Imię Kornelia jest imieniem dosyć oryginalnym. To żeński odpowiednik imienia Kornel. Sięgając w przeszłość można je powiązać z rzymskim rodem Korneliuszy. Wśród kobiet noszących to imię, zarówno w Polsce, jak i za granicą znajdziemy m.in. sportsmenki i pisarki.
Pochodzenie i znaczenie imienia Kornelia
Kornelia jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Kornel, a to z kolei imię ma swoje źródło w nazwie rzymskiego rodu Cornelia, czyli Korneliuszy. Ta nazwa rodu łączona jest z takimi słowami, jak cornu, czyli róg lub też cornus, czyli dereń. Ewentualnie nazwa ta wiązana była także z nazwą pola Corne w Tusculum. Józef Bubak wspomina, że w średniowiecznych polskich źródłach brak jest śladów tego imienia. Sięgając dalej w przeszłość autor ten wspomina o postaci z II wieku, Kornelii, która była córką Scypiona Afrykańskiego Starszego i żoną Semproniusza Grakcha. Podaje również, że tradycja literacka uczyniła z tej postaci „wzór matrony rzymskiej, żony i matki” (Bubak, s. 183).
W roku 2020 imię Kornelia otrzymało 2107 dziewczynek, imię to pod tym względem zajmuje w Polsce 28 miejsce. Ogółem w naszym kraju jest trochę ponad 45 000 kobiet o tym imieniu (rok 2020; miejsce 93).
Imieniny Kornelii
Najpopularniejsza data imienin Kornelii to 31 marca. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny w dniu 16 września.
Zdrobnienia imienia Kornelia
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Kornelia to: Kornela, Kornelka, Kornelcia, Nelka.
Imię Kornelia w innych językach
Język angielski – Cornelia, Cornela, Cornelle
Język francuski – Cornélie
Język hiszpański – Cornelia
Język niemiecki – Kornelia, Cornelia
Język włoski – Cornelia
Język rosyjski – Kornilija
Język łaciński – Cornelia
Patronka imienia Kornelia
Ustalenie dokładnych informacji dotyczących patronki tego imienia jest dość problematyczne. W różnych źródłach wspomina się o świętej Kornelii z Afryki, jednakże poza samym imieniem niewiele o niej wiadomo. Miejscami podaje się jedynie, że była męczennicą oraz że zmarła w części Afryki opanowanej przez Imperium Rzymskie. W kalendarzu liturgicznym wspominana jest w dniu 31 marca.
Jest natomiast możliwe, że imię to zyska dodatkową patronkę w postaci nowej błogosławionej, której proces beatyfikacyjny jest obecnie w toku. Mowa tutaj o pochodzącej z prezbiteriańskiej rodziny i urodzonej w Filadelfii Cornelii Augusty Connelly, z domu Peacock (1809-1879). Cornelia Peacock dość wcześnie straciła oboje rodziców. W wieku 22 lat, w grudniu 1831 roku wyszła za księdza kościoła episkopalnego Pierce’a Connelly’ego. Po ich przeprowadzce do Missisipi Pierce został tamtejszym pastorem. Jednakże w międzyczasie cała rodzina Connellych zaczęła stopniowo przechodzić na wiarę katolicką. W konsekwencji Pierce Connelly musiał zrezygnować z funkcji pastora.
Dość wcześnie zaczął myśleć o tym, aby zostać katolickim księdzem, jednakże uniemożliwiał mu to fakt, że był żonaty. Odrzucił przy tym sugestię zostania kapłanem w obrządku wschodnim, który nie stałby w sprzeczności z jego stanem cywilnym. W międzyczasie Pierce pracował jako nauczyciel w kolegium jezuickim, zaś Cornelia zajmowała się domem oraz kilkorgiem ich dzieci. Uczyła również muzyki. Pierce nie porzucił jednak swoich planów. Poinformował żonę, że chciałby udać się do Rzymu (rodzina była już tam wcześniej), by złożyć petycję w swojej sprawie. Para postanowiła w tym czasie żyć w celibacie.
