Imię Leszek jest jednym z tych tajemniczych imion, których pochodzenie trudno jest jednoznacznie ustalić. Wiąże się je m.in. z imieniem Lech. Wśród znanych Polaków noszących to imię odnajdziemy wybitnego filozofa, dwóch utytułowanych sportowców oraz ekonomistów.
Znaczenie imienia Leszek
Imię Leszek jest imieniem, którego pochodzenie trudno jednoznacznie ustalić. Według jednej z koncepcji pochodzenie tego imienia miałoby być związane z czasownikiem lisić, który oznaczał „działać podstępnie”. Podobne korzenie może mieć też imię Lech. Według innych badaczy imię Leszek mogło być zdrobniałą formą takich imion, jak Lścimir lub Lścisław. Z kolei Jan Długosz, który umieścił po raz pierwszy formę Leszek w swojej Kronice polskiej twierdził, że było to zdrobnienie od Lech. W powiązaniu z tą koncepcją warto podać, że większość badaczy uważa, że imię Lech powstało od imienia Lestek, zaś zdrobnieniem imienia Lech miałby być właśnie Leszek. Wspomniana zaś forma Lestek pojawia się w napisanej przez Galla Anonima w latach 1113-16 Kronice. Od imienia Leszek powstały takie nazwiska, jak Leszko, Leszkiewicz, Leśkiewicz oraz nazwy miejscowości Leszkowice, Leszkówki. Tak jak w odleglejszej historii i w obecnych czasach imię Leszek nie jest zbyt popularne. W roku 2021 nadano je tylko 47 chłopcom, co daje mu odległe miejsce 166. W całej Polsce na początku 2022 roku było około 117 000 mężczyzn o tym imieniu.
Zdrobnienia imienia Leszek
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Leszek to Lesio, Lesiu, Leś, Leszko, Lenio, Leszuś, Lesiczek, Lesiunio, Lesiutek, Lesiulek.
Imieniny Leszka
Najpopularniejsza i jedyna jak dotąd data imienin Leszka to 3 czerwca.
Patron imienia Leszek
Czy w ogóle istnieje patron tego imienia? Już sam fakt, że osoby je noszące mogą obchodzić imieniny tylko w jednym dniu w roku nie jest tu dobrym prognostykiem. I rzeczywiście, jak dotąd brak jest zarówno świętych, jak i błogosławionych o tym imieniu. Były co prawda w historii Polski próby wpisywania do kalendarzy książąt Leszka Białego i Leszka Czarnego jako „pobożnych”, jednakże oczywiście nie były one uwarunkowane formalną beatyfikacją, tym bardziej kanonizacją czy też nawet uznaniem kultu. Żaden z nich nie był też oficjalnie czczony w ten sposób. Można zatem jedynie powtórzyć za Henrykiem Frosem i Franciszkiem Sową, że nie pozostaje nam nic innego, jak uznać Leszka za imię bez odniesień kultowych (Fros, Sowa, s. 610), a zatem i bez patrona.
Znani Leszkowie
Leszek Biały był jednym z książąt zwierzchnich w okresie rozbicia dzielnicowego w Polsce, to syn Kazimierza Sprawiedliwego. Dowiedz się więcej
Leszek Kołakowski był znanym i szanowanym filozofem, w 1997 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Dowiedz się więcej
Leszek Serafinowicz to prawdziwe imię i nazwisko poety i prozaika Jana Lechonia, współtwórcy słynnej grupy Skamander.
Leszek Balcerowicz jest ekonomistą, autorem słynnego planu Balcerowicza, byłym ministrem finansów i prezesem NBP.
Leszek Miller w latach 2001-2004 był Prezesem Rady Ministrów, przez kilka lat był przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dowiedz się więcej
Leszek Czarnecki jest przedsiębiorcą i ekonomistą, przewodniczy radzie nadzorczej Getin Noble Banku, jest również nurkiem-rekordzistą. Dowiedz się więcej
Leszek Blanik zdobył złoty medal w gimnastyce sportowej na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy.
Leszek Kucharski zdobył srebrny i 2 brązowe medale na mistrzostwach świata oraz 2 srebrne medale mistrzostw Europy w tenisie stołowym.
Leszek Możdżer jest kompozytorem i pianistą jazzowym, współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Patem Metheny i Tymonem Tymańskim.
Leszek Teleszyński jest aktorem teatralnym i filmowym, zagrał m.in. ordynata Michorowskiego w Trędowatej, grał również w Złotopolskich.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: