Imię Laura z pewnością części osób skojarzy się ze słynnymi Sonetami do Laury Petrarki. Imię to jest pochodzenia łacińskiego, przy czym związanych jest z tym kilka interesujących teorii. W Polsce odnajdziemy między innymi dwie noszące to imię aktorki.
Pochodzenie i znaczenie imienia Laura
Imię Laura jest pochodzenia łacińskiego, natomiast bezpośrednio pochodzi z języka włoskiego. Jest przy tym krótszą formą innego imienia. W wersji oryginalnej ta dłuższa forma brzmiała Laurenzia lub Laurentia, natomiast polska wersja tej formy to Laurencja. Kilka teorii na temat pochodzenia tego imienia podają Henryk Fros i Franciszek Sowa. Autorzy ci wspominają, że pierwotnie imię to oznaczało kobietę, która pochodziła z położonego koło Rzymu Laurentum. Wiązano je również z łacińskim słowem laurus, czyli wawrzyn, zaś imię w takiej sytuacji znaczyłoby „uwieńczona wawrzynem”. Na ziemiach polskich imię to pojawiło się jednak pierwotnie w jeszcze innej wersji, a mianowicie Laureta. Po raz pierwszy w polskich źródłach pojawiło się ono dwukrotnie w XIII wieku, około roku 1265. Zarówno Jan Grzenia, jak i Józef Bubak nie wspominają o powstałych na bazie tego imienia nazwiskach lub nazwach miejscowości. Jak podkreśla Jan Grzenia imię Laura w dużej mierze zyskało na popularności dzięki twórczości Francesco Petrarki, wystarczy tutaj wspomnieć chociażby Sonety do Laury. Imię to zresztą staje się dość popularne w Polsce, co również wspomina podany powyżej autor. Potwierdzają to dane za 2020 rok, w których imię to znalazło się na 9 miejscu pod względem częstości nadawania dziewczynkom. Imię to nadano 4954 z nich. Ogółem natomiast w roku 2020 w Polsce imię Laura nosiło nieco ponad 57 000 kobiet (miejsce 78).
Imieniny Laury
Najpopularniejsza data imienin Laury to 17 czerwca. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 3 września i 19 października.
Zdrobnienia imienia Laura
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Laura to Laurunia, Laurusia, Laurcia, Laureńka.
Imię Laura w innych językach
Język angielski – Laura, Lauretta, Lauren
Język francuski – Laure
Język hiszpański, niemiecki, włoski i łaciński – Laura
Język rosyjski – Łavra
Język duński – Laurine
Patronka imienia Laura
Do patronek imienia Laura możemy zaliczyć trzy kobiety. Dwie z nich są Świętymi. Jest to św. Laura z Kordoby, męczennica żyjącą w IX wieku oraz św. Laura Montoya (1874-1949), zakonnica kolumbijska. Trzecią kobietą jest bł. Laura Vicuña (1891-1904), której życie było wyrazem miłości i poświęcenia wobec matki.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat patronek imienia Laura? Przeczytaj artykuł: Św. Laura – Życiorys, Patronka
Znane imienniczki
Laura Łącz – urodzona w 1954 roku aktorka teatralna i filmowa. Jest również autorką książek dla dzieci. Przez prawie 25 lat występowała w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (1983). Zagrała m.in. w Klanie, Na Wspólnej, 07 zgłoś się. (Dowiedz się więcej)
Laura Lane Welch Bush – urodzona w 1946 roku żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha, w latach 2001-2009 pierwsza dama USA. W 2004 roku magazyn „Forbes” uznał ją za najpopularniejszą kobietę w Stanach Zjednoczonych.
Laura Samojłowicz – urodzona w 1985 roku w Hamburgu polska aktorka i piosenkarka. Grała w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Wystąpiła m.in. w takich serialach, jak Hotel 52, Gliniarze, Policjantki i policjanci oraz M jak miłość.
Laura Dahlmeier – urodzona w 1993 roku niemiecka biathlonistka. Na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu zdobyła 2 złote medale, natomiast na mistrzostwach świata aż 7. W sezonie 2016/2017 zdobyła w Pucharze Świata Kryształową Kulę.
Laura Elizabeth Dern-Harper – urodzona w 1967 roku amerykańska aktorka. Za rolę w filmie Historia małżeńska została nagrodzona Oscarem w kategorii „najlepsza aktorka drugoplanowa”. Jest również laureatką Złotego Globu, za role w serialach Decydujący głos oraz Przerwany lot F-16.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: