Imię Leszek jest jednym z tych tajemniczych imion, których pochodzenie trudno jest jednoznacznie ustalić. Wiąże się je m.in. z imieniem Lech. Wśród znanych Polaków noszących to imię odnajdziemy wybitnego filozofa, dwóch utytułowanych sportowców oraz ekonomistów.
Spis treści
Znaczenie imienia Leszek
Imię Leszek jest imieniem, którego pochodzenie trudno jednoznacznie ustalić. Według jednej z koncepcji pochodzenie tego imienia miałoby być związane z czasownikiem lisić, który oznaczał „działać podstępnie”. Podobne korzenie może mieć też imię Lech. Według innych badaczy imię Leszek mogło być zdrobniałą formą takich imion, jak Lścimir lub Lścisław. Z kolei Jan Długosz, który umieścił po raz pierwszy formę Leszek w swojej Kronice polskiej twierdził, że było to zdrobnienie od Lech. W powiązaniu z tą koncepcją warto podać, że większość badaczy uważa, że imię Lech powstało od imienia Lestek, zaś zdrobnieniem imienia Lech miałby być właśnie Leszek. Wspomniana zaś forma Lestek pojawia się w napisanej przez Galla Anonima w latach 1113-16 Kronice. Od imienia Leszek powstały takie nazwiska, jak Leszko, Leszkiewicz, Leśkiewicz oraz nazwy miejscowości Leszkowice, Leszkówki. Tak jak w odleglejszej historii i w obecnych czasach imię Leszek nie jest zbyt popularne. W roku 2021 nadano je tylko 47 chłopcom, co daje mu odległe miejsce 166. W całej Polsce na początku 2022 roku było około 117 000 mężczyzn o tym imieniu.
Zdrobnienia imienia Leszek
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Leszek to Lesio, Lesiu, Leś, Leszko, Lenio, Leszuś, Lesiczek, Lesiunio, Lesiutek, Lesiulek.
Imieniny Leszka
Najpopularniejsza i jedyna jak dotąd data imienin Leszka to 3 czerwca.
Patron imienia Leszek
Czy w ogóle istnieje patron tego imienia? Już sam fakt, że osoby je noszące mogą obchodzić imieniny tylko w jednym dniu w roku nie jest tu dobrym prognostykiem. I rzeczywiście, jak dotąd brak jest zarówno świętych, jak i błogosławionych o tym imieniu. Były co prawda w historii Polski próby wpisywania do kalendarzy książąt Leszka Białego i Leszka Czarnego jako „pobożnych”, jednakże oczywiście nie były one uwarunkowane formalną beatyfikacją, tym bardziej kanonizacją czy też nawet uznaniem kultu. Żaden z nich nie był też oficjalnie czczony w ten sposób. Można zatem jedynie powtórzyć za Henrykiem Frosem i Franciszkiem Sową, że nie pozostaje nam nic innego, jak uznać Leszka za imię bez odniesień kultowych (Fros, Sowa, s. 610), a zatem i bez patrona.
Znani Leszkowie
Leszek Biały był jednym z książąt zwierzchnich w okresie rozbicia dzielnicowego w Polsce, to syn Kazimierza Sprawiedliwego. Dowiedz się więcej
Leszek Kołakowski był znanym i szanowanym filozofem, w 1997 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Dowiedz się więcej
Leszek Serafinowicz to prawdziwe imię i nazwisko poety i prozaika Jana Lechonia, współtwórcy słynnej grupy Skamander.
Leszek Balcerowicz jest ekonomistą, autorem słynnego planu Balcerowicza, byłym ministrem finansów i prezesem NBP.
Leszek Miller w latach 2001-2004 był Prezesem Rady Ministrów, przez kilka lat był przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dowiedz się więcej
Leszek Czarnecki jest przedsiębiorcą i ekonomistą, przewodniczy radzie nadzorczej Getin Noble Banku, jest również nurkiem-rekordzistą. Dowiedz się więcej
Leszek Blanik zdobył złoty medal w gimnastyce sportowej na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy.
Leszek Kucharski zdobył srebrny i 2 brązowe medale na mistrzostwach świata oraz 2 srebrne medale mistrzostw Europy w tenisie stołowym.
Leszek Możdżer jest kompozytorem i pianistą jazzowym, współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Patem Metheny i Tymonem Tymańskim.
Leszek Teleszyński jest aktorem teatralnym i filmowym, zagrał m.in. ordynata Michorowskiego w Trędowatej, grał również w Złotopolskich.
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.