W roku 1943 rodzina udała się ponownie do Rzymu. Papież zgodził się na ich separację, zaś Cornelia musiała wstąpić do zakonu. Planowała wstąpienie do zakonu Najświętszego Serca przy kościele Trinita dei Monti, jednakże do momentu odchowania najmłodszego dziecka musiała w nim funkcjonować jako osoba świecka. Później, kiedy Pierce przyjął już święcenia złożyła śluby czystości. Już jako zakonnicy pewną propozycję złożył jej angielski biskup: założenie zgromadzenia sióstr zajmujących się uczeniem dzieci.
Cornelia zdecydowała się wyjechać do Anglii, gdzie założyła Towarzystwo Dzieciątka Jezus. Zakonnice z założonego przez nią zgromadzenia uczyły najpierw miejscowe dzieci, a następnie zaczęły zakładać szkoły w Europie i Stanach Zjednoczonych. Cornelię miało jednak jeszcze spotkać wiele nieprzyjemności ze strony męża, który w pewnym momencie pozwał ją nawet przed sądem cywilnym chcąc odebrać jej prawo do opieki nad dziećmi. Sam tymczasowo zwrócił się przeciwko samemu katolicyzmowi, który zaczął krytykować w pisanych przez siebie pamfletach. Dopiero po śmierci Cornelii napisał życzliwszy list do jej zgromadzenia. Cornelia Connelly zmarła 18 kwietnia 1879 roku w wieku 70 lat. W momencie jej śmierci w Europie i USA działało łącznie 11 klasztorów założonego przez nią zgromadzenia, prowadzących szkoły dla dzieci.
Znane imienniczki
Kornelia Dobkiewiczowa (1912-1990) – polska pisarka, autorka przede wszystkim literatury dla dzieci i młodzieży a także nauczycielka. Uzyskała stopień doktora z folklorystyki. W czasie wojny działała w tajnym nauczaniu. W roku 1974 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Kornelia Lesiewicz – urodzona w 2003 roku lekkoatletka, której specjalnością jest bieg na dystansie 400 metrów. W 2021 roku zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy Juniorów w Tallinie oraz dwa srebrne medale (w tym w sztafecie) na Mistrzostwach Świata Juniorów w Nairobi.
Kornelia Grummt-Ender – urodzona w 1958 roku niemiecka pływaczka reprezentująca Niemiecką Republikę Demokratyczną. Na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku zdobyła 4 złote medale. W swojej karierze ustanowiła kilkanaście rekordów świata.
Cornelia Neuhaus – urodzona w 1967 roku niemiecka pisarka, mająca w swoim dorobku przede wszystkim książki dla młodzieży oraz kryminały – bestsellery na liście „Der Spiegel”. Założycielka fundacji Nele-Neuhaus-Stiftung, wspierającej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
Kornelia Kubińska, z domu Marek – urodzona w 1985 roku biegaczka narciarska, występująca w barwach klubu AZS-AWF Katowice. W 2007 roku na uniwersjadzie zdobyła brązowy medal w sztafecie. W sezonie 2017/2018 zakończyła sportową karierę.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
A. Ball, Modern Saints, Book 2, TAN Books, Charlotte 1991.
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
P. Kosloski, Jak pewna Amerykanka została zakonnicą, by jej mąż mógł zostać księdzem, https://pl.aleteia.org/2017/07/31/jak-pewna-amerykanka-zostala-zakonnica-by-jej-maz-mogl-zostac-ksiedzem/, dostęp: 02.12.2021.
K. Krasoń, Dobkiewiczowa Kornelia [w:] J. Lyszczyna, D. Rott (red.), Słownik pisarzy śląskich, tom 2, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2007.
Saint Cornelia the Martyr, http://catholicsaints.info/saint-cornelia-the-martyr/, dostęp: 02.12.2021.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: