy medal igrzysk olimpijskich oraz 1 złoty i 4 srebrne medale na mistrzostwach świata, w większości w sztafecie.
Claudia Schiffer – urodzona w 1970 roku niemiecka modelka, projektantka i aktorka. Zagrała m.in. samą siebie w filmach Zoolander i Prêt-à-Porter oraz inne role w Richie milionerze oraz serialu Dharma i Greg. W roku 2000 została ambasadorem dobrej woli UNICEF.
Klaudia Halejcio – urodzona w 1990 aktorka filmowa i telewizyjna. Zagrała m.in. w serialach Pierwsza miłość, Złotopolscy i Przepis na życie oraz filmach Popiełuszko. Wolność jest w nas i Historia Roja. Występowała również w spektaklach teatralnych, m.in. w Teatrze Komedia. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